Ton Balıklı Salata

Yayınlanma Tarihi: 14 Nisan 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Ton balığı, konserve olarak en fazla satın alınan balık türüdür. Lezzetli ve besleyici olması yönü ile çocukların da çok severek tükettiği bu balık, kilo vermek isteyenler için de ideal bir besindir. Ülkemizde de severek tüketilen ton balığı, gıda ürünleri satan hemen hemen her yerde tekli ya da çoklu paketlerde satın alınabiliyor. Uzun makarna ile çok hoş bir lezzet yaratan ton balığı, diyette iken salata olarak tüketiliyor.

Ton balıklı tarifler diğer balıklı ya da etli yemeklere göre daha hafif, daha az kalorili tariflerdir. Damak tadına göre değişik malzemeler ile çeşnilendirilip hazırlanabilen ton balığı, diyet tariflerde de sıkça karşımıza çıkıyor. Diyet ana yemeklerinde ya da salatalarında yer verilen ton balığı, açlık hissini uzun süre bastırma özelliğindedir. Normal ton balıklı salata diyet olarak uygulandığında malzemelerden biraz kısılabilir. Özellikle kalorisi yüksek olan tuz ve yağın mümkün olduğunca az olmasına dikkat edilmelidir.

Ton balıklı salata, domates, salatalık, marul, mısır, maydanoz, zeytin yağı, limon gibi genel salata malzemelerine ton balığı konservesi eklenmesi ile hazırlanır. İçine konulan malzemeler ve kullanılan balık miktarına göre kalori oranı değişir.

Ton Balıklı Salata Nasıl Yapılır

Ton balıklı salata yapılırken kullanılacak olan malzemelerin çok güzel yıkanması ve temizlenmesi gerekir. Yeşilliklerin sarı ya da çürüyen yapraklarını sağlamlarından ayırın. Domates, salatalık gibi sebzelerin yine yıkanması ve kabuklarının güzelce soyulması gerekir. Soyma işleminden sonra sebzeleri küçük parçalar halinde doğrayıp salata kasesi içine alın. Kullanmak istediğiniz ton balığı konservesinin yağını bir yere dökün. Balığın kendisini küçük parçalar halinde kase içine ekleyin. Salata kaşığı ya da büyük yemek kaşıkları ile balığı zedelemeden çok fazla bastırmadan karıştırın. En son servis etmeden önce damak tadına göre limon, nar ekşisi, zeytin yağı, tuz ve kullanılmak istenirse baharatlar eklenir. En son bir kere daha tüm malzemelerin karışması için salata nazikçe karıştırılır.

Ton Balıklı Salata Nasıl Yapılır

Ton balıklı salata diyet olarak hazırlanmak istendiğinde daha az kalorili malzemeler kullanılmalıdır. Örnek olarak aşağıdaki gibi bir ton balık salatası hazırlayıp diyet menünüz içinde tüketebilirsiniz.

Ton Balıklı Salata Malzemeleri

  • 1 küçük kutu diyet ton balığı
  • 1 adet orta boy domates
  • 1 adet orta boy salatalık
  • 1 göbek marul
  • Yarım limonun suyu
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı capari
  • 1 yemek kaşığı haşlanmış mısır
  • Bir fiske tuz

Ton Balıklı Salata Nasıl Yapılır 1

Tarifteki sebze ve yeşillikleri bol su altında yıkayıp temizleyin. Ayıklanması gerekenleri ayıklayıp soyulması gerekenleri soyun. Sebzeleri küçük küpler halinde doğrayın, yeşillikleri kendi zevkinize göre ince ya da orta kalınlıkta kesebilirsiniz. Capari ve haşlanmış mısırdan bir yemek kaşığı kadarını kaşıkla alıp servis kasesi içine alın. Konserve ton balığını açıp çatal ile kutu içinden çıkarıp didikleyerek kase içine ekleyin. En son tuz, limon suyu ve zeytin yağını da ekleyip karıştırabilirsiniz.

Yukarıda tarifini verdiğimiz diyet ton balıklı salata kalori değeri olarak 100 gramında 117 kcal değere sahiptir. Bu tarifi uygularken özellikle diyet ton balığı bulamazsanız, normal ton balığı da kullanabilirsiniz. Ancak normal yağlı ton balıklarının mutlaka yağlarından iyi arındırılmış olmasına dikkat edin.

Ton Balıklı Salata Nasıl Yapılır 2

Hem diyet, hem normal olarak hazırlanıp tüketilebilen ton balıklı salata tarifi örneklerini kendi damak tadınız ve evde bulunan malzemelere göre çeşitlendirebilirsiniz. Ton balığı ile sebze kullanmak istemezseniz, sadece yeşillikler ve limon ile de ton balığı salatası hazırlayabilirsiniz. Bu özel salatayı her hangi bir makarna yemeğinin yanında sunabilir, öğlen yemeklerinde yanında hafif bir yemek ile birlikte tüketebilirsiniz.

14 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...