Basen Nasıl Eritilir Basen Eritme Yolları Nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Basen, insan vücudunda bel ile kalça arasında kalan bölgeye verilen addır. Bu bölge erkek kadın her insanın vücudunda var olan bir bölgedir ama bu bölgenin genişlemesi ve problem haline gelmesi kadınlara has bir şikayettir. Hatta zayıf olmasına rağmen basen bölgesi geniş olduğu için bölgesel zayıflama ve incelme peşinde koşan pek çok kadın vardır. Bu bölgenin genişlemesi kadınlarda büyük problemler teşkil edebilmektedir ve bu soruna her daim çözüm aranır. Özellikle zayıf olmasına rağmen basen bölgesi geniş olan kadınlar bu bölgeyi eritme yollarını, eriten yiyecekleri ve etkili eritme hareketlerini araştırır ve buna kafa yorarlar. Eğer siz de genişliğinden mustaripseniz nasıl eritilir sorularınıza yanıt bulabileceğiniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Basen Nasıl Eritilir Basen Eritme Yolları Nelerdir 1

Basen Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

 • Var oluş sebebi genetik olan durumların çözümünün bir hayli zor olduğunu söylemek gerekir. Basen varlığı da pek çok kadında soya  çekim sonucu ortaya çıkan ve süregelen bir fiziksel özelliktir. Evet, bu bölgenin geniş oluşu kimi kadında soyaçekimden gelen bir özelliktir. Böyle bir durumda beslenme diyetleri ve egzersizlerle yok edilmesi çok zordur.
 • Kilo almaya ve hareketsiz yaşama bağlı bir genişlik mevcutsa, basit karbohhidrat içeren gıdalardan uzak durmak, özelikle rafine şeker ve yağ içeren gıdaların tüketimini terk etmek, bilhassa bu bölgeyi çalıştıran egzersiz hareketlerini yaparak, problemli bölgeyi ideal ölçülerine kavuşturmak mümkündür.
 • Genişleme östrojen salınımındaki dengesizlik sonucu da oluşabilir. Yumurtalıklardan, az miktarda da yağ dokusundan salgılanan östrojen, yani kadınlık hormonu da basen oluşumuna sebebiyet vermektedir. Erkeklerde basen genişliği olmaması da bu yüzdendir.
 • Genişlemeye eğilimli bir kadın, kalorisi yüksen bir beslenme tarzını benimseyip bir de üstüne hareketsiz bir yaşam tercih ederse  genişlemeye dur demesi çok zordur.

Basen Eritme Egzersizleri  

İlk yol o bölgeyi düzenli bir şekilde çalıştırmak olacaktır. Spor salonuna gidilebilir, yahut evde kendi kendinize bölgesel çalışmalar yapabilirsiniz.

 • Yokuş çıkmak, merdiven çıkmak, evde yapılacak crossfit ve basit bölgesel egzersizlerle bu bölgenizi çalıştırabilirsiniz. Bunun haricinde düzenli beslenerek, sağlıklı ve tok tutucu besinleri tercih ederek, kardiyo yaparak  kurtulabilirsiniz.

Etkili basen hareketlerini gün içinde uygulayarak basen bölgenizde incelme sağlayabilirsiniz. Basen egzersizlerini internette bulunan videolardan temin edebilir, bu videolar eşliğinde her gün düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. Etkisini görmek için düzenli olarak yapmak ve doğru bir beslenme tarzı benimsemek gerekir.

Basen Nasıl Eritilir Basen Eritme Yolları Nelerdir 2

Basen Eritme Diyeti

Aslında eritme diyeti adı altında özel bir diyet yoktur. Diyet yaptığınızda vücutta bulunan stoklanmış yağlar erimeye başlar. Fazlalık sadece basen bölgenizdeyse uygun bir diyetle buradaki fazlalıkların ortadan kalkması mümkün olabilmektedir. Ama tüm vücudunuzda fazla kilo varsa, diyetle sadece bu bölge erimez.

 • Diyet süresince her gün düzenli olarak yeşil çay tüketmelisiniz. Yeşil çayınızı çubuk tarçın, limon dilimleri ve taze nane yapraklarıyla güçlendirebilirsiniz.
 1. Kahvaltıda 1 bardak ölçüsünde süte kaşık yulaf ezmesi, taze mevsim meyveleri yahut yarım muz ilave ederek tüketebilir; veya 2 dilim tam tahıllı ekmekle yağsız tost yapabilir; ya da biber, roka, domates ve yumurta kullanarak az yağlı menemen tüketebilirsiniz.
 2. Öğle yemeğinde 1 porsiyon sebze yemeği ya da çorba, yeşil salata ve yoğurt,
 3. Akşam yemeğinde ızgara balık, tavuk yahut kırmızı et, yeşil salata ve 1 dilim tam tahıllı ekmek,
 4. Aralarda açlık hissederseniz de 1 porsiyon taze mevsim meyvesi tüketebilirsiniz.
 • Diyet boyunca tempolu yürüyüş, koşu, yüzme gibi yağ yakıcı sporlardan istifade edebilirsiniz.
 • Bu bölgesini eritmek isteyen kişilerin rafine şeker, beyaz un, kızartma gibi basit karbonhidrat içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durması gerekir.

Basen Eritme Kürü

Kalıcı anlamda eritmek için doğal besinlerden oluşan kürlerden istifade edilebilir. Bunları maydanoz kürü, yoğurt kürü, kimyon kürü olarak sıralayabiliriz. Tane kimyonu biraz suyla cezvede kaynatıp içebilir; yoğurdu zencefil, zerdeçal ve tarçınla karıştırarak yiyebilir; maydanoz ve yarım limonu robotta çekerek suyla karıştırıp içebilirsiniz.  Bu kürler eritmek için kullanılan kürlerdir.

Basen İnceltme Ameliyatı ve Diğer Medikal Yöntemler

Eğer bu bölgenizdeki yağları diyet ve egzersizle yok edemiyorsanız, en hızlı yöntem olan liposuction yani yağ aldırma operasyonundan istifade edebilirsiniz. Yerleşmiş yağlardan kurtulmanın en etkin yol liposuctiondur. Bu yöntemle kısa sürede basenlerinizden kurtulabilirsiniz.

14 Kasım 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...