Muz Kabuğunun Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Özellikle çocukların en sevdiği meyvelerden birisidir muz. Her şekilde yemeye bayılan çocuklar kadar biz yetişkinler de en az onlar kadar çok severiz. Sadece tadı değil aynı zamanda o baş döndüren muhteşem kokusu ile de büyük bir keyif ile yememizi sağlar. Bu denli büyük bir keyif ile tüketmeye devam ettiğimiz muz aynı zamanda birbirinden etkili faydaları ile vücudumuzun bir dostudur. İçerdiği zengin mineraller ile vücudumuzu dış etkenlere karşı korurken tadı ile de damaklarımıza adeta bir şölen havası yaşatmaya devam ediyor.

Muzun oldukça fazla faydası olmakta olup aynı zamanda muz kabuğunun da bilinmeyen çok sayıda faydası da bulunmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da muz kabuğunun faydaları nelerdir? Sorusu da, oldukça fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam etmektedir.

Muz kabuğunun dişleri beyazlatma üzerinde oldukça büyük faydaları bulunmaktadır. Muz kabuğunun dikkatli bir şekilde ve düzenli olarak dişlere sürülmesi halinde, dişlerde beyazlama görülebilmektedir. Doğal beyazlatma yöntemleri arasında yer alan muz kabuğu, oldukça fazla sayıda kişi tarafından da tercih edilmeye devam etmektedir.

Muz Kabuğunun Faydaları 1

Muz Faydaları

Vücudumuzun hemen her bölgesine büyük faydaları dokunan muzun bu faydaları, doktorlar tarafından da onaylanmış olup sürekli olarak önerilir. Fakat muz tüketimi konusunda özellikle de diyet yapan kişilerin bir miktar dikkatli olması gerekiyor. İçeriğinde bulunan şekerden ötürü kalorisi yüksek bir meyve olup aynı zamanda çok fazla tüketilmesi kabızlık problemini de beraberinde getirebilir. Sağlıklı yaşamanın en lezzetli ve bir o kadar da etkili besini olan muzu günde bir tane tüketmek son derece faydalı olabiliyor. İşte muzun faydaları:

Muz Faydaları

  • Kalp ve damar sağlığını korurken aynı zamanda tansiyonun da dengede olmasını sağlar.
  • Midesinde ülser olan kişilerin muz yemesi önerilir. Çünkü muz mide ülserine hem iyi gelir hem de aynı zamanda ülser oluşumunu engeller.
  • İshalden meydana gelen halsizlik, muz ile ortadan kalkar. Bu durum muzun faydaları arasında en etkili olanlardandır.
  • İçerisinde bulundurduğu probiyotik maddeden ötürü kemik sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Depresyona bire birdir.
  • Spor yapmadan önce yenilen 2 adet muz, enerjiyi yerine getirir.
  • Adet öncesi sendromu yaşayan ve bu yine bu dönemde şişlik hisseden kadınların muz yemesi önerilir.
  • Vücut sıcaklığını korumadaki en etkili meyvelerden birisidir.

Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından tüketilmeye devam edilen muz, diğer meyvelere nazaran daha dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken bir meyvedir. Böbrek ve bağırsak sağlığına iyi gelmesinin yanı sıra kanser ile mücadelede de oldukça etkili olan bir meyvedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da uzmanlar tarafından hemen her yaşta ve her cinsiyette kişinin günde en az 1 adet muz yemesi önerilmektedir.

Muz Faydaları 1

Muz üzerine yapılan çok sayıda bilimsel araştırma da söz konusudur. Yapılan araştırmalar doğrultusunda günde bir adet orta boyda bir muzun yenmesi, kan basıncını dengelemektedir. Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum, kişilerin sağlıkları açısından da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Muz ise, içerisindeki potasyumdan dolayı olabildiğince zengin olan bir meyve olmaktadır. Yine içerisinde potasyum bulunması sebebi ile kan basıncını düzenlemesinin yanı sıra aynı zamanda böbreklerde var olan böbrek taşının düşmesine de yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde bir adet muzun tüketilmesi, kişilerin ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalmasını da engellemektedir. Muz, içerisinde çok sayıda besin değerine sahip olan ve insan sağlığına son derece iyi de gelen bir meyve olmaktadır.

 

11 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...