Arka Omuz Hareketleri

Yayınlanma Tarihi: 6 Temmuz 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Beden sağlığı ve iskelet sistemi için, hayat boyu egzersiz yapmak önemlidir. Fiziksel gelişim ve stabil sağlığı kontrolde tutmak için, sürekli idman yapmak, spor salonlarına gitmek, yoğun bir tempoda egzersiz yapmak gerekmez. Belirli dönemlerde ve alışkanlık haline getirerek, vücut fonksiyonlarının iyi çalışması ve vücut sistemlerinin iyi bir performansla çalışmaya devam etmesi için önerilen egzersizleri yapmak yeterlidir. Eller, kollar ve parmakların iyi çalışması ve sağlığını koruması için, omuz hareketlerinin rutin olarak gerçekleştirilmesi gereklidir. Omuz hareketleri aynı zamanda omurga sağlığı açısından ve bel yükünü hafifletmek için ehemmiyet taşır. Omuz hareketleri ön, üst ve en iyi arka omuz hareketleri olarak 3 bölümde uygulanabilir.

Dambıl hareketlerinde eller daima, omuz hizasında tutulmalıdır. İlk hareket seated dumbel raises’tir. Omuzlara paralel olarak ve dik açıyla tutulan dambıllar, ağırlıklarına göre kas kütlesi oluşumunu sağlar. Oturarak yapabileceğiniz omuz ve arka kol hareketleri uygulanırken, dirsekler bükülerek dambıllar omuz seviyesine getirilir. İki kol, iki taraftan omuzdan yukarıya düz olarak kaldırılıp, indirilir.

3 set olarak 15 sayıdan başlayabilir, haftalık set sayısını artırabilirsiniz. Sonraki hareket ayakta uygulanan, lateral dumbel raises’tir. Bu harekette, kartal kanat açışı şekliyle uygulanmaktadır. İki kol aynı anda yanlara açılarak çalışılmaktadır. Diğer arka omuz hareketleri isimleri; alternate front arm raises ve one arm rows olarak adlandırılmaktadır. One arm hareketinde 4 set, 15’er sayı tekrarıyla yapılmalıdır.

Arka Omuz Hareketleri 1

Dambılla Omuz Hareketi Yaparken, Dinlenme Süresi Ne olmalı?

Tek kol, çift kol tüm dambıl ile arka omuz hareketleri çalışılırken, setler arasındaki bekleme süresi performans için önemlidir. Yeterince dinlenerek uygulandığında, hareket sayısı ve performans artar. Oturma pozisyonundaki omuz hareketleri, daha iyi sonuçlar vermektedir. Sağlam sırt kasları oluşması desteklenmiş olur.

Arka Omuz Hareketleri 2 Arka Omuz Hareketleri 3 Arka Omuz Hareketleri 4

6 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...