1600 Kalorilik Diyet Listesi

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Değişen hayat ile birlikte kişilerin beslenme alışkanlıkları ve yaşam koşulları da değişkenlik göstermek zorunda kalmıştır. Bu dönemde beslenme alışkanlığının değişmesi kişilerin yanlış ve dengesiz beslenmesine neden olmaktadır. Çok çalışan kişilerin yemek yedikleri süre zarfı kısaldığından yenilen yemeklerin daha kısa sürede hazır olması ve çok kalorili olması bilinçsiz bir şekilde kilo aldırmaya başlamaktadır. Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü olmak ile birlikte son zamanlarda insanlar sabah kahvaltılarına gereken önemi vermemektedir. Sabahları yapılmayan ve bir anda yenilen yüksek kalorili öğle yemeklerinden dolayı kişiler fazlası ile kilo almaya başlamaktadırlar. Yoğun ve tempolu yaşamdan dolayı kişilerin hareket süreleri de kısaldığından dolayı da kilo verilmesi zorlaşmaktadır.

Kişilerin kilo verebilmesi için aldıkları kalorinin verdikleri kaloriden daha az olması gerekmektedir. Bu yüzden bir diyet listesi belirleyerek, yedikleri öğünlere ve porsiyonlara dikkat etmeleri yeterli olmaktadır.

Kilo vermek için hazırlanan diyet listelerinden biri de 1600 kalorilik diyet listesi olmaktadır. Bu diyet listesi diğer listelere oran ile biraz daha farklı olarak düzenlenmektedir. 7 günlük bir süre yapılmakta ve kişilerin beslenme düzenini yeniden oluşturmalarına yardımcı olacak şekilde düzenlenmektedir. Kişilerin bu diyet listesini uygulamaya başlamadan önce yapması gereken, vücut ölçülerini ve besin değerlerini ölçtürmesi gerekmektedir. Daha sonrasında da eğer kişiler günlük 2000 ile 2200 kalori alması gerekiyor ise, 1600 kalorilik diyet listesini uygulayabilirler. Gün içerisinde almaları gereken kaloriden en az 400 kalori daha az tüketecekleri için haftada yarım ile 1 kilo arasında kilo verebilmektedirler.

Günlük kalori ihtiyacı 2200 kalori olan kişilerin 1600 kalorilik diyet programı uygulaması bazı sağlık sorunlarına neden olabileceğinden dolayı önerilmemektedir. Bunun yanı sıra hamilelerin, yaşlıların ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin de kullanılması önerilmemektedir. Besinlerin tüketimi kısıtlanmakta ve azaltılacağından dikkatli olunması gerekmektedir.

1600 Kalorilik Diyetle Kaç Kilo Verilir?

1600 kalorilik diyabetik listesi uygulandığında kilo verilebilmesi için 7 günlük diyet listesine tamamen uyulması gerekmektedir.

Diyet listesinin ilk öğünü olan sabah kahvaltısında; 2 dilim kepek ekmek, 5 zeytin, 1 dilim yağsız beyaz peynir, 1 adet haşlanmış yumurta ve istenilen miktarda domates ve salatalık tüketilmesi, yanında da 1 fincan yeşil çay ya da şekersiz siyah çay içilmesi gerekmektedir. 1600 kalorilik diyet listesinde kişilerin kilo verebilmesi için mutlaka sabah kahvaltısının yapılması ve dışına çıkılmaması gerekmektedir. Öğle yemeğinde; 2 dilim kepek ekmek, 150 gram yağsız tavuk, kırmızı et ya da balık, bol salata ve 1 bardak ayran yenmesi ve içilmesi gerekmektedir.

1600 Kalorilik Diyetle Kaç Kilo Verilir?

Son olarak akşam yemeğinde; 4 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği, 1 kâse çorba(az yağ ile yapılmış), 1 dilim kepek ekmek ve yarım kâse yoğurt yenmelidir. Bu besin sürecinde 1 hafta boyunca yenilecek yemekler değişkenlik göstermektedir. Sabah kahvaltılarında yağsız omlet, yağsız tost, müsli ya da yağsız menemen eklenirken öğle yemeklerinde tüketilen etlerin porsiyonu büyümekte ve mantı gibi yemeklerde yenmeye başlanmaktadır. Akşam yemekleri saatini çok geçe bırakmadan yenmesi ve porsiyonları çok büyütmemek gerekmektedir.

1600 Kalorilik Diyetle Kaç Kilo Verilir? 1

Diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında 3 adet ara öğün bulunmaktadır. Bu ara öğünler şekeri dengelemekte, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede aslında vücut az yediği için acıksa bile yeniden yemek yenmekte ve bastırılmaktadır. Kişiler bu diyeti uygulamadan önce 1600 kalorilik diyet ile kaç kilo verilir sorusunu sormaktadır. Bütün listeye uyulduğunda 1 hafta içerisinde yaklaşık olarak 4 ila 7 kilo arasında kilo kaybı yaşanmaktadır.

8 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...