Vücut Geliştirme Beslenme Programı

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kişilerin yaz dönemi yaklaşırken spor salonlarına yazıldığı gerçeği herkes tarafından bilinmektedir. Spor salonlarında kimi insanlar kilo vermek için spor yaparken kimileri de vücut geliştirmek için çalışmaktadır. Vücut geliştirme aslında verilen kilolardan sonra vücudun sarkmasına engelleme ya da kasların şişirilmesi amacı ile yapılan bir spor çeşidi olmaktadır. Genel olarak vücut geliştirme programları kadınlara ve erkeklere göre farklı şekilde hazırlanmaktadır. Erkekler daha çok vücutlarında ki kol ve sırt kaslarını çalıştırarak, daha güzel bir fiziğe sahip olmak istemektedirler. Ancak vücut geliştirme yapılırken kişilerin dikkat etmesi gereken belirli noktalar olmaktadır. Bu noktalardan ilki kişilerin beslenme düzeni olmaktadır. Vücut geliştirme beslenme ile tamamen doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Vücut geliştirme yapılırken tüketilen besinler vücutta ki kas oluşumunu bile engellemektedir. Bu yüzden vücut geliştirme sporuna başlamadan önce kişilerin vücut değerlerini ölçtürmesi ve buna göre bir beslenme programı hazırlamaları gerekmektedir.

Vücut Geliştirme Beslenme Programı

                Sporcuların beslenme programı hazırlanmadan önce vücuttaki yağ ve kas oranının belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede sporcunun hem kaç kilo vermesi gerektiğine hem de gün içerisinde kaç kalori alması gerektiğine karar verilmektedir. Belirli bir kilonun üzerinde olan kişiler vücut geliştirmeden önce sağlıklı bir şekilde kilo vermeli daha sonrasında vücut geliştirme yapmaları gerekmektedir. Kalori vücudun aldığı enerji miktarı olarak belirtilebilmektedir. Bu yüzden vücut geliştirmede kas yapılacak ise mutlaka gün içerisinde iyi oranlarda kalori almak gerekmektedir. Kişilerin cinsiyetine, yaşına, boyuna ya da kilosuna göre gün içerisinde alması gereken kalori miktarı değişkenlik göstermektedir. Kilo alıp verme konusunda 2 tip vücut yapısı olmaktadır. Bunlardan ilki gün içerisinde az kalori tüketse bile metabolizmaları yavaş olduğu için kilo alan kişilere(endomorfik yapı) ait vücut yapısı, diğeri de günlük yüksek kalorili besinler yese bile metabolizmaları hızlı çalıştığı için kilo almayan kişilerin(ektomorfik yapı) vücut yapıları olmaktadır. günlük kalori ihtiyacı hesaplandıktan sonra ektomorfik vücut yapısına sahip olan kişiler kalori ihtiyaçlarına 1000 kalori, endomorfik vücut yapısına sahip kişiler de çıkan kalori miktarına 500 kalori ekleyerek gün içerisinde belirlenen kalori miktarı kadar kalori almaları gerekmektedir.

Sporcu beslenme programı arasında ilk olarak karbonhidratlar yer almaktadır. Vücut geliştirme yapan sporcuların gün içerisinde belirli bir oranda karbonhidrat alması ve depolamak yerine enerji olarak harcamaları gerekmektedir. Spor yaparken sağlıklı bir şekilde tüketilecek olan karbonhidrat çeşitleri;

Vücut Geliştirme Beslenme Programı 1

  • Tatlı patates;
  • Tahıl ürünleri; yulaf, mercimek, bulgur, makarna ya da kahverengi pirinç
  • Baklagiller; fasulye, yer fıstığı
  • Kuruyemişler; Antep fıstığı, bol ceviz, badem,
  • Sebze; her türlü yeşil sebze
  • Meyve; portakal, elma, armut, çilek ya da böğürtlen
  • Çikolata

Kişilerin alacakları bu karbonhidratları vücut yapılarına göre belirlemesi ve düzenlenmesi gerekmektedir. ektomorfik vücut yapısına sahip kişiler rahatlık ile bu karbonhidratları tüketebilirken, endomorfik vücut yapısına sahip kişilerin dikkat etmeleri gerekmektedir.

Vücut Geliştirme Beslenme Programı 2

Sporcu beslenmesi arasında bir de yağ oranına dikkat etmek gerekmektedir. Yağ da aynı karbonhidrat gibi vücut yapılarının nasıl olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. Vücut geliştirme süresi boyunca yağlı balıklar, tereyağı, omega-3, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağların tüketimi daha sağlıklı olmaktadır. Beslenme programında protein ve karbonhidrat miktarı belirlendikten sonra geri kalan kalori yağ ile tamamlanabilmektedir.

Vücut Geliştirme Beslenme Programı 3

Protein Ağırlıklı Beslenme

Vücut geliştirme diyeti sırasında sporcuların tüketmesi gereken en önemli besin protein olmaktadır. Vücudun yapı taşları olan proteinlerin tüketimi sayesinde kas oluşması ve sağlıklı vücut geliştirme yapılmaktadır. Bunların yanı sıra protein içerikli vücut geliştirme ilaçları da kullanılabilmektedir.

19 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...