Su Diyeti Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Su diyeti, diğer diyet türlerine nazaran kalori alımını engellemez iken aynı zamanda kişilerin kalori ya da diğer besinlerin miktarını engelleyen bir diyet türü değildir. Bu sebeple de kişiler su diyetini yaparken oldukça rahat olabilmektedir. Yine diğer diyet türlerinde kişilerin bir egzersiz programına da ihtiyaçları bulunmaktadır. Fakat su diyeti kapsamında, kişilerin bu gibi egzersiz programına ihtiyaçları olmadıkları gibi aynı zamanda diledikleri her an istediklerini yiyebilme gibi özgürlükleri de bulunmaktadır. Özellikle de kadınlar, diyet yaparken yiyecek kısıtlamasından dolayı son derece büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Psikolojik olarak da kendisini kötü hisseden kadınlar, genellikle diyetlerinin üçüncü gününde diyeti bozarak arzu ettiği yüksek kalorili yemekleri yemek istemektedir.

Amerika’da 1977 yılında yayınlanan bir makale ile ortaya çıktığı bilinen su diyeti, tüm dünyada son derece yoğun bir ilgi görmeyi de başarmıştır. Özellikle de son yıllarda obezite gibi kilo merkezli hastalıkların giderek artması ile birlikte bu gibi su diyetlerine olan merak da gün geçtikçe artmaktadır. Tüm dünyada büyük bir ilgi gören su diyetinin asıl mantısı; vücuda alınan soğuk suyun vücut tarafından soğuk bulunması ve vücut ısısına getirilmesi için de daha fazla kalori yakılmasıdır. Böylelikle su diyetinde kişiler daha fazla kalori yakarak daha yüksek miktarlarda kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra yemek aralarında içilen su, kişilerin midesinin dolmasını da sağlamakta ve dolayısıyla da kişilerin daha az yemek yemelerini sağlamaktadır. Su içmenin aynı zamanda vücuda çok daha farklı faydaları da bulunmaktadır. Düzenli su içimine bağlı olarak kişilerin ciltleri çok daha güzel be parlak bir görünüme de sahip olabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, kişiler su diyeti ile birlikte hem zayıflatabilmekte hem de güzelliklerine güzellik kurabilme imkânına da sahip olabilmektedir.

Su Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Su Diyeti, son derece düşük bir kaloriye sahip olan ve kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermesine de olanak tanıyan bir diyet çeşididir. Bu diyet kapsamında kişilerin yeme kısıtlamaları olmadığı gibi herhangi bir spor programına uyma gibi bir zorunlulukları da söz konusu değildir. Fakat çok daha etkili ve kalıcı bir sonuç alabilmek için kişilerin imkânları doğrultusunda egzersiz yapmaları da önerilmektedir. Su diyetinin sonunda verilen kilo miktarı, diğer diyet çeşitleri gibi kişilerin demografik özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kapsamda, su diyetinin tamamlayan kişilerin verdiği kilo yaşına, cinsiyetine ve metabolizma hızına bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da, kişilerin bir başkasının verdiği kilo miktarının baz alması son derece yanlış olabilmektedir.

Su Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Tüm dünyada son derece popüler bir diyet haline gelen su diyeti, kişilerin gün içerisinde sıklıkla su içmeleri esasına dayanan da bir diyettir. Gün içerisinde alınması gereken su miktarı, kişilerin öğün sayılarına bölerek tüketilmelidir. Su içmek, kişilerin sağlıkları açısından son derece faydalı olsa da her şeyde olduğu gibi fazla miktarda su içmek de çeşitli problemleri beraberinde getirebilmektedir. Fazla miktarda su içilmesi, böbreklerin gereğinden fazla çalışmasına ve dolayısıyla da böbreklerin yorulmasına sebep olabilmektedir. Bu durum da, böbreklerin daha yavaş çalışmasına sebep olmakta ve kişilerin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Her diyet çeşidinde olduğu gibi, kişilerin su diyetini uygulamadan önce de muhakkak bir doktor kontrolünden geçmesi önerilmektedir. Doktor tarafından yapılan muayeneler sonrasında, herhangi bir sakıncanın görülmemesi halinde su diyetine başlanması önerilmektedir. Aksi takdirde çeşitli problemler meydana gelebilmektedir.

14 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...