Bağışıklık Sistemi Güçlendirici 10 Besin

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2020 Ekleyen: Suna KAYA


İmmün de denilen bağışıklık sistemi, canlıyı hastalıklara karşı koruyan, patojen ve tümör hücrelerini algılayıp yok eden, vücuttaki tüm sistemleri zararlı maddelerden koruyan bir savunma sistemidir. Bir nevi kalkandır. Bağışıklık sistemimiz vücudumuza giren tüm maddelere karşı duyarlıdır. Her maddeyi tanır ve zararlı gördüklerini yok eder. Hatta aminoasitler ve proteinler gibi birbirine çok benzeyen maddeleri dahi birbirinden ayırt edebilir.  Bağışıklık sistemi zayıfladığında ise vücudumuz hastalıklara açık hale gelir ve hastalanma riskimiz artar. Virüsler ve mikroplar bağışıklık sisteminin zayıflamasını fırsat bilerek vücuda akın eder ve enfeksiyonlara sebep olur. Vücudu virüs ve mikroplara karşı güçlendirmek gerekir. Hastalık yapıcı maddeler vücuda girdiğinde bağışıklık sistemimiz harekete geçer ve görevli hücreler bu maddelerden kurtulmak için savaş başlatır. Eğer vücuda giren mikroorganizma daha önce de girmişse sistem onu tanır ve daha hızlı tepki verir. Bu da kazanılmış bağışıklıktır.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici 10 Besin 1

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemini güçlendirme yolunda ilk ve en önemli adım beslenmedir. Doğru ve dengeli beslenme sayesinde vücudun koruma kalkanı olan bağışıklık sistemi de güçlenecektir. İşte uzmanlara göre bağışıklık sistemi güçlendirici 10 besin…

  1. YOĞURT: İçinde probiyotik, protein, B ve D vitamini, kalsiyum, omega-3 ve pek çok vitamin barındıran yoğurt bağışıklık sistemi güçlendirici besinlerin en başında yer alıyor.
  2. KEFİR: Kefir de ihtiva ettiği probiyotiklerle en güçlü bağışıklık güçlendirici içecek olarak biliniyor.
  3. TURŞU: Turşu da oldukça güçlü bir probiyotiktir. Ama özellikle lahana turşusu bağışıklık sistemini güçlü kılan bir yiyecektir. Düzenli ve bolca tüketilmelidir.
  4. BALIK: Omega-3 yönünden zengin bir besin olan balık D vitamini, fosfor ve kalsiyum açısından da hayli zengindir. Çiftlik balığından ziyade deniz balıkları tercih edilmelidir.
  5. SEBZELER: Tüm sebzeler kaliteli ve yüksek vitamin içerir ve bağışıklık sistemini destekler ama özellikle lahana, karnabahar, ıspanak, mantar, turp, kırmızı pancar, soğan, sarımsak, maydanoz gibi sebzeler en güçlü bağışıklık güçlendiriciler olarak bilinir.
  6. MEYVELER: Özellikle mandalina, portakal, greyfurt, limon gibi turunçgiller ve nar ile muz bağışıklık güçlendirici
  7. KURUYEMİŞLER: Kuruyemişler yani yağlı tohumlar da bağışıklık sistemini güçlendiren Bunların başında badem gelir. Fındık ve ceviz de son derece faydalı besinlerdir. Ayçekirdeği, kete tohumu ve chia tohumu da en sağlıklı ve bağışıklık güçlendirici yağlı tohumlar olarak sayılabilir.
  8. ÇAY: İster yeşil ister siyah çay fark etmez her ikisi de bağışıklık sistemini güçlendiren etkiye sahiptir. Bunların haricinde ıhlamur, adaçayı, ekinezya, kuşburnu, zencefil ve tarçın çayları da aynı etkiye sahiptirler.
  9. BOZA VE ŞALGAM: Probiyotik yönü oldukça güçlü ve aynı zamanda antioksidan olan bu iki içecek de düzenli olarak tüketilmelidir.
  10. PROBİYOTİK BESİNLER: Pırasa, bamya, yer elması, elma, pancar, kereviz, olgunlaşmamış muz da bağışıklık sistemini güçlendirme yolunda tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.
24 Mart 2020

Yorumlarınızı bekliyorum...