Açlık Otu Zararları

Yayınlanma Tarihi: 17 Temmuz 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Açlık otu, doğal müshil olarak da bilinen şifalı bir bitkidir. Kullanan kişiyi ishal yapma özelliği bilinen bu özel otun kullanımında dikkatli olunmadığında faydasından çok zararına maruz kalınabilir. Bu yazımızda daha çok faydalarından bahsedilen açlık otu zararı konusunda bilgileri sizlerle paylaşacağız.

İnternet üzerinde araştırma yapıldığında açlık otunun zararları konusunda çok fazla bilgiye rastlanılmaz. Bunun nedeni doğrudan kullanımı ile ilgili bir zararının olmamasıdır. Doğal müshil olarak da bilinen açlık otu, bağırsakların çalışmasını düzenler. Daha hızlı çalışan bağırsakların sonucu olarak daha fazla dışkılamaya neden olan bu şifalı ot, gerektiğinden fazla kullanıldığında yan etkilere neden olur. Açlık otu yan etkileri genel olarak otun kullanımı ile sağlanan faydaları kapsar.

Örneğin, açlık otunu kilo vermek için kullanan bir kişi, otu gerektiğinden daha fazla kullandığında ideal kilosunun altına düşebilir. Yine buna benzer şekilde sürekli kabızlık yaşayan biri  açlık otunu kullanarak kabızlığını tedavi ederken fazla kullanım yaparsa, bu ishal olmasına neden olabilir. Bu nedenle açlık otunun yan etkileri ya da zararları için ilk olarak faydalarının bilinmesi gerekir. Genel olarak açlık otunun faydaları ve bu faydalara bağlı ortaya çıkabilecek yan etkileri şu şekildedir.

  • Açlık otunun tok tutucu özelliği vardır. Bu özelliği ile uzun süre yemek yemeden tok kalmayı sağlar. Kilo vermek isteyenler bu yönünden dolayı açlık otunu kullanabilirler. Ancak bilinçli kullanılmadığında sürekli kilo kaybına neden olur. Bu da kişinin ideal kilosunun altına inmesi ve bu sefer de kilo almak istemesi anlamına gelir.
  • En önemli etkisi kabızlık için müshil görevi görmesidir. Sürekli kabız şikayeti olan kişiler kullanabilir. Ancak boşaltım sistemleri normale döndüğünde bırakmaları gerekir. Aksi halde ishal sorunu ile daha büyük sağlık problemlerine neden olabilir.
  • Yağ yakıcı özelliği yüksektir açlık otunun. Bu özelliği ile vücuttaki fazla toksinlerin atılmasında da kullanılabilir. Gerektiğinden fazla kullanıldığında toksinlerin fazlaca vücuttan atılmasına neden olur. Bu da ideal kilonun altına düşmeye sebep olur.
  • Yüksek tansiyon için açlık otu kullanılabilir. Tansiyonu düşürüp dengelenmesini sağlar. Ancak yine bilinçsiz kullanımında fazla tansiyon düşmesine ve dolayısı ile düşük tansiyon sorununa neden olabilir.

Açlık Otu Zararları 1

Açlık otu, alerjik reaksiyona neden olan otlardan değildir. Bu yönü ile rahatlıkla kullanılabilir. Ancak yine de bazı durumlarda bazı kişilerin açlık otunu kullanmamaları gerekir. Açlık otunu kimler kullanamaz sorusuna cevap olarak ishal sorunu olan kişileri örnek verebiliriz. Zaten ishal yapma özelliği bulunan bu otu kullandıklarında ishalleri daha da artan bu kişilerde aşırı su kaybına bağlı sağlık sorunları, kilo verme problemleri ya da sürekli ishal nedeni ile anal bölgede yaralara neden olabilir. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için açlık otunun kullanımında mutlaka dikkatli olunması, doktora danışmadan bu otun kullanılmaması gerekir.

Açlık Otu Zararları 2

Faydaları ve zararlarından bahsettiğimiz açlık otunu tüketirken çay şeklinde tüketmek gerekir. Otun zararlarını görmemek için günde 2 fincandan fazla tüketilmemesine dikkat etmek gerekir. Bu iki defa tüketimin arasında ise tavsiye olarak 12 saat geçmesine dikkat edilmelidir. Açlık otunu çay gibi demleyip içebileceğiniz gibi detoks çıtırı olarak hazırlanan şekli ile de tüketebilirsiniz. Her iki kullanımda da yan etkilere ve zararlarına karşı aşırı tüketimden uzak durulması gerekir. Set olarak satılan açlık otu ve detoks çıtırının tüketimi, gün içinde alınması gereken doz miktarı genelde paketin üzerinde ya da arkasında kullanma talimatı olarak verilir. En yüksek verimi almak için mutlaka bu dozlara dikkat edilmesinde fayda vardır.

17 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...