Sütün Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 14 Temmuz 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Süt içmenin faydaları saymakla bitemeyecek kadar fazladır. Özellikle tam ya da yarım yağlı sütler hem besleyici hem de sağlıklıdır. Tabi ki alınacak olan sütlerde günlük sütlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sütlerde kutu sütlere oranla daha az katkı maddesi bulunmaktadır. Sütün faydaları kısaca özetlendiğinde vücuda enerji veren ve kas oranını dengede tutmaya yarayan bir besin öğesi olduğu söylenmelidir. Süt, vücudun ihtiyaç duyduğu her türlü dengeyi sağlamaya yarayan önemli bir besindir. Bu sebeple her gün ara öğünlerde mutlaka tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Süt mideye rahatsızlık veriyor ise laktozsuz olan seçeneklere yönelinmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Keçi Sütünün Faydaları

Süt denince akla inek sütü gelse de en az inek sütü kadar yararlı ve faydalı olan bir başka süt çeşidi keçi sütüdür. Keçi sütü normal inek sütüne oranla daha az satılan ve daha pahalı olan bir süttür. Fakat faydaları saymakla bitmemektedir. İnek sütü de oldukça faydalıdır fakat keçi sütünün inek sütüne oranla daha besleyici ve yararlı olduğu düşünülmektedir. Keçi sütünün faydaları denince bahsedilmesi gereken ilk fayda sindirim odaklı olmaktadır. Sindirim sistemi oldukça hassastır. Stresten ya da yenen yanlış yiyeceklerden etkilenebilmektedir. Keçi sütü ise mide ve sindirim konusunda birçok faydayı bir arada barındıran önemli bir süt çeşididir. Bu sebeple çeşitli mide sorunlarının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Bünyesinde barındırdığı doymamış yağ asitleri ile sindirim sistemine destek olmaktadır. Bebek ve çocuk beslenmesi konusunda da oldukça önemli olan keçi sütü bebeklere verilen ek gıdaların yapımında kullanılabilmektedir. İnek sütüne oranlar alerji yapma riski oldukça az olduğundan bebeklerde rahatlıkla kullanılabilen bir süt çeşididir. Bu özelliği ile inek sütüne alerjisi olan kişiler tarafından da kullanılabilmektedir. İnek sütünün içilme sebeplerinden biri kalsiyum desteği ile kemiklerin gelişimine katkıda bulunmasıdır. Fakat keçi sütü inek sütüne oranla daha fazla kalsiyum içermektedir. Bu özellik gelişme ve büyüme çağındaki çocuklar ve kemik erimesi yaşayabilecek orta yaştaki kadınlar için oldukça önemli olmaktadır.

Sütün Faydaları 1

İnek sütü laktoza bağlı olarak sindirim sorunları yaşatabilmektedir. Fakat keçi sütü sindirime destek oluşu sebebi ile daha tercih edilebilir bir seçenek olmaktadır. Yüksek protein oranı ile kasların gereken protein desteğini almasına yardımcı olmaktadır. Her gün en az 1 bardak keçi sütünün içilmesi tavsiye edilmektedir.

Sütün Faydaları 2

Yağlı Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütler yağ oranlarına göre kategorilere ayrılmaktadır. Light, yarım yağlı ve tam yağlı gibi süt seçenekleri bulunabilmektedir. İnsanların çoğu hangisinin daha sağlıklı olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu konuda uzmanların ortak fikri tam yağlı sütün en faydalı süt olduğudur. Sütteki yağ diğer zararlı yağlardaki gibi insan vücuduna zarar vermemektedir. Aksine tam yağlı sütteki yağ oranı yağ yakılmasına destek olmaktadır. Özellikle diyet yapan ya da sağlıklı beslenen insanların light sütlere yöneldikleri görülmektedir. Birçok uzman bunun doğru olmadığını ve diyet sırasında tüketilen süt, yoğurt gibi ürünlerin tam yağlı olmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Yağlı sütün faydaları saymakla bitmemektedir. Bu faydalar içerisinde en bilineni tam yağlı süt ürünlerinin yağ yakımına yani zayıflamaya yardımcı oluşudur.

Sütün Faydaları 3

Genellikle korkulan ürünlerin başında gelen tam yağlı sütler aslında diyet sürecine destek olmaktadır. Bu sebeple ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Tam yağlı sütün bir diğer faydası ise kemiklere destek olmasıdır. Özellikle kadınlarda görülebilen kemik erimesi süt tüketimi ile büyük oranda engellenmektedir. Bu nedenle tam yağlı süt, orta yaşlı kadınların ve okul çağındaki çocukların mutlaka beslenmelerine eklemeleri gereken besinlerden biridir.

5 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...