Aerobik Nedir, Aerobik İle Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Vücutta bulunan yağları yakmak, sıkı ve fit bir vücuda kavuşmak için yapılan hareketlerin tümü aerobik olarak adlandırır. Sadece fazla kilolardan kurtulmak için değil, vücuda güçlü, dirençli, sağlam, çevik, sıkı ve fit bir görünüm sağlamak için de yapılır. Pek çok hastalığın oluşması engellenir.

Aerobik Nedir Aerobik İle Kilo Vermek Mümkün Müdür 1

Temel Aerobik Hareketleri Nelerdir?

En temel hareketleri herkesin bildiği ve yaygın olarak yapılan hareketlerdir. Düzenli yapılan kardiyo, vücudun enerji elde edebilmek için yağ kullanma kapasitesi ve kabiliyetini artırır ve metabolizma hızını atırır. Kardiyo içeren egzersizlerini yaparken yağ yakımının yanı sıra vücutta birikmiş toksinlerin ve sıvıların da atılması sağlanır.

 • Egzersizleri sadece spor salonlarında değil evde de rahatlıkla yapılabilir.
 • Yürümek en kolay, pratik, maliyetsiz ve faydalı aerobik egzersizlerinden birisidir. Yürüyüş sayesinde sadece kilo vermekle kalmaz aynı zamanda dirençli ve sağlam bir kas ve iskelet sistemine sahip olur, daima zinde ve sağlıklı kalırsınız. Yürüyüş bir vazife olmaktan çıkartılıp günlük hayatın bir parçası haline getirilirse hem keyifli hem de yaşam kalitesini yükselten bir niteliğe kavuşacaktır.
 • Aerobik egzersizlerinden birisi de zumbadır. Bir nevi aerobik dans olan zumba son derece de eğlenceli bir yoldur. Belli bir ritme uyarak yapılan Latin müziği eşliğindeki yüksek tempolu dans figürlerinden oluşan zumba hareketleri ile vücuttaki tüm kaslar çalışır ve yağ yakımı sağlanır. 1 saat sürecek bir zumba ile çok yüksek seviyede yağ yakmak mümkün olabilmektedir. İnternetteki zumba videolarından faydalanılarak her gün yapılacak düzenli zumba dansı ile kısa sürede yüz güldüren neticeler almak mümkündür.
 • Yağ yakmaya yardım eden ve kas kütlesini geliştirmeye destek sağlayan aerobik hareketlerinden birisi de step aerobiktir. Step aeobikte özel dizayn edilmiş yükseltili bir platforma inip çıkarak yapılan “adım” hareketleri ön plandadır. Her adımda güç, denge, konsantrasyon gibi beceriler kazanılır ve bu beceriler güçlenir.
 • Ve hemen herkesin çok sevdiği bir aktivite olan bisiklete binmek de önemli egzersizlerinden birisidir. Bisiklete binmek metabolizmayı hızlandırır ve yağların yakılmasını sağlar. Tüm vücuttaki kasları çalıştırmakla birlikte özellikle bacak, kalça ve karın kaslarını çalıştıran ve güçlendiren bir egzersiz olan bisiklete binmek, düzenli yapıldığında eklem ağrılarına, kan dolaşımı problemine, kadınlarda selülit sorununa ve hatta strese bile son derece iyi  gelmektedir. Her gün en az 30-40 dakika bisiklet sürmek kas, iskelet, dolaşım, sindirim, sinir sistemi gibi sistemlere son derece faydalı olmaktadır. Aerobik egzersizlerini yaparken hareketli, ritmik ve enerji veren aerobik müzikleri de tercih edilebilir. Bu, egzersiz saatlerini çok daha keyifli hale getirecektir.

Aerobik Nedir Aerobik İle Kilo Vermek Mümkün Müdür 2

Aerobik Nasıl Yapılır?

 • Eğer aerobik egzersiz yapmaya karar verirseniz işe tempolu bir yürüyüş yaparak başlayabilirsiniz.
 • Aerobik egzersizleri yaparken zaman arttıkça antrenmanın şiddeti azalmalı, zaman azaldıkça da antrenmanın şiddeti artmalıdır. İlk başlarken 5-10 dakika sürecek düşük tempolu egzersizler uygulanmalıdır. Sözgelimi hızlı adımlarla yapılacak bir yürüyüş idealdir. Hızlı adımlarla yürüdüğünüzde, normal tempolu bir yürüyüşe göre çok daha fazla kalori yakarsınız. Adeta koşu yapmış gibi.
 • Aerobik sırasında tempolu ve düzenli nefes alıp vermek de son derece önemlidir.  Zira ancak bu sayede gerekli miktarda oksijeni alabilirsiniz. Bu da sizin daha hızlı ve randımanlı yağ yakabilmeniz demek. Bunun için 3-4 adımda bir nefes alın ve 3-4 adımda bir nefes verin. Kısa ve hızlı nefes alıp vermek hem yorucudur hem de yeterli oksijeni almayı engeller. Daha derin, yavaş ve aralıklı nefes almak gerekir.
 • Isınma hareketleri, ana hareketler ve bitiş bölümlerinden oluşur. Isınma hareketleri hafif ve kısa süreli olmalıdır. Ana bölümde biraz daha hızlanabilir ve tempolu hale gelebilirsiniz. Bitiş bölümünde ise vücudu gevşeten, rahatlatan egzersizler yapılmalıdır. Bu son bölüm, egzersiz sırasında harcanan oksijenin geri alınması açısından son derece önemlidir.

Aerobik Nedir Aerobik İle Kilo Vermek Mümkün Müdür 3

Step Aerobik Nedir?

Step aerobik müzik eşliğinde ve tempolu olarak yapılan açma germe hareketlerinden oluşan bir egzersizdir. Step aerobik oldukça keyifli ve sürükleyici bir süreçtir. Step aerobik yaparak kilo alma, kilo verme ve kondisyon kazanma gibi sonuçlara ulaşılabilir.

Step aerobik, özel step platformunun kullanılarak belli kombinasyonların müzik eşliğinde yapılmasıdır demiştik. Bu platform, önünde, arkasında, yanında, çaprazında ve üstünde atılan adımlarla tüm yönleriyle kullanılır. Step platformu 3 değişik yükseklikte kullanılabilir.

 • Platforma çıkıldığında ayak tabanının tamamen platform üzerinde olduğundan emin olmak gerekir. Topuklar dışarıda kalmamalıdır.
 • Step platformundan bir adım uzak durun.
 • Platforma çıkarken topuğa ağırlık vererek çıkın, inerken ise parmak ucunda inin.
 • Sırtınız platforma dönük olarak çıkmayın.
 • Step platformuna kuvvetli bir şekilde basmayın, yumuşak adımları tercih edin.
 • Platformun yüksekliğine alışana kadar ara ara platforma bakın.
 • Platforma inip çıkarken sıçrama hareketi yapmayın, dizlerinizi kilitlemeyin ve hafifçe bükün.
 • Ayak tabanınız yerdeyken ayağınızı zorlayarak dönüş yapmayın, hafif bir şekilde sıçrayarak dönüş yapın.
 • Platforma çıkışlarınızda yaylanma hareketi yapmayın.
 • Step platformuna çıkarken dizinizle ayak parmak uçlarınız aynı hizada olmalı.

Aerobik İle Kilo Verilir Mi?

Düzenli olarak yapıldığında, tempolu hareketler yılmadan tekrarlandığında bu egzersizin kilo verdirdiği bir gerçektir. Egzersiz sırasında terleme gerçekleşmesi metabolizma hızının artması ve yağ yakım sürecinin başlaması demektir.

14 Kasım 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...