Yağ Yakıcı Egzersizler

Yayınlanma Tarihi: 2 Mayıs 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri de düzenli egzersiz yapmaktır. Peki ama egzersiz nedir ? önce bunu açıklayalım. Egzersiz; belirli aralıklarla aletli ya da aletsiz olarak yapılan vücut hareketleridir. Egzersiz yapmaya karar vermeden önce sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Egzersiz yapmaya sakıncalı bir durum bulunmamalı. Egzersizinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlara değinecek olursak; koşu, yürüyüş, yüzme, bisiklet, ip atlama, top oynama… Görüldüğü gibi egzersiz aynı zamanda yaparken eğlendiren de bir aktivitedir. Bu egzersizleri uygularken yanlış bir hareket yapmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Öğrenciyseniz okulunuzdan, çalışansanız işinizden, ev hanımıysanız evinizden uzak kalmanıza neden olabilir. Vücudumuzun farklı bölgeleri için çeşitli egzersiz hareketleri bulunmaktadır. Düzenli egzersiz yapmak kaslarınızı çalıştırarak vücudunuzun dinç kalmasını sağlar. Aynı zamanda en etkili  yağ yakıcı egzersizler de bulunmaktadır. Okulda, evde, iste yerine göre yapabileceğiniz pek çok egzersiz hareketi vardır. Önemli olan bu hareketleri günü gününe ve düzenli olarak yapmaktır. Uzun süre koşmayıp bir anda uzun mesafe koştuğunuzu düşünün. Ertesi gün kaslarınızda ağrı hissedersiniz. İşleyen demir pas tutmaz sözü tam olarak bu durumu anlatıyor. Her gün 10-15 dakika ayırarak evde yapılabilecek yağ yakıcı egzersizler bir süre sonra vücutta fark edilebilir bir değişim yaratacaktır.

Sağlıklı yaşam için sadece sağlıklı beslenmek yeterli değildir buna ekstra olarak egzersiz yapmak da gerekmektedir. Bu egzersizler bireyin yaşına ve durumuna göre yapılmaktadır.  Bazı sağlık problemi yaşayan bireyler egzersiz yapmaya çekinirler zararlı olacaklarını düşündükleri için oysa zararı geçtim egzersizlerin onlara faydası bile olacaktır. Egzersize başlamadan önce yakın çevreden alınan destek ciddi anlamda bir önem taşımaktadır. Bu destekler bireyi cesaretlendirecek ve olduğundan daha da güçlü kılacaktır.ilk adım atılıp egzersizin faydası görülmeye başlandıktan sonra devamı kendiliğinden zaten gelecektir. Yoğun iş temposundan egzersiz yapmaya vakit bulamıyorum diye düşünebilirsiniz. Ama elbette bunun da bir çözümü var.

Yağ Yakıcı Egzersizler 1

Örneğin; işe giderken yürüyebilirsiniz ya da bisiklet kullanabilirsiniz şayet ulaşım imkanları uygunsa. Birçok yerde bildiğiniz gibi asansör bulunmakta bunları tercih etmeyip merdivenleri kullanabilirsiniz. Oturduğunuz yerde kollarınızı hareket ettirebilirsiniz. Yine otururken başınızı sağa sola öne arkaya çevirebilirsiniz. İşten gelip evde uzandığınızda ayaklarınızın altına yastık koyarak kan basıncınızı böylece de metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Yağ Yakıcı Egzersizler 2

Düzenli egzersiz yapmak neden önemli bunu birkaç maddeyle açıklayalım: kalp ritminizi düzene sokarak kalp ve damar hastalıklarından uzak durmanızı sağlar. Formda bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Kan basıncınızı düzenler. Bir nebze de olsa streslerinizden uzak kalmanızı sağlar. Yapılan egzersizler yaşlara göre şekil alır. Bu her yaşın kemik yapısının farklı olmasından kaynaklanır. Yağ yakıcı egzersizler de vücudunuzun şekillenmesinde rol oynar. Nasıl egzersiz yapacağınızı, ne tür hareketler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yağ  yakıcı  egzersizlerin resimli anlatımlarına bakabilirsiniz ya da yağ yakıcı egzersizlerin videolu anlatımlarını izleyebilirsiniz. Bunları izledikten sonra kendiniz evde yağ yakıcı egzersizler yapabilirsiniz.

Yağ Yakıcı Egzersizler 3

Tabi ki bunları günü günüde yapmak da oldukça önemli. Günlük yağ yakıcı egzersizler yapmalısınız. Egzersizlerin faydasını düzenli bir şekilde yaptığınızda göreceksiniz. İlk başlarda zor gelebilir alışmakta güçlük çekebilirsiniz ama bir süre devam ettiğinizde artık refleks gibi olacak. Çok daha kolay yapabiliyor hale geleceksiniz. Bunun için gayret etmelisiniz. Hiçbir şey kolay elde edilmiyor. Eğer bir hedefiniz varsa sonuna kadar onun için çabalamalı emek sarf etmelisiniz. Bunların karşılığını er ya da geç muhakkak alırsınız. Bunun için biraz sabır biraz da gayret gerekli.

2 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...