1 Kilo Kaç Kalori

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo almak kolay, vermek çok zordur. Özellikle ilerleyen yaşlarda metabolizma yavaşladığı için alınan kiloları vermek daha zahmetli bir iş halini alır. Hele hareketsiz bir yaşamınız varsa, sabah arabayla işe gidip, ofis ortamında çalışıyor ve hızlı yemek yemek zorunda kılıyorsanız işiniz çok da zorlaşır. Sonra veririm, sonra veririm diyerek kilolarınızı biriktirir, sonra gün gelir “canınıza tak eder” kurtulmaya karar verirsiniz. Ancak o kolay aldığınız her bir kilodan kurtulmak için kaç kalori tüketmeniz gerikir biliyor musunuz? Acaba her 1 kilo kaç kaloriye eşit denk gelir?

Kadın ve erkek metabolizmaları bir birinden çok farklıdır. Yaklaşık 68 kg.’luk bir kadının vücut yağları 110.000 kalori, aynı kiloda erkeğin ise 80.000 kalori değerindedir. Araştırmalar göstermiştir ki 1 kilo kadar yağ yakmanın formülü 7400 kalori harcamaktır. Basit bir hesapla haftada bir kilo vermek istiyorsanız günlük olarak, tükettiğiniz kalorinin dışında, 1000 kalori yakmalısınız. Her gün tüketilen 1000 kalori haftalık bir kiloya karşılık gelecektir. Bu kalori harcama miktarına ulaşmak için hareketli bir günlük yaşam ve egzersiz şarttır. Hiç bir şey yapamıyorsanız günlük olarak en azından yarım saat yürümeli ve aldığınız kalori miktarını düşürdüğünüz bir diyet programı uygulamalısınız.

Bir kilo vermek için ortalama 7400 kalori tüketmeniz gerekir. Günlük 1000 kalorilik bir harcama yapmak size bir haftada bir kilo kaybettirebilir. Ancak bu biraz zordur. Neden mi? Şöyle kısaca bir bakalım: Bir saatlik aktivitileri listeledik ve ne kadar kalori yaktırdığına baktık. Bir saat boyunca yapılan tempolu yürüyüş sonrasında 323 kalori yakıyorsunuz. Yine bir saat boyunca yapacağınız aerobik sonrasında 503 kalori yakıyorsunuz. Yüzme ile 531, koşu ile 730 kalori, bisiklet ile 754 kalori yakıyorsunuz. Bu kalori miktarına, gün içinde vücudunuzun ihtiyacını sağlıklı olarak karşılaşabilmesi için alacağınız günlük kalorileri de eklerseniz, göreceğiniz üzere her gün 1000 kalori tüketmek eğer profosyonel bir sporcu değilseniz çok zordur. Onun yerine her gün ortalama 300-400 kalori yaktığınızı düşünürseniz. Aylık olarak bir kiloyu rahatlıkla verebilirsiniz. Bu şekilde vereceğiniz kilo sağlıklı ve kalıcı da olacaktır.

1 Kilo Kaç Kalori 1

1 Kilo Kaç Kaloriye Eşit Denk Gelir?

1 kilo yaklaşık olarak 7400 kaloriye denk gelir. Bu ortalama kiloda kişi için ortaya konulmuş kalori değeridir. Kilo vermek isteyen kişi öncelikle kalori alım miktarını düşürmelidir. Ardından kalori tüketeceği aktif bir hayat tarzına dönmesi gerekir. Bunun için günlük aktivitelerini arttırmalıdır. Bu aşamada kilolu kişilerin avantajları vardır. Nedir bu avantaj? Kilolu kişiler az kilolu kişilere göre düşük yoğunlukta aktivitelerde, daha az sürede da çok kalori yakabilirler. Yağlar azaldıkça kilo verme hızı düşer.

1 Kilo Kaç Kaloriye Eşit Denk Gelir?

Aslında bu yazımızda, diyet yapan kişilerin her zaman yaptığı gibi kalori alım değerini araştırarak ortaya koymak yerine, kilo vermek için ne kadar kalori yakmak gerektiği üzerine pratik bilgiler vermeye çalıştık. Vücudumuza aldığımız her hangi bir besinin kaç kalori olduğu kadar, vücudumuzdan eksiltmemiz gereken her kilonun, karşılığı olan kalorinin ne kadar olduğu da çok önemlidir. İşte tam da bu noktadan hareketle eğer sağlıklı bir şekilde vücudunuzda depolanan kilolardan kurtulmak için kesin kararlıysanız, önce doktora gitmeli tüm sağlık kontrollerinizi yaptırmalı, daha önce bir diyet uygulamadıysanız bir diyetisyen ile birlikte diyet listesi oluşturmalısınız. Ardından günlük olarak alacağınız maksimum kalori miktarı ile kilo vermek için program dahilinde yakmanız gereken kalori miktarını hesaplamalısınız. Kilolarınızı geçici değil, kalıcı olarak vermenizi ve sağlıklı bir beslenme programını hayatınızın parçası haline getirmenizi dileriz.

18 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...