Salata Tarifleri

Yayınlanma Tarihi: 14 Haziran 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Salata çeşitleri tarifleri resimli tarif siteleri aracılığı ile sürekli karşımıza çıkan farklı tariflerdir. Bilindik salatalardan farklı olan bu salatalar daha besleyici olduğundan ana öğün yerine geçmektedir. Sağlıklı beslenen ve formuna dikkat eden kadınların ilk tercihi bu tarz salatalar olmaktadır.

Salata tarifleri resimli yemek siteleri tarafından sıklıkla kullanılan bir tarif alanıdır. Bunun sebebi formuna dikkat eden kadınların bu tarz farklı salataları sıklıkla tercih etmeleridir. Yapımı son derece kolay olan pratik salatalar, kısa sürede hazırlanabilmektedir. Son dönemlerde birçok kadının tercih ettiği ve en güzel salata tarifleri içerinde yer alan salata tariflerinden bir bakliyatlı yeşil salatadır. Bu salata içeriğinde bulunan bakliyatlar ile doyurucu ve sağlıklı bir tariftir.

Malzemeler: 2 çorba kaşığı maş fasulyesi,2 çorba kaşığı yeşil mercimek, 4 yaprak kıvırcık, 2 adet yeşil soğan, 1 adet orta boy domates, maydanoz, dereotu, tuz, limon, zeytinyağı

Salata Tarifleri 1

Yapılışı: Oktay usta salatalar konusunda kendini geliştirmiş meşhur bir aşçıdır. Bu tarifte onun salata tariflerinden bir tanesidir. Yapılışı oldukça kolay olan bu salata için ilk olarak bakliyatlar hazırlanmalıdır. Maş fasulyesi ve mercimekler bir kaba alınmalı ve iyice yumuşayana kadar haşlanmalıdır. Bakliyatlar haşlanırken diğer salata malzemeleri hazırlanmalıdır. Bunun için ilk olarak dereotu ve maydanozlar doğranmalı ve salata kabına konmalıdır. Maydanoz ve dereotlarından sonra kıvırcıklar, yeşil soğan ve domateste ufak ufak doğranmalı ve kabın içerisine eklenmelidir. Salatanın sebzeleri hazır olduktan sonra bakliyatlar da eklenmeli ve iyice karıştırılmalıdır. Salatanın son aşamasında zeytinyağı, limon suyu ve tuzdan oluşan salata sosu salatanın üzerine gezdirilmelidir.

Salata Tarifleri 2

Salata Yapımının Püf Noktaları

Lezzetli salata çeşitleri ve tarifleri için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktalardan ilki daima taze malzeme kullanılması gerektiğidir. Bozulmuş ve tazeliğini kaybetmiş yeşillikler salatanın lezzetine olumsuz anlamda etki edecektir. Salata konusunda dikkat edilmesi gereken bir başka nokta sos ile ilgilidir. Soslar salatanın tüketileceği anda dökülmelidir.

Salata Yapımının Püf Noktaları

14 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...