0 Kan Grubuna Göre Beslenme

Yayınlanma Tarihi: 4 Mayıs 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Beslenme alışkanlıklarımız hem sağlık hem de vücudumuzun görüntü ve özelliklerini etkileyen önemli ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu alışkanlıklarımız bize bazen sağlık problemi olarak bazen de fazla kilo olarak yansımaktadır. Vücudumuza giren besinlerin kan grupları ile ilgili olduğunu görüşünün ortaya çıkması ile birlikte kan gruplarına göre beslenme konusu da ortaya çıkmıştır.

Kan gruplarına göre beslenmenin düzenlenmesi gerektiği alınan besinlerin kanı olumlu yada olumsuz etkilediği inanışı ile birlikte değer kazanmıştır. Bu görüşe göre de kanda ki yararlı bileşenler kanın akış hızını arttırırken, zararlı bileşenler de yavaşlatmaktadır. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarının kan grubuna göre düzenlenmesi gerektiği teorisi oluşmuştur.

Kan gruplarına göre beslenme kan gruplarının anlaşıl-dtığı tarihten itibaren geçerliliğini almıştır. Her kan grubunun farklı özelliklerinin olması farklı etkileşimlerinin ve farklı maddeler ile çökelmelere uğramasının gerektiği inancı kan gruplarına göre diyet listelerinin oluşmasına sebep olmuştur. 0 kan grubu da bu diyet listelerinden nasibini alan bir kan grubudur.

0 kan grubuna dahil olan kişilerin ilk insanların kan gruplarını taşıdıkları görüşü bulunmaktadır ve bu nedenle de avcı olarak tabir edilmektedirler. Bunun anlamı bu gruba dahil kişilerin diyetlerinde eti diledikleri gibi tüketebilecekleridir. Etobur olarak adlandırılan bu gruptakiler sıkça kuzu, tavuk, balık gibi et tüketimi yapabilirler. Yine bu gruptaki kişiler et ürünleri tüketirken yağsız olanını ve kimyasal madde içermeyenini tercih etmelidirler. Midelerindeki asidin fazla olması eti rahatlıkla sindirebileceklerini, ancak asidin dengesini sağlamak içinde sebze ve meyve tüketmelerini gerektirir.

0 kan grubuna göre beslenme için bu gruptakilerin buğday unundan yapılan besinlerden uzak durmalıdırlar. Çünkü buğday içerisindeki glüten maddesi kilo verilmesini önlemektedir. Bu nedenle ekmek ve tahıl ürünleri ne kadar az tüketilirse kilo vermek o denli kolay olur. Yine 0 kan grubundaki kişiler zayıflamak için iyotlu tuz, kırmızı et, deniz ürünleri, ıspanak

0 kan grubu için yararlı olan yiyecekler baktığımızda etlerden; dana eti, kuzu eti, sığır eti, koyun eti, karaciğer ve yürek, deniz ürünlerinden; kalkan, ringa, morina, turna, uskumru, alabalık, dil balığı,  sardalye, kılıç balığı, sarı ve beyaz levrek, çay ve meyve sularından; yeşil çay, ananas ve erik suyu, soda ve maden suyu kabuklu yemişlerden;  ceviz ve kavrulmamış kabak çekirdeği, bakliyatlardan börülce, sebzelerden; marul, maydanoz, şalgam, enginar, yerelması, lahana, brokoli, kabak, sarımsak, pırasa, ıspanak, balkabağı, hindiba, bamya, soğan, deniz yosunu, tatlı patates, kırmızı ve yeşil biber, meyvelerden; kiraz, vişne, incir, üzüm, erik, ananas, karadut, greyfurt, karpuz, yağlardan; keten tohumu yağı, zeytinyağı, ceviz yağı olduğu görülmektedir.

0 Kan Grubuna Göre Beslenme 1

Faydalı yiyeceklerin yanı sıra yenmesi serbest olan yiyecekler ise: tavuk, taze yumurta, hindi, tereyağı, yoğurt, kefir, beyaz peynir, tulum peyniri, fasulye, barbuna, doğal zeytin, patlıcan, meyveler, nohut ve pirinçtir.

0 kan grubuna göre beslenmede zararlı besinlerin ise karışık et ürünleri (salam, sosis) ve serbest olanla rhariç süt ürünleri, tahıllar, zeytin yağı ve keten yağı hariç rafine edilmiş yalar, dondurma, hazır turşular, siyah çay, yer fıstığı, kavrulmuş kuru yemişler, kahve, karnabahar, domates salçası, sirke, tatlandırıcılardır.

0 Kan Grubuna Göre Beslenme 2

Tüm bu bilgilere rağmen vücudunuzun ihtiyaçlarının ve beslenmenizin kontrol altında olması için mutlaka bir diyetisyen eşliğinde diyet yapılmalıdır. Günümüzde bir çok diyet listesi hazırlanmakta fakat hangisinin size uygun olduğuna doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir.

4 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...