Sağlıklı Beslenme İçin Neler Yemeliyiz Ve Sağlıklı Beslenme Programı

Yayınlanma Tarihi: 15 Ekim 2018 Ekleyen: Suna KAYA


Sağlıklı beslenme; adı üzerinde hem sağlıklı olmak, hem de bedenen formda kalabilmek ve sağlıklı yaşam  için elzem olan bir disiplindir. Sağlıklı bir beslenme disiplininde vücudun temel gereksinimi olan vitaminler, proteinler ve karbonhidratlar dengeli olarak alınmalıdır. Yani sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme şarttır. Buna göre her gün mutlaka bakliyat, kırmızı et, balık, sebze, meyve, salata, kuruyemiş, yumurta, ekmek, pilav, makarna, peynir, doymuş yağlar gibi besinlerin dengeli ve ölçülü şekilde tüketilmesi gerekir. Gelin sağlıklı bir beslenme programı nasıl olur bakalım.

 Sağlıklı Beslenme Programı    

 1. Sabah kahvaltısında mutlaka karbonhidrat, protein ve vitamin almalısınız.
 2. Sağlıklı beslenme listesinde proteinlere, karbonhidratlara ve sağlıklı yağlara belirli oranlarda mutlaka yer verilmelidir. Beyaz peynir, yumurta, yeşillik ve 1 yahut 2 dilim tam buğday ekmeği yenilebilir.
 3. Öğle yemeğinde mevsim sebzeleri, bakliyat, kırmızı et, makarna yahut bulgur pilavı, yoğurt, salata, tam buğday ekmeği gibi seçeneklerden sağlıklı bir menü oluşturulabilir.
 4. Eğer et yiyorsanız, yanında mevsim salatası ve az miktar karbonhidrat almanız yeterlidir.
 5. Sebze yemeği yiyecekseniz yanında az miktar bakliyat tüketebilirsiniz.
 6. Bakliyat yiyorsanız yanında salata ve yoğurt yeterli olacaktır.
 7. Akşam yemeğinde kırmızı ete göre daha kolay hazmedilen balık, tavuk, sebze yemeği; yahut bakliyat ve yoğurt tüketebilirsiniz.
 8. Eğer balık yiyecekseniz ızgara, fırın yahut buğulama olmalı ve yanında sadece yeşil salata tüketmelisiniz.
 9. Her öğünde farklı bir sebze ve bakliyat tüketebilirsiniz.
 10. Yemek aralarında çok açlık hisseder, baş dönmesi ve halsizlik hissederseniz şeker oranı çok yüksek olmayan bir mevsim meyvesi tüketebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme İçin Neler Yemeliyiz Ve Sağlıklı Beslenme Programı 1

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yememeliyiz?

Sağlıklı beslenmek için bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir.

 • Rafine şeker ve şeker içeren yiyecekler,
 • Beyaz unla imal edilmiş tüm unlu mamüller ve hamur işleri,
 • Beyaz pirinç ve makarna,
 • Cips, gofret, çikolata, hazır kek, şekerlemeler, lokumlar,
 • Gazlı içecekler, şekerli meşrubatlar, hazır meyve suları,
 • Çok yağlı ve soslu yemekleri,
 • Reçel, marmelat, bal, komposto, şerbet

Sağlıklı Beslenme İçin Neler Yemeliyiz Ve Sağlıklı Beslenme Programı 2

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelikte aş erme veya anne adayının yüksek kalorili beslenme gerekliliği gibi yaygın inanışlar sebebiyle anne adaylarının çoğu gebelik döneminde hayli kilo alır. 25-30 kilo alarak hamileliğini tamamlayan pek çok kadın, doğum sonrasında bu kilolarla baş etmeye çalışır. Ben ne kadar yersem çocuğum da o kadar iyi beslenir mantığının sebep olduğu bu durum hem anneyi hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokar. Gebeliğin ilk 6 ayında anne adayının fazladan bir kaloriye ihtiyacı olmazken, ikinci altı aylık süreçte fazladan 400 ila 500 kalori alınabilir. Bu kalori de taze meyveler, kuru meyveler, kuru yemişler, yoğurt ve süt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdalardan sağlanmalıdır. “Canım istiyor” diye sadece kalori yönünden zengin, besin değeri düşük abur cuburlar, şekerli ve unlu gıdalar, sağlıksız yiyecek ve atıştırmalıklardan uzak durulması gerekir. Anne adayının sağlıklı besinlerle aldığı kalori kendisine de bebeğine de yetecektir. Fazladan alınan yüksek kaloriler sağlığı bozmaktan ve aşırı kilo almaktan başka işe yaramaz.

Hamilelikte alınan kiloların büyük kısmı doğumdan hemen sonra başlayan emzirme eylemi ile kendiliğinden gider. Kalan kilo fazlası ise sağlıklı kilo verme yöntemleriyle belli bir zaman dilimine yayılarak verilmelidir.

15 Ekim 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...