Candida Diyeti Nasıl Yapılır? Candida Diyeti Örnek Diyet Listesi

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Gün geçmiyor ki yeni bir diyet ismi duymayalım. Her bünyeye, her yaşa, her damak zevkine uygun bir diyet listesi var. Bu yazıda sözünü edeceğimiz diyet ise Candida diyeti. Bu diyete adını veren şey ise bir mikroorganizma. Evet bu diyete adını veren şey Candida mantarı. Gelin candidaalbicans mantarı nedir sorusundan başlayalım ve bu diyeti tanıyalım.

CandidaAlbicans Mantarı Nedir?

Candida insan vücudunda bulunan en yaygın mantardır. En yaygın olarak görüldüğü yerler cilt, ağız, sindirim sitemi, rektum, ayak tırnakları ve vajina bölgesidir. Çoğunlukla zararsızdır ama bu mantar büyüdüğünde birtakım enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. İşte candida diyeti de candida enfeksiyonlarının belirtilerini hafifletmek için yapılan hayli katı bir diyettir

İnsan vücudunun muhtelif yerlerinde yaşayan ve sayısı 150’yi geçen candida türü vardır. Candidaalbicans mayası, bağırsak florasının bir parçasıdır ve sindirim sistemimizde yaşayan bir mikroorganizmadır. Çoğu insanın ince bağırsağında bir miktar candidaalbicans mayası bulunur. Bu mayanın bağırsaktaki diğer maya ve bakterilerle bir arada olmasının herhangi bir zararı yoktur.

candida diyeti 1

Bu mantar türleri sindirime ve besinden besin emilimine yardımcı olurlar. Candida enfeksiyonu şu belirtileri verir:

 • Mide bulantısı
 • Hazımsızlık, şişkinlik yahut ishal
 • Yorgunluk
 • Ciltte kızarıklık ve egzama benzeri cilt problemleri
 • Sık tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonları
 • Ruh halinde ani değişimler ve sinirlilik
 • Depresyon yahut anksiyete
 • Eklemlerde ağrı

Vücudunuzda her ne kadar fazla sayıda candida türü olsa da bunların yalnızca 15’i enfeksiyona neden olur.

Candida enfeksiyonu risk faktörlerine bakacak olursak;

Rafine şeker ve rafine karbonhidrat açısından yüksek bir beslenme tarzı benimsemek, fazla miktarda alkol tüketimi, yoğun stres, mikrobiyotada dengesizlik, kataterlerin yanlış kullanımı, antibiyotikler ve doğum kontrol hapları, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi maddeleri sayabiliriz.

Eğer bu risk faktörlerine sahipseniz yaşam şeklinizde ve/veya beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerekmektedir.

Candida Diyeti Nasıl Yapılır?

Candida diyeti yaparken bazı besinlerden uzak durmak gerekir. Özellikle rafine şeker tüketimine son verilmesi çok önemlidir. Çünkü araştırmaların gösterdiğine göre candida maya hücreleri genişlemek ve hücre duvarı oluşturmak için şekeri kullanırlar. Bu sebeple şeker tüketimini en az indirgemek gerekir.

Diyette ilk adım olarak candida mayalarının oluşumunu destekleyen besinler beslenme programından çıkartılır. Şeker, un, maya ve alkol tüketimi yasaklanır. İşlenmiş gıdaların tüketimi sınırlandırılır. Meyvenin vücutta şekere dönüştüğü savunulur ve meyve tüketimi sınırlandırılır. Birinci evrede diyetin büyük çoğunluğu sebzelerden ve yüksek kaliteli proteinlerden oluşur. Nişasta oranı fazla olan patates, bezelye, havuç ve tatlı patates tercih edilmez. Glutensiz besinlerden kahverengi pirinç ve darı ise kullanılabilir.

candida diyeti 2

Diyette ikinci adımda probiyotik yoğurtlar, kefir, elma sirkesi, lahana turşusu gibi fermente ürünlerin, yeşil renkli sebzelerin, hindistancevizi yağının, tarçın, şeker ilavesiz süt, keten tohumu, yer fıstığı ve sarımsak gibi yiyeceklerin tüketimine ağırlık verilir. Bu beslenme şekli, diyete başlamadan evvelki belirtiler geçene kadar sürdürülür.

Diyetteki üçüncü yani son adımda ise, daha evvel tüketimi yasaklanan besinler diyete yavaş yavaş dahil edilebilir. Fakat bu besinler yeniden candida artışına sebep olabileceğinden

Diyette 3. Adım: Son evre olan bu süreçte daha önce tüketimi yasaklanan besinler yeniden beslenme planına eklenebilir. Ancak bu besinlerin tüketimi Candida’da tekrar artışa neden olabileceğinden yasaklı besinler yavaş yavaş beslenme planına eklenmelidir. Bu süreçte meyveler de tüketilmeye başlanabilir.

Özet olarak candida diyeti nişastalı olmayan sebzeler, düşük şekerli yahut tamamen şekersiz yiyecekler, yüksek kalite proteinler, kafeinsiz içecekler ve glütensiz tahılların tüketimini önerir.

Candida Diyeti Uygulanırken ne Yenir?

Candida diyeti yaparken ne yiyeceksiniz, candida diyeti listesi hangi gıdalardan oluşur? Ana hatlarıyla işte yiyecek listesi.

 • Candida diyeti yaparken sebze olarak; kuşkonmaz, enginar, brokoli, ıspanak, patlıcan, domates, salatalık, soğan, kereviz, lahana, kabak, brüksel lahanası ve sarımsak tüketilebilir.
 • Yağ grubu olarak; keten yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, zeytin, badem, fındık v ceviz tüketilebilir.
 • Süt ürünleri olarak; tereyağı, kefir ve yoğurt tüketilebilir.
 • Protein olarak; somon, hamsi, ringa, sardalye, kırmızı et, tavuk eti, hindi ve yumurta tüketilebilir.
 • Meyve olarak; avokado, limon ve misket limonu tüketilebilir.
 • Tahıl olarak; chia tohumu, keten tohumu, yulaf kepeği, karabuğday, ve kinoa tüketilebilir.
 • Bitki ve aktar olarak; dereotu, fesleğen, zencefil, zerdeçal, karabiber, biberiye, kekik, tarçın ve karanfil tüketilebilir.
 • Şeker yerine ise stevia bitkisi kullanılabilir.

Ne kadar süre Candida Diyeti yapılabilir?

Candida diyeti, bu diyete adını veren mantar miktarını ve etkilerini azaltmak amacıyla yapılır. Bu sebeple de diyetin belli bir süresi yoktur. Diyet birkaç hafta da birkaç ay da sürebilir.

Candida Diyeti ile Kaç Kilo Verilebilir?

Bu diyet kilo vermekten ziyade mantar oluşumunu kontrol altında tutmayı amaçlayan bir diyet çeşididir. Ama düşük kalorili ve sağlıklı besinlerden oluştuğu için kilo kaybı da yaşanacaktır. Candida diyeti ile zayıflayanlar bu yolculuğa aslında sağlık amaçlı başlayan ve sağlıklı olarak kilo veren kişilerdir.

17 Mayıs 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...