Müsli Nedir

Yayınlanma Tarihi: 24 Mayıs 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Bir rejime başlamaya kabul eden çoğumuz, İlk olarak kahvaltının önemini öğrenir. Tüm gün vücudun gerekseme duyan vitamin ve liflerin alınması ihtiyaç duyulan öğün olan kahvaltıda alınan kalorileri harcamak için, önünüzde bir tam gün olduğundan, kalori hesabı yapmayı bırakmamak kaydıyla, midenizin doymasını sağlamalısınız. Öteki öğünler küçültülmüş porsiyonlarla devam edebilir, fakat kahvaltı, vücutta yağ yakılmasını sağlayacak gıdalar alınarak yapılmalıdır ki, rejim başarıya ulaşabilsin. Tamamı sağlarken, kendinizi iyi hissetmenizi de sağlamalısınız ki, başladığınız rejim, kısa sürede bozulmasın. Yediklerinizden mutsuz olan vücut, daha çok yemenizi sağlamak için sizi zorlayacaktır.

Müslinin içinde, işlenmemiş fakat yiyecek için uygun fizyolojik hale getirilmiş tahıllar vardır. Tahıl tanelerinin fazla işlem görmeden yenilebilir haline getirilmesiyle elde edilmiş müsliler, çok sayıda faydası ve zahmetsiz tüketilebilir olması sebebiyle tercih edilmektedir. Müslinin içindeki tahıllar, vücudun daha çok kalori yakması için gerekli olan metabolizma hızını sağlayacağı şeklinde, içeriklerindeki lifler ile de uzun süre tokluk hissi yaşatacağından, yeme isteğini bastıracaktır. Bu tesirleri sebebiyle zayıflamaya katkısı vardır. Müsli, çok kuru bir gıda türü olduğundan, süt ya da yoğurt ile karıştırılarak tüketilmektedir.

Müsli nedir nereden alınır? Sorusu, son derece yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Müsli, yemeye hazır şekilde paketlenmektedir. Çok kuru olduğundan, süt ve yoğurt ile yemesi daha basit hale getirilmektedir. Bir süre derhal sonra, devamlı aynı şekilde yiyecek sıkıcı olabileceğinden, farklı tariflere ihtiyaç duyulacaktır. Müsliyi bir karıştırma kabına alarak, bir yumurtanın beyazı, azca oranda bal ile karıştırarak, üzerine yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine, kaşık ile koyarak, hafifçe bastırarak şekil verdikten daha sonra, 10 dakika kadar pişirebilirsiniz. Bu şekilde, bir vitamin bar yapmış olacaksınız.

Müsli Nedir 1

Güne güzel adım atmak için kahvaltı yapmak şarttır. Kahvaltı yapmadan zayıflamak ya da kahvaltı yapmadan fit bir vücut sahibi olmak çok zor. Sabah alınamayan kahvaltı ile sindirim ve dolaşım sistemini tehlikeye sokar. Spor yapanların ve rejim oluşturan kişilerin sabahları vazgeçemediği en iyi protein ve lif kaynağı yulaf ezmesidir. Çünkü yulaf düşük bir glisemik indeksi olan kaliteli bir enerji deposudur. Yulaf ezmesi sabahları sütle ya da yoğurtla mütevazı olarak yiyebilirsiniz. Fakat yulaf ezmesi ile yapılan marketlerde hazır satılan müsliler bilmeyen yoktur. Çoğunda işlenmiş besin ve şeker takviyesi olduğundan en zor şartlarda yiyebilirsiniz fakat bunun daha sağlıklı şeklini evde de yapabilirsiniz. Bu kapsamda sade müsli nedir? Sorusu ve bunun gibi farklı müsli tarifleri kişiler tarafından bir hayli merak edilmekte ve bir o kadar da büyük bir ilgi görmektedir.

Müsli Nedir 2

Buğday, çavdar, yulaf ve mısırdan üretilebilen müsliler çikolatalı, ballı, meyveli benzer biçimde çok sayıda şekilde satışa sunulabilmektedir. Karışımlı müslilere lezzet vermek için extra şeker katıldığı için müslilerin sade olanları tercih edilmelidir. Masum müslilerin 2 yiyecek kaşığı 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir. Tercihe bakılırsa 1 su bardağı kadar süt ya da yoğurtla beraber tüketilebilir. İşe geç kalan kişiler, okula giden çocuklar, spordan sonrasında hafifçe bir öğün tüketmek isteyen kişiler için idealdirler. İçerisine ekstradan kuru meyveler ve kuru yemişler eklenebilir.

Müsli Nedir 3

Müsliler liften varlıklı oldukları için kan şekerini dengeli yükseltir, açlık krizlerine sebebiyet vermez. Bundan dolayı şeker hastaları ve zayıflama rejiminde olan kişiler rahatlıkla tüketebilirler. Göze azca görünse de uzun süre tok tutma gücüne sahiptirler. Ek olarak bağırsakların hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler. Haftada 4-5 gün, günde bir öğün tercih edilebilir.

24 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...