Boy Kilo Endeksi / İndeksi

Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Vücudumuzdaki denge, boyun kilo ile olan uyumu ve bizim hem sağlıklı, hem de fiziki olarak düzgün bir yapıda olmamız, kilonun vücuda orantılı bir şekilde dağılmasıyla mümkündür.

Boy kilo oranı hesaplaması yapılırken en sık kullanılan yöntem vücut kitle endeksi hesabıdır. Mevcut kilonun, boyun karesine bölünmesi ile bulunur. Herkesin kemik ağırlığı ve aslında vücut yapısı farklı olduğundan sonuç biraz değişkenlik gösterse de genel olarak 20 ila 25 arası bir değer normal olarak kabul edilir.

En ideal beden kitle indeksi kadınlarda 21, erkeklerde ise 22 olarak kabul edilir.

Boy ve kilo endeksi hesaplama ile ortalama bir sonuç verilebilmektedir. Herkesin vücut yapısı birbirinden farklı olduğu için, bu tablolarda verilen değerler tam olarak herkese uymayabilir ve gerçek sonucu vermeyebilir. Ama ortalama bir sonuç ve fikir edinme açısından pratiklik sağlar.

Yaş boy kilo endeksi sağlıklı, kaliteli ve uzun bir ömür sürebilmek için dengede tutulması ve önemsenmesi gereken bir disiplindir. Özellikle de 35 yaşından sonra sağlık problemlerini önlemenin birincil yolu ideal kiloya sahip olmak ve onu korumaktan geçer.

Boy ve kilo endeksine ek olarak bel çevresinin ölçümü de kişinin sağlıklı kiloda olup olmadığı ile ilgili bilgi vermektedir. Bel çevresi kalınlığı hem şişmanlık miktarının saptanmasında bir ölçü kabul ediliyor, hem de olası sağlık sorunlarının sinyalini veriyor. Bel çevresi kalınlaştıkça tehlike çanları çalıyor demektir. Vücutta bulunan yağ dokusu basit bir yağ stoklama durumunun çok ötesinde daha farklı ve tehlikeli anlamları da yükleniyor. Yağ dokusu hem kimyasal hem de hormonal maddeler salgıladığından, bu durum tüm vücut sistemini etkiliyor ve aslında vücutta yolunda gitmeyen işlerin ardında bu olumsuz durum yatıyor. Bel çevremiz kalınlaştıkça, aslında sadece 3-4 kilo fazlamız bile olduğunda zor nefes alıyor, tıkanıyor, yüksek tansiyonla mücadele ediyor ve bu tür sağlık sorunlarıyla savaşmak zorunda kalıyoruz. Yağ dokusundan salgılanan hormon ve salgılar, vücuttaki yağ miktarının daha da artmasına sebep oluyor, iştahı tetikliyor ve doyma sinyallerinin daha geç alınmasına sebep oluyor.

Boy Kilo Endeksi Nedir

Boy ve kilo endeksi nedir sorusu oldukça önemli ve kişiyi daima ideal ve sağlıklı kilosunda tutabilmek adına doğru bir mücadeleye sürüklüyor. Boy kilo endeksi kilonun boya olan en doğru ve ideal oranıdır diyebiliriz. İskelet yapımız ne kadar kiloyu rahatlıkla taşıyabilir ve bedenimiz yaşamını ve işlevlerini sorunsuzca  sürdürebilir sorusunun yanıtını iyi bulmalıyız. Bu sadece aynada iyi bir görüntü yakalamak için değil; kaliteli ve sıhhatli bir yaşam sürebilmek, güzel yaşlanabilmek ve mutlu olabilmek için son derece gereklidir. Vücudumuzda depolanan yağ kitleleri sadece ağırlık yapmıyor, salınımları ile bizi daha da şişman ve mutsuz bireyler olmaya sürüklüyor. “Bir daha mı geleceğiz dünyaya?” “Can boğazdan gelir” “Yiyen de ölüyor yemeyen de” felsefesi bizi perişan eden bir kader hazırlamasın diye bu mantıktan uzaklaşmak, sağlıklı ve yeterli düzeyde beslenmek, kilo almamak için son derece dikkatli yaşamak, yaşamın bir parçası haline getirilmeli.

Kalça ve basen bölgesinde toplanan yağlar daha az tehlike arz ederken, göbek çevresinde biriken yağlar sağlık için büyük risk taşıyor. Bu gerçekten de şaka değil, ciddiye alınması gereken bir durum. Bel ve göbek çevresinin yağlanması demek, kalp hastalıklarına karşı korunmasız olmak ve aslında onlara davetiye çıkartmak demek.

Boy Kilo Endeksi Nedir

Erişkin bir erkeğin bel çevresi 94 cm’den fazla ise risk, 102 cm’den fazla ise yüksek risk içerir.

Erişkin bir kadında ise bel çevresi 80 cm’den fazla ise risk, 88 cm’den fazla ise yüksek risk içerir.

Çocuklarda boy kilo endeksi de oldukça mühim bir konudur. Kilo sadece yetişkinleri değil, çocukları da etkileyen bir süreç ve bu süreç çocukluktan itibaren iyi yönetilmediğinde, yetişkin yaşlarda yaşanacak sorunların da temelini oluşturuyor. Bu sebeple çocukların kilo kontrolünde anne babalara büyük iş düşüyor. Çocuklar için düzenlenmiş çocuklarda boy kilo cetveli tabloları da size fikir verebilir. Bu tablolara ve cetvellere bakarak çocuğunuzun hangi kilo aralığında olduğunu ortalama olarak tespit edebilir ve gerekli müdahale ve kontrolü sağlayabilirsiniz.

Boy Kilo Endeksi Hesaplama

Boy kilo endeksini hesaplamak için basit matematik formüller olduğu gibi, otomatik olarak hesaplayan boy kilo hesaplama ölçerleri vardır. Kutucuklara boyunuzu, kilonuzu ve cinsiyetinizi yazdığınızda, size ideal kilo aralığında olup olmadığınızı veren bu hesaplayıcılar sayesinde tahmini bir netice elde etmiş, en azından fikir edinmiş olursunuz.

Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır  sorusunun yanıtı olacak bazı tablolar ve şablonlar mevcut. İnternet ortamında kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu hesaplayıcılar size fikir verir ve eğer sınırdaysanız, daha dikkatli olmanızı sağlar.

Boy Kilo Endeksi Hesaplama

Boy ve kilo endeksi hesaplaması için düzenlenmiş matematiksel formüllerle de verilen şablonlar üzerine kendi vücut ölçülerinizi oturtup gerekli hesaplamaları yaparak ideal kilo aralığınızı yaklaşık olarak bulabilirsiniz.

Boy kilo oranı tabloları da  eğriler arasında boyunuzun ve kilonuzun kesiştiği noktaları bularak hangi aralıkta olduğunuzu tespit etmenize yarar.

Bu ölçerler sayesinde kendinizi görmüş, durumunuzu tespit etmiş olursunuz ve bu da size kilo kontrolü sürecinde motive olma ve gerekli mücadeleyi verme konusunda destek sağlar.

10 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...