Yulaf Kepeği Tarifleri

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Hazırlık Süresi: 8 Dakika Pişirme Süresi: 12 Dakika Kaç Kişilik: 3 Kişilik

Birçok kadının hayalinde sağlıklı ve fit bir fiziğe sahip olmak vardır. Bunun için ne yazık ki spor tek başına yeterli değildir. Hanımların bu konuda yeme ve içmelerine de dikkat etmeleri gerekir. Kadınlar geçmişten bugüne kadar pek çok diyet listesi ile istedikleri görünüme sahip olmak istemişlerdir. Bunlar arasında son zamanlarda en çok ilgi gören dukan diyeti olmuştur.

Bu diyet, Fransız bir beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından oluşturulmuştur. Bu diyet; seyir, atak, dengeleme ve sağlamlaştırma olmak üzere 4 aşamada gerçekleşmektedir. Diyetin her evresinde farklı dukan tarifi bulunur. Bunlardan biri dukan yulaf kepeği tarifleri olarak yer almaktadır. Tüm yulaf kepeği tarifleri dukan diyetinin vazgeçilmezleri arasındadır. Çok sayıda bulunan dukan diyeti yulaf kepeği tarifleri arasında en çok tercih edileni kreptir. Dukan diyetine uygun yulaf kepeği krep tarifleri arasından birini bu tarif ile elde edebilirsiniz.

Yulaf Kepeği Krep İçin Malzemeler:

  • -3 yemek kaşığı kadar yulaf kepeği
  • -1 tane yumurtanın beyazı
  • -1 çay bardağı kadar yağsız süt
  • -Tuz

Yulaf Kepeği Krep İçin Malzemeler:

Yulaf Kepeği Krep Yapılışı:

  1. Dukan diyetine uygun yulaf kepeği krep yapmaya bir tasın içerisine üç yemek kaşığı kadar olan yulaf kepeğini dökerek başlayabilirsiniz.
  2. Oda sıcaklığında olan sütü yulaf kepeklerinin üzerine ekleyip, şişmesi için bir süre bekletiniz.
  3. Sonra 1 tane yumurtanın beyazı ile tuzu ilave ederek çırpıcı yardımı ile iyice karıştırınız.
  4. İyice karıştırdıktan sonra, büyük bir kaşık kullanarak tavanın içerisine dökünüz.
  5. Kreplerde hafif hafif kabarmalar meydana geldiğinde arka tarafını çevirip her iki tarafının da iyice pişmesini sağlayınız. Orta ateşte pişirmeye özen göstermeniz yanmalarına engel olacaktır.
  6. Piştikten sonra başka bir işlem uygulamaya gerek kalmadan tüketilmeye hazırdır.

Yulaf Kepeği Krep Yapılışı:

29 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...