14 Yaş Diyet Listesi

Yayınlanma Tarihi: 8 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Çocuklar ergenliğe girdiklerinde beslenme düzenleri de değişmektedir. Aileden daha bağımsız olunduğundan dolayı dışarda yemek yeme durumları artmakta ve bu yüzden bu yaşlarda kilo alımı çocuklarda daha çok görülmektedir. Tüketilen fast food yüzünden, çocukların gelişme dönemlerinde kilo artışını göz ile görülür düzeyde belirginleştirmektedir. Kilo alan çocuklar mutsuz olduğundan dolayı da bir anda hiçbir şey yememeye ya da şok diyete başlamaktadırlar. Ancak yapılan bu şok diyet yüzünden sağlık sorunları ortaya çıkmakta ve vücut gelişimi tam olarak tamamlanmamaktadır. Özellikle son dönemlerde çocuklarda obezite oranı da artmaktadır. Gün içerisinde alınan kalori verilen kaloriden daha fazla olduğundan kalan kalori vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre sabah kahvaltısı yapan çocukların gün içerisinde daha az besin tükettiğini ve kilo alımlarının daha az olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum sadece çocuklar da değil, aynı zamanda yetişkinlerde de geçerli olmaktadır. Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünü olduğundan aksatılmaması gerekmektedir.

14 yaş zayıflama için çok erken bir yaş olduğu kadar eğer çocukların gelişimlerini fazla kilo kötü yönde etkiliyor ise mutlaka bir diyetisyene gidilmesi gerekmektedir. Çocukların hayatlarından abur cuburu kesmek bile onların kilo almasını engellemektedir. Bu yaşlarda yanlış beslenmeye alışmak çocukların ileri ki dönemlerini de olumsuz etkilemektedir. Bu dönemlerde anne ve babalara çok fazla iş düşmektedir. Sadece evde ki beslenmenin düzene sokulması yeterli olmamaktadır. Okulda yenilecek besinlerin de fazla yağlı olmaması gerekmektedir. Evden konulan beslenmeler ile çocukların yemesi ve alması gereken besin kaynaklarının sağlanması gerekmektedir.

Çocukların haftada en az 5 kere yumurta yemesi gerekmektedir. Bu yumurta haşlanmış olduğunda hem vücudun ihtiyacı olan protein karşılanmakta hem de enerji vermektedir. Yetişkinlerin diyet listelerine oran ile 14 yaş diyet listesi içerisinde daha çok besin bulunmaktadır. Bunun nedeni de çocukların gelişimini daha iyi tamamlaması için tüketmesi gereken daha çok besin bulunmaktadır. Bu sebeplerden 14 yaş diyeti son zamanlarda fazlası ile gündemde yer almaktadır.

14 Yaş Diyet Listesi 1

14 yaş için diyet listesi oluşturulurken çocukların vücut besin değerleri ve vücut ölçülerinin hesaplanması gerekmektedir. Bunlar hesaplandıktan sonra çocukların vermesi gereken kilo belirlenerek, diyet listesi oluşturulmaktadır.  Bu diyet listesinde sabah kahvaltısında; 1 adet haşlanmış yumurta, az yağlı beyaz peynir, bol miktarda domates ve salatalık, 2 dilim tahıllı ekmek ve 1 bardak süt bulunmaktadır. Çocukların her gün aynı şeyi yiyerek bunalmaması için sütün yerini taze sıkılmış meyve suları da alabileceği gibi haşlanmış yumurta yerine az yağlı omletler de alabilmektedir.

14 Yaş Diyet Listesi 2

Sabah kahvaltısında mutlaka 3 tatlı kaşığı; bal, pekmez ya da ev yapımı reçellerin de tüketilmesi gerekmektedir. Öğle yemeklerinde köfte ya da tavuk, 1 dilim tahıllı ekmek, salata ya da yoğurt, 3 yemek kaşığı sebze yemeği ve 5 yemek kaşığı pilav ya da makarna yer almaktadır. Bu yemekler okullarda zor bulunabileceğinden evden koymak daha sağlıklı olmaktadır. Çocukların öğlen listelerinde yiyemedikleri yemekleri mutlaka akşam yemeklerinde yemesi gerekmektedir. Diyet listesi 14 yaş için uygulandığında akşam yemeklerinde de; 2 dilim tahıllı ekmek, 1 kâse çorba, 5 yemek kaşığı sebze yemeği, salata ve 1 kâse yoğurt bulunmaktadır. Özellikle akşam yemeği saatlerinin çok geçe bırakılmaması gerekmektedir.

Diyet listelerinde ana öğünler olduğu gibi 3 de ara öğün yer almaktadır. Bu ara öğünlerde meyve, süt ya da ayran gibi hem tok tutucu hem de yağ yakıcı besinler yenilmektedir.

 

8 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...