Atkins Diyeti Nedir? Atkins Diyeti Listesi, Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermek isteyenlerin ve bunu hızlı gerçekleştirmek isteyenlerin en çok rağbet ettikleri diyetlerden birisi olan Atkins diyeti, Amerikalı kardiyolog Robert Coleman Atkins tarafından geliştirilmiştir. Doktor Atkins okuduğu bir bilimsel yazıdaki araştırma raporundan etkilenerek bir beslenme disiplini geliştirmiş, bu disipline de onun adı verilmiştir. Atkins diyeti mantığında karbonhidrat kaynaklarının sınırlandırılması yatar; beslenmenin asıl kaynağını proteinler ve doymuş yağlar oluşturur. Dr. Atkins diyeti ile rafine karbonhidrat kaynakları sınırlandırılır; protein, sağlıklı yağ ve lifli sebze tüketimine ağırlık verilir.

Atkins rejimi olarak da bilinen bu diyette vücudun temel enerji ihtiyacının yağlar ve proteinlerden karşılandığı, yağ alındığında vücudun da yağ yakmaya başladığı savunulmaktadır. Protein ağırlıklı beslenme tarzının da daha uzun süre tokluk verdiği, iştahı azalttığı ve bu şekilde kilo kaybını desteklediği de ileri sürülmektedir.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins diyetinde beslenme 4 aşamadan oluşmaktadır. Ama bu 4 aşamanın da uygulanması mecburi değildir. Diyet boyunca uzak durulması gereken besinler vardır ve bu besinlerin çeşidine muhakkak dikkat edilmelidir.

Atkins diyetine göre günde 2-3 öğün beslenilebilir. Aralarda ise az miktarda atıştırma yapılabilir. Atkins diyeti yapılırken 8-10 bardak civarında su tüketilmelidir. Karbonhidrat miktarı tüketimine dikkat edilmelidir.

 • Birinci evrede; günlük sadece 20 gram karbonhidrat tüketilebilmektedir. Bu evre 2 hafta sürer. Bu süreçte yeşil yapraklı sebze tüketimi serbesttir. Yağ oranı yüksek ve proteinden zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Bu diyete göre enerjinin %70’i yağlardan, %25’i proteinden, 5’i de karbonhidratlardan gelmelidir.
 • İkinci evrede; Diyete çok az miktarda fındık, düşük karbonhidratlı sebzeler ve çok az meyve eklenebilir.
 • Üçüncü evrede-ki bu evrede hedeflenen kiloya da yaklaşılmıştır-kilo kaybı yavaşlayana kadar diyete karbonhidrat ilave edilebilir.
 • Dördüncü evre ise kilo koruma evresi olarak bilinir. Bu evrede fazla olmamak kaydıyla karbonhidrat tüketimine izin verilmektedir.

atkins diyeti nedir 1

Atkins Diyetinde Tüketilmemesi Gereken Gıdalar

Her diyette olduğu gibi bunda da bir diyet listesi vardır. Atkins diyet listesi dışında kalan yiyecekler bu diyette tüketilmemelidir. Atkins diyet sırasında neleri tüketmemeniz gerekiyor bir bakalım;

 • Şeker ve şeker içeren her türlü yiyecek, içecek
 • Hamur işleri
 • Buğday, arpa, çavdar, pirinç gibi tahıllar
 • Mısırözü, soya, kanola gibi bitkisel yağlar
 • Patates, bezelye, havuç gibi yüksek karbonhidrat içeren sebzeler (sadece 1. evrede uzak durulacak)
 • Muz, incir, üzüm, dut gibi şeker yani yüksek karbonhidrat içeren meyveler (sadece 1. evrede uzak durulacak)
 • Nohut, fasulye, mercimek gibi baklagiller

Atkins Diyetinde Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Atkins diyeti yüksek yağ ve protein üzerin kurulu bir diyet. Fakat bu yağlar muhakkak sağlıklı yağ grubundan olmalı. Et, süt ve yumurta gibi yüksek protein içeren besinler Atkins diyetinde önemli yere sahiptir. Etlerin yağsız olması gerekir.

Sebze ve meyvelerin ise en düşük karbonhidrat değerlileri tercih edilir. Yeşil sebzeler bu açıdan bakıldığında idealdir. Salatalık, sivri biber, fasulye, marul ve ıspanak idealdir.

Meyve olarak çilek ve yeşil elma tercih edilebilir.

atkins diyeti nedir 2

Atkins Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir?

Kilo kaybı bünyeden bünyeye değişmekle birlikte Atkins diyetinde 2 haftada 7 kilogram verilebildiği bilinmektedir.

Atkins Diyetinin Zararları Var Mıdır?

Atkins diyeti protein yönünden zengin olması nedeniyle bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Protein ve yağ oranı açısından zengin bir diyet olması böbreklere fazla yüklenilmesine sebep olabilmektedir. Atkins diyeti yapanlar sıklıkla yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, bağırsak tembelliği ve ağız kokusundan şikayet etmektedir.

Atkins diyeti bittikten sonra normal yeme düzenine geçen kişi yeniden kilo alabilmektedir.

Atkins diyeti yapanlar kolesterol yüksekliği hatta kalp krizi riski ile karşı karşıya gelebilmektedir.

16 Mayıs 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...