Vücut Geliştirme Aletleri

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Dış görünüşe oldukça önem verilen bu dönemlerde özellikle erkeklerin ilgi odağı olan spor türünden biri de vücut geliştirme olmaktadır. Kaslı bir görünüme sahip olmaz, vücutta ki fazla yağlardan kurtulup sıkılaşmak için tercih edilen vücut geliştirme kişilerin evde aletsiz yapabileceği gibi özel aletler ile de spor salonlarında yapılmaktadır. Değişen dünya ile insanların günlük yaşamlarında kendilerine ayıracak pek fazla vakitleri olmamaktadır. Bu yüzden spor salonuna yazılma ya da dışarda yürüme gibi spor aktivitelerinin yerini evde spor yapma durumu almaktadır.

Vücut geliştirme sporu, evde vücut geliştirme aletleri ile yapıldığı gibi aletsiz vücut geliştirme hareketleri ile de sıkılaşma ve kas yapılma şansı olmaktadır. Vücut geliştirme sporu tam olarak kasların hareket geçmesi ve vücudun daha sıkı bir şekilde olmasına yardımcı olmaktadır. Vücut geliştirme yapmadan önce kişilerin vücut ölçülerini ve vücutlarında ki yağ ve kas oranını ölçtürmesi gerekmektedir. Böylelikle gün içerisinde alınacak kalori, yağ, karbonhidrat gibi besin değer ölçüleri hesaplanmaktadır. Vücut geliştirilirken sporcuların beslenme düzenlerine de dikkat etmesi gerekmektedir.

Evde kas yapma aletleri arasında yer alan ilk alet dambıllar olmaktadır. Hem kullanımı kolay hem yer kaplamamakta hem de birçok yerden rahatlık ile satın alınabilmektedir. Çok amaçlı bir alet olmak ile birlikte belirlenen kas yapma hareketlerini bildikten sonra vücudun pek çok noktasının çalışmasına ve kas oluşmasına yardımcı olmaktadır. dambıl özellikle göğüs ve kol kaslarının gelişmesinde etkili olmak ile birlikte omuz, sırt ve kanat bölgelerinin de çalışmasını sağlamaktadır. Kas geliştirme aletleri arasında en rahat ve kolay bir şekilde çalışılmasına yardımcı olan dambılla vücut geliştirme tek başına bile kişilerin vücut geliştirmelerine yardımcı olabilmektedir.

Vücut Geliştirme Aletleri 1

Vücut geliştirmede kullanılan bir diğer spor aleti de halter olmaktadır. Daha çok spor salonlarında kullanılan halterleri kişilerin isteklerine göre evde de kullanmaktadır. Halter bir nevi dambılın büyüğü olarak da bilinmektedir. Belirli ağırlık plakalarının takıldığı uzun demir çubuk olan halter, kısaca sporcular tarafından bar olarak da bilinmektedir. Ön ve arka kol, göğüs kası, bilek kası gibi daha çok üst vücudun çalışmasında etkili olmaktadır. Vücut geliştirme ilk başlandığında kişilerin çok fazla zorlanmaması için hem halter de hem de dambıllar da çok fazla ağırlık ile çalışmaları doğru olmamaktadır. Belirlenecek düşük ağırlıklar ile başlanarak, vücut ve kaslar alıştıktan sonra bu ağırlıkların artırılması daha doğru olmaktadır.

Vücut Geliştirme Aletleri 2

Mekik hareketi sadece vücut geliştirme içerisinde değil, fitness ya da kardiyo gibi diğer spor çeşitlerinde de fazlası ile uygulanmaktadır. Her yaştan insanın yapabileceği bir hareket olmak ile birlikte belirli incelikleri bulunmaktadır. Bel ve karın kaslarını çalıştırmakta, kilo sorunu olan kişilerin bölgesel incelmesine de yardımcı olmaktadır. Bu aletlerin yanında spor salonlarında bisiklet, yürüme bandı gibi vücut geliştirici pek çok spor aleti yer almaktadır.

Evde Vücut Geliştirme Aletleri

Evde vücut Geliştirme Aletleri

Vücut geliştirme aletleri alınırken kişilerin hangi bölgelerini çalıştıracaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Vücut geliştirme aletleri fiyatları da aletlerin işlevlerine göre değişkenlik göstermektedir. Mağazaların yanı sıra pek çok internet sitesinde spor aletlerini bulmak gün geçtikçe kolaylaşmaktadır.

Evde vücut geliştirmek isteyen sporcuların kullanması gereken spor aleti barfiks-şınav-dips üçlü vücut geliştirme seti olmaktadır. Bu sayede vücudun hemen hemen hepsi çalışmakta ve kas oluşumu sağlanmaktadır. Üçlü setin yanında isteğe bağlı olarak iki farklı ağırlıklarda dambıl alımı da olabilmektedir. Vücut geliştirme hareketlerini bu sebepten evde uygulamak daha kolay ve zamandan kazanım olarak bilinmektedir.

19 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...