Simit Kaç Kalori

Yayınlanma Tarihi: 18 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Türkiye’nin en özel lezzetlerinden biridir simit! Şöyle sıcacık, üstünde bolca susamıyla bir simidin lezzeti her hangi bir şeyle değiştirilir mi? Düşünün Fransızların sabah kahvaltılarında kruvasan varsa bizim de simidimiz var. Simit öyle bir lezzettir ki her şehrin simidi kendi özgüdür. Örneğin Karadeniz bölgesinin simidi mayasız ve susamsızdır. Ancak her güzel lezzet gibi simidi de çok miktarda kontrolsüz tüketmek, sabah bir öğlen bir simit yemek öncelikle kilo olmak üzere bir çok sorunu da beraberinde getirebilir. O nedenle bilerek, bilinçli olarak bu lezzetle buluşmakta  fayda var. Bu yazımızda sizlere simit kaç kalori, bir simit kaç kalori, yarım simit kaç kalori gibi çeşitli bilgiler vereceğiz.

Susamlı bir bütün simit Simit, içeriğindeki un, tuz, susam temel maddelerini düşünüldüğünde aslında oldukça kaloridir. Bir tam simit 4 dilim ekmeğe eş değerdir. Bu nedenle diyet listelerinde bazı dönemlerde ödül niyetine sabah kahvaltısında iki dilim ekmek yerine yarım simit verilir.  Yarım simit de iki dilim ekmeğe eş değerdir. İçeriğinde bir miktar yağ da bulunur. Bir simit kaç kalori derseniz, bir bütün sokak simidi yaklaşık olarak 272 kaloridir. Sokak simidi en az kalori değerine sahiptir. Normal bir adet simit, katı yağ kullanılması durumunda üzerindeki susam yağı ile birlikte yaklaşık 450 kaloriye kadar çıkabilmektedir. 100 gr olarak baz alacağımız simitte karbonhidrat, protein, yağ, lif,  sodyum, potasyum, kalsiyum, vitamin A ve demir  bulunur.

Karbonhidrat bakımından daha ağırlıklı bir besin olduğu da unutulmamalıdır. Beslenme dengesi oluştururken gün içindeki karbonhidrat tüketimi dikkate alınarak bir bireysel program oluşturulmalıdır. Örneğin sabah dayanamadınız ve bir simidi kahvaltıda afiyetle yediniz. O zaman o gün içinde ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidrat içeren besinler tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Bunlar net olarak karbonhidrat içerdiğini bildiğimiz gıdalardır. Ayrıca çok bilmesek de içeriğinde gizli şekilde karbonhidrat bulunan besinler de mevcuttur.

1 Simit Kaç Kalori

1 simit kaç kalori diye düşünüyorsanız çok basit bir hesap yapabilirsiniz. Öncelikle yaklaşık 100 gr.’lık bir adet sokak simidinin yaklaşık 272 kalori olduğunu belirtelim. Ardından aslında beslenme öğünlerimizi günlük karbonhidrat, yağ, protein ve kalsiyum olarak hesaplamamız gerektiğini bilelim. Bu yöntem bazı diyetisyenler tarafından basit listelere dönüştürülmüştür. Yani metabolizmanıza göre günlük 3 protein, 5 karbonhidrat, 2 yağ, 3 kalsiyum diye hesap yapabilirsiniz. Bu hesaplama mantığına göre düşünürsek, sağlıklı bir beslenme programı için, genelde kahvaltılarda iki dilim tam tahıllı ekmek önerilir.

1 Simit Kaç Kalori

İşte bir tam sokak simidi büyüklüğüne göre 4 ya da 6 dilim ekmeğe eş gelmektedir. Bir de beyaz undan yapıldığını düşünün dolayısıyla hazım açısından da beslenme programınızı zorlayabilir. Tamam da bu eşsiz lezzeti hiç mi tüketmeyeceksiniz. Sabah fırının önünden geçerken nar gibi kızarmış simitlerin kokusu burnunuza vururken arkanızı dönüp, her seferinde uzaklaşacak mısınız? Hayır dengeli bir şekilde beslenme programınıza ilave edebilirsiniz. Hafta bir ya da iki defa sabah kahvaltısında yarım simit yiyebilirsiniz mesela…

Yarım Simit Kaç Kalori?

Yarım simit eğer sokak simidinden seçilecekse yukarıda da belirttiğimiz kalori miktarının yarısı hesaplanmalıdır. Yani 272 kalorinin yarısı gibi düşünmelidir. Yanında bir miktar simit, domates ve mevsim yeşillikleriyle sağlıklı bir kahvaltı alternatifi olabilir. Ancak tek başına doyurucu olmayacaktır. Ayrıca diyet yapıyorsanız simit kaçamaklarından en azından bir süre vazgeçmenizi öneririz.

Yarım Simit Kaç Kalori?

Tüm bu diyet bilgilerine karşılık simidin sağlığımıza nasıl etkileri var isterseniz biraz onlardan da bahsedelim. Simide tadını veren, üstünde yer alan susam, sağlık açısından faydalı vitamin ve mineraller barındırır. Simit bağışıklık sistemini güçlendirir. Susamın beyin ve sinir sistemi kaynaklı hastalıkların tedavisinde de etkili olduğu araştırılmaktadır.

14 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...