Muzun Besin Değeri

Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Muz gibi potasyum bakımından zengin gıdaların gerilim üzerine pozitif yönde tesirleri çeşitli bilimsel araştırmalarla doğrulanmıştır. Örneğin ABD’de 40 bin adam üzerinde meydana getirilen bir araştırmada yüksek oranda lif içeren ve potasyum bakımından varlıklı bir beslenme programını takip edenlerin kalp krizi ve felç geçirme risklerinin son derece ciddi ölçüde önlediği de görülmüştür. Neticeleri “Archives of Internal Medicine”de gösterilen bir öteki çalışmada ise muz ve benzeri yüksek lifli gıdaların tertipli olarak tüketilmesi (günde en az 21 gr besin lifi) kalp hastalığına yakalanma riskini %12, damar tıkanıklığına yakalanma riskini %11 oranında düşürüyor.

Muzun Besin Değeri Kaçtır? Muz Kaç Kalori?

Muz düşük doymuş yağ, kolesterol ve sodyum değerleri ile çok faydalı bir meyve. Hem de lifli olması, C vitamini içermesi, potasyum ve manganez mineralleri ile B6 vitamini muzun yararları içinde. Muzun zararları ise fazla tüketildiği durumlarda kalorisinin çoğunun şekerden gelmesi sebebiyle kandaki şeker oranını yükseltebilir. Yetişkinler de çocuklar şeklinde leziz, besleyici muzu severler. Organik olarak düzgünce paketlenmiş olan muz zahmetsizce mideye indirilir. Bütün olarak yenilebildiği şeklinde meyve salatası biçiminde veya pastalara dilimlenerek konulabilir. Yemesi hem keyifli bununla birlikte basit olan muz bununla birlikte da çok faydalı bir gıda maddesidir. Muz kaç kalori ve 1 muz kaç kalori? Sorularına karşılık olarak ise, 88 kalori cevabı verilebilmektedir.

Muzdaki protein kadar, sahip olduğuyüksek potasyum oranıyla bilinir. Ortalama büyüklükte bir muzda 422 mg potasyum vardır. Bu da günlük alınması gereksinim duyulan potasyum miktarının %12’sine eşittir. Potasyum kalp fonksiyonlarının düzgün işlemesinde ve düzgüsel tansiyonunu düzenlemede yaşamsal rol oynar. Birçok çalışma muz şeklinde potasyum açısından varlıklı gıdaların tansiyonunu düşürmede etkili bulunduğunu göstermiştir. Birçok meyve gibi, muz da iyi miktarda C vitamini içeriyor. Bir muzda 10 mg C vitamini bulunuyor, bu da vücudun günlük ihtiyacının %15’i demek. C vitamini bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırır, hücre sağlığını artırır, demir gibi öteki yapı maddelerinin emilimini kolaylaştırır. B vitaminleri çoğu zaman hayvansal ürünlerde bulunmuş olduğundan, muzun çok iyi bir B-6 vitamini kaynağı bulunduğunu sezmek size şaşırtıcı gelebilir. Bir muz günlük B-6 ihtiyacının %35’ini karşılar. B-6 vitamini yeni hücrelerin gelişmesinde vazife alır. Özellikle sıhhat kan hücrelerinin üretimi için lüzumlu hemoglobinin yapımına etki eder. B6 vitamini ek olarak kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde, aminoasitlerin sentezi ve yıkımında rol oynar. Bağışıklık sistemi için de gerekli bir vitamin olan B6 antikor üretimine katılarak vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına destek verir. Muz, proteinli besinler arasında da yer almaktadır.

Muzun Besin Değeri Kaçtır? Muz Kaç Kalori?

Muz ihtiva ettiği 0,3 mg mangan ve 31,9 mg magnezyum ile iyi bir mangan ve magnezyum deposudur. Yetişkinler günlük 2 gr mangana ihtiyaç duyarlar. Mangan kemik sağlığı ve metabolizma için önemlidir. Bir muz 3 gr kadar lif ihtiva eder. Bu da günlük alınması gerek lif miktarının %12’sine eşit. Muz kilo aldırır mı? Sorusuna karşılık olarak, lif uzun süre tok hissetmenizi, bununla birlikte sindirim sisteminizin rahatça çalışmasını sağlar.

Muzun Besin Değeri Kaçtır? Muz Kaç Kalori? 1

Muz hem suda eriyen bununla birlikte suda erimeyen lif açısından zengindir. Suda erimeyen lif bağırsak sağlığı açısından önemliyken, suda eriyen lif de kalp ve kardiyovasküler sağlık açısından önemlidir. Lifli ve posalı yiyeceklerin yararlarının günümüzde iyice ön plana çıktığını fark ediyoruz. Bu aşamada muz iyi bir seçenek olmaktadır. Muz bununla beraber öteki vitamin ve mineralleri minik oranlarda ihtiva eder. Bir muzda birazcık demir, kalsiyum, fosfor, A ve E vitaminleri, folik asit, karoten ve kolin bulunur. Çok azca miktarlarda da birçok aminoasit bulunur. Muz bu açıdan komplike bir gıda olarak değerlendirilebilir. Kişilerin sağlıkları açısından da bir hayli büyük bir öneme sahiptir.

Muzun Besin Değeri Kaçtır? Muz Kaç Kalori? 2

11 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...