Tavuk Kaç Kalori

Yayınlanma Tarihi: 22 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Protein bakımından iyi bir gıda kaynağı olan tavuk eti bununla birlikte, özel vitamin ve mineraller bakımından da varlıklı bir hayvansal gıdadır. Bu özellikleri yardımıyla tavuk eti, kilo vermeye, kolesterolün ve tansiyonun denetim altına alınmasına yardımcı olmaktadır.

Ek olarak, bazı kaynaklara bakılırsa tavuk eti, kanser riskinin düşürülmesinde de etkilidir. Tavuk eti ise, devasa yükseklikte oranda protein içermektedir ve bundan dolayı da zayıflamaya yardımcıdır. Meydana getirilen çalışmalara göre, tertipli olarak tavuk eti tüketilmesi, zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Yüksek protein içerikli diyetlerin kilo vermekte etkili olduğu bilinmektedir. Tavuk eti ise, oldukça yüksek oranda protein içermektedir ve bundan dolayı da zayıflamaya destektir. Meydana getirilen çalışmalara göre, tertipli olarak tavuk eti tüketilmesi, zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Düşük yağ içinde ne olduğu yardımıyla tavuk eti, kan basıncının yani tansiyonun denetim altına alınıp, dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara bakılırsa ise tavuk eti, hipertansiyonun düşmesini sağlamaktadır.

Tavuk Göğüs (Izgara) Kaç Kalori?

Bilinmiş olduğu gibi tavuk eti özellikle de tavuk çorbası, soğuk algınlığı ve nezle benzer biçimde hastalıklara iyi gelmektedir. Buna göre tavuk çorbası, burun ve boğazca tıkanıklığının açılmasına yardımcı olarak, nezle semptomlarının hafifletilmesini sağlamaktadır.100 gram tavuk etinde 18 gram protein bulunmaktadır. Bu miktar yüksek bir değerdir. Proteinler ise amino grup asitlerden meydana gelmektedir ve amino grup asitler kasların yapı taşını oluşturmaktadır. Bunlardan dolayı tavuk eti yüksek protein içinde ne olduğu yardımıyla, vücut işlevleri için büyük bir önem teşkil etmektedir.

Tavuk Göğüs (Izgara) Kaç Kalori?

Besinlerin ızgara ile pişirilmesi, çok daha sağlıklı olmaktadır. bu sebeple de oldukça fazla sayıda kişi, özellikle de etlerini ızgara ile pişirmeyi tercih etmektedir. bu kapsamda ise kişiler tarafından tavuk ızgara kaç kalori? Sorusu yöneltilmeye de devam etmektedir. 1 adet avuç içi kadar yani bir orta boy köfte boyutunda olan ızgara tavuğun kalorisi, 45tir.

Tavuk Göğüs (Haşlama) Kaç Kalori?

Daha sağlıklı ve hafif olması sebebi ile çok sayıda mutfakta, tavuk eti haşlanarak tüketilmektedir. bu şekilde pişirilen tavuk etinin kalorisi ise, 30 gram için 33 kaloridir. Bundan dolayı, tavuk etini haşlama, ızgara yahut fırınlanmış şekilde tüketmeye özen göstermek, gıda değerlerinin korunması ve yarar sağlaması açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Natürel olarak tavuğun yağsız ve kızartma değil de haşlama şeklinde tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Kırmızı ete göre, çok daha azca oranda doymuş yağ ile kolesterol içeren tavuk eti, kanın içerisindeki kötü kolesterol miktarının yükselmesini önlemeye yardımcıdır. Böylece tavuk eti kalp hastalıkları gelişmesi riskini de düşürmektedir. Öte taraftan, balıketi de azca oranda doymuş yağ içermektedir. Fakat hem tavuk bununla beraber balıketinin aşırı tüketilmesi, kalp hastalıkları gelişmesine niçin olabileceğinden, kontrollü tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Tavuk Göğüs (Haşlama) Kaç Kalori?

Tavuk Göğüs (Derisiz) Kaç Kalori?

Düzgüsel koşullarda büyümesine müsaade edilmeyen tavuklar, kimi vakit de bir ekip kimyasallar ve ilaçlar ile beslenerek, olması gereken boyutlarından daha iri hale gelmektedir. Bundan dolayı tavuk eti tüketirken çok dikkatli olunmalıdır. Özellikle de, nerede ve iyi mi beslenip, üretildiği belli olmayan tavuk eti ve ürünlerinden uzak durmak, son derece önemlidir. Eğer olanak var ise, köylerden ve kasabalardan organik tavuk satın almak daha sağlıklı olacaktır. Diğer taraftan, tavuğun faydalı tesir göstermesi için pişirilme şekline dikkat edilmesi de önemli bir husustur. Bu doğrultuda, esasen muhteviyatında yağ bulunan tavuğu, yağda kızartmak, besin değerlerini büyük ölçüde azaltacaktır.

 

22 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...