Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

Yayınlanma Tarihi: 23 Eylül 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Tüp mide ameliyatı, obezite ile mücadelede en önemli yöntemlerden biridir. Mide hacminin daraltılması ve dolayısı ile daha az besin tüketilmesine yönelik uygulanan bu ameliyatlar, hem kadın hem de erkeklere uygulanabiliyor. Günümüzde de sıkça uygulanan ve etkisi gözlemlenen tüp mide ameliyatı ve tüp mide ameliyatı yaptıranlar tarafından ameliyat ile ilgili yapılan yorumları bu başlık altında topladık.

Tüp mide ameliyatı yorum kısmına geçmeden önce tüp mide ameliyatı hakkında genel bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Tüp mide ameliyatı bazı özel durumlarda hastanın sağlığı için uygulanan mide küçültme operasyonudur. Genel olarak bu uygulama için hastaların vücut kitle indeksi değeri 40 ve üzerinde olmalı. Yani hastanın boyu bölü kilosunun karesinden elde edilen sonuç 40’ın üzerinde olmalıdır. Eğer hasta aynı zamanda diyabet yani şeker hastası ise değerin 35’in üzerinde olması yeterlidir. Vücut kitle indeksinin dışında hastanın hormonal değerlerinde bozukluk olmaması gerekir. Hormonlarında dengesizlik olan hastalar için bu ameliyat uygun değildir. Yaş sınırlaması olarak genelde 18-65 yaş aralığında bu ameliyatlar yapılabilir.

Tüp mide ameliyatından sonra mide kesesinin iyileşme evresinde 4 aşamada besin gruplarına başlanması gerekir. Bu konuda en doğru bilgileri size uzman doktorunuz verecektir, ancak genel olarak ameliyat sonrası aşamalar şu şekildedir.

  • Ameliyat sonrası ilk aşama, 1 haftalık süredir. Bu sürede hasta ilk 3 gün sadece su, komposto, çay tüketebilir, 3 günden 6. güne kadar ise çorba, yoğurt ve bisküvi ile beslenmelidir.
  • Ameliyat sonrası ikinci aşama olan 1 aylık sürede ise hasta yumuşak meyvelerden olan kayısı, şeftaliyi direkt olarak sert meyveleri ise blenderden geçirip tüketebilir. Günde en az 1,5 litre su tüketilmeli ve vitamin kaybını önlemek için özel vitamin hapları kullanılmalıdır.
  • Ameliyat sonrasında 3 ayı kapsayan dönemde hasta yarı katı kıvamlı besinlere geçebilir. 3 öğün yemek yenmeli, mide tamamen doldurulmalı ve genel olarak protein ağırlıklı beslenilmelidir.
  • Ameliyat sonrasındaki 3 aydan sonraki tüm dönemleri kapsar bu aşama ve hastalar istediklerini yiyebilirler.

Ameliyat sonrasında her hangi bir sıkıntı meydana geldiğinde konu hakkında operasyonu yapan doktora bilgi verilmelidir. Bu şekilde beklenmeyen bir etki olduğunda kısa sürede müdahale edilebilir. Verdiğimiz kısa bilgilerin ardından tüp mide ameliyatı olup memnun kalan hastaların yorumlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları 1

Tüp mide ameliyatı olanlar tarafından ameliyat ile ilgili verilen yorumların bazıları şu şekildedir…

*Tüp mide ameliyatı ile 30 kilo veren bir hasta yorumunda; ameliyat sonrasında daha hareketli ve daha mutlu bir insan olduğunu dile getirmiş. Ameliyattan bir sene sonra hamile kaldığını ve bu sürede 20 kilo aldığını yine de bir sorun yaşamadığını belirten hasta, tüp mide ameliyatı ile hayata yeniden başladığını vurguluyor.

*Başarılı geçen bir ameliyatın ardından 6 ay gibi kısa sürede 54 kilo veren bir diğer hasta da tüp mide ameliyatı ile kendilerine yeni bir hayat verildiğini dile getiriyor. Kilo problemi ile birlikte çok sayıda sağlık sorunundan da kurtulan hasta, yeni bir hayata kavuştuğunu dile getiriyor.

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları 2

*Yine başarılı bir mide ameliyatı sonrasında yorum yapan hastalardan birisi, 3 ay içinde 24 kilo verdiğini ve kilo verme sürecinin hala devam ettiğini bildiriyor. Ameliyat öncesinde genel olarak bir korkunun olduğunu dile getiren bayan hasta, çok basit ve korkulmaması gereken bir ameliyat olduğunun altını çiziyor.

*Ameliyat sonrası 1 ay içinde 20 kilo veren bir başka hasta ise konu ile ilgili mucize değerlendirmesinde bulunmuş. Verdiği kilolar ile yeni bir hayata kavuşan hasta, ameliyata başta tereddüt ettiğini şimdi ise hiç pişman olmadığını dile getiriyor.

23 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...