C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2020 Ekleyen: Suna KAYA


C vitamini, vitamin ailesi içindeki en önemli üyelerden birisidir. Sağlık ve güzellik konusunda elzem bir vitamindir. “Askorbik asit” adıyla da bilinir. Kolajen üretiminde önemli rol oynayan bu vitamin bağışıklık sistemi için en önemli vitaminlerin de başında gelir. Suda çözünen bir vitamin olan en çok taze sebze ve meyvelerde bulunur. C vitamini eksikliği vücutta pek çok aksaklığa sebep olur ve her gün mutlaka yeterli düzeyde alınması gerekir. Vücut sağlığı için son derece elzem bir vitamindir. Ne işe yarar, faydaları nelerdir, hangi besinlerde bulunur gelin hep birlikte bakalım.

Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücutta kolajen üretilmesine ciddi katkıları olan, sağlıklı ve pırıl pırıl bir cilt vadeden, tansiyonu dengeleyen, demir eksikliğini önleyen, doku tamirine yardımcı olur, zinde ve dirençli bir vücut için olmazsa olmaz bir vitamindir. Faydaları saymakla bitmez.

  • Hücre hasarını giderir ve dolayısıyla ömrü kaliteli ve uzun bir hale sokar.
  • Enfeksiyon ve hastalıklara karşı koruyucudur.
  • Vücudun demiri emmesini kolaylaştırır.
  • Stres altındaki vücuda destek verir.
  • Beyin fonksiyonlarını ve ruh durumunu düzenler.
  • Kanamayı kontrol altına alır ve yaraları iyileştirir.
  • Kanı temizler ve arıtır.
  • Diş eti kanamalarını durdurur.
  • Antioksidandır, gözlere iyi gelir, DNA’yı muhafaza eder.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur Ve Faydaları Nelerdir 1

Peki Hangi Besinleri Tüketmeliyiz Ki Bu Faydaları Sağlayabilelim?

C vitamini olan meyveler sıklıkla kış meyveleridir. Zira kışın vücut direncimiz düştüğü için daha fazla C vitaminine gereksinim duyarız. Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgiller yüksek oranda Cvitamini içerir. Çilek, kivi, böğürtlen, şeftali, ahududu gibi yaz meyveleri de bu vitamin yönünden zengindir.  C vitamini olan sebzeler ise karnabahar, domates, sivri biber, soğan, kara lahana, ıspanak, kırmızı biber, fasulye olarak sayılabilir. Kuşburnu bitkisi de yüksek orandaiçermesiyle ünlüdür.

Günlük C vitamini İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük Cvitamini ihtiyacı kadınlarda 75 mg, gebelik d öneminde 85 mg, emzirme döneminde 120 mg’dir. Erkeklerde ise 90 mg’dir. Yani 1 adet büyük boy portakal yahut 2 adet kivi günlük ihtiyacı karşılar. Sigara içenlerin günlük C vitamini ihtiyacı ise günlük 120 mg’dır.

Koronavirüs İçin C vitamini Takviyesi Almak Gerekir Mi?

C vitamininin başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanıldığı biliniyor. Ancak koronovirüs tedavisi ve diğer tüm bağışıklık rahatsızlıklarında C vitamininin bir farmakolojik tedavi olduğu ve kişinin kendi kendine karar verip uygulayabileceği bir tedavi değildir. Bunun gerekli olup olmadığına ve dozajına hekim karar verebilir.

Yeşil tüm sebzelerde bulunur. Narenciyeler de bu vitamini içerdiği için her gün düzenli olarak tüketildiklerinde fazladan almaya gerek kalmaz.  C vitamini tablet ve C vitamini serum şeklinde de türevleri bulunmaktadır.

13 Nisan 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...