Makarna Kaç Kalori

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Makarna içerdiği karbonhidrat nedeniyle soğuk günlerin en pratik enerji kaynağıdır. Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan makarna aslında yüz yıllardır Anadolu sofralarını süsler. Yaz aylarından kış için kesme makarna hazırlıkları başlar. Yazdan kurutularak hazırlanan makarnalar kışın saklandıkları yerden çıkartılır halis tereyağı ile birlikte servise sunulurdu. Yani sanmayın ki makarna İtalyan’ların ürünüdür. Aslında yüzyıllardır bizim mutfağımızın başköşesinde yer alır. Ancak tabi insanoğlu geçmişte yaşamak, beslenmek, korunmak için daha çok çaba harcarken artık neredeyse sıfır hareketle yaşamını sürdürüyor. Böyle olunca da alınan her kalorinin hesabı yapılıyor. Günümüzde mutfakların pratik ürünü olan makarna kaç kalori? 1 tabak makarna kaç kalori?

Makarna, yoğun karbonhidrat içeriğiyle ekmek grubunda yer alan bir yiyecektir. B vitamini yönünden zengirdir. İçeriğinde beyaz un, kepek unu, irmik ve yumurta bulunur. Porsiyonunuza alacağınız 2-3 yemek kaşığı makarna bir dilim ekmeğe karşılık gelir. İrmik, buğday,yumurta, su ve tuz ile yoğrularak elde edilen makarna hamuru çeşitli şekiller verilerek kesilir ve kurutulur. Makarna içeriği ile vücut için çok faydalı çeşitli mineralleri aynı zamanda vitaminleri de içerir. Çok doyurucudur. Aynı zamanda besleyicidir. En büyük özelliği de kısa sürede kolaylıkla servise hazır hale gelmesidir. Ancak bununla birlikte yüksek kalori değerine sahiptir. 1 tabak makarna kaç kalori derseniz yanıtımız, 250 gr ağılıkta bir tabak, az yağlı sade makarnanın 350 kalori değerinde olacağı şeklindedir. Yağ miktarına göre bu değer artar ya da azalır. Aynı zamanda makarnanın içine ilave edilen her malzemeyle birlikte kalori değeri değişmektedir.

1 Tabak Makarna Kaç Kalori?

Öncelikle şunu belirtelim ki kilo sorunundan muzdaripseniz makarna öğünlerinize diyet programınız sırasında hiç yer vermemeye gayret edin. Eğer çok zorda kalırsanız az yağlı ve protein ile birleşmiş yani yoğurt ya da bir parça peynirle tüketmeye gayret edin. Makarnanın çeşitlerine göre kalori değerleri değişmektedir. Şimdi isterseniz sırayla bir kaç versiyon makarnanın kaç kalori olduğuna bakalım. Salçalı makarna kaç kalori? Salçalı makarna sade makarnaya göre daha yüksek kaloriye sahiptir. Şöyle söyleyelim minik bir porsiyon yaklaşık 150 gr pişmiş salçalı makarna yaklaşık olarak 450 kalori değerindedir. Salçalı makarna yapacaksanız daha sağlıklı olması açısından sosunu kendiniz hazırlayın.

Makarna Kaç Kalori 1

Yoğurtlu makarna kaç kalori? Yoğurtlu makarna da sade makarnaya göre daha kalorili olsa da karbonhidrat protein dengesi sağladığı için daha dengelidir. 200 gr.’lık yoğurtlu makarna yaklaşık olarak 270 kaloriye denk gelir. Sade makarnaya göre daha doyurucudur. Eğer diyet uyguluyorken dayanamayıp makarna yeme isteği duyuyorsanız, yoğurtlu makarna daha doğru bir seçenek olacaktır. Bir porsiyon yoğurtlu makarna ile  karbonhidrat, vitamin, protein ve mineralli bir arada almış olursunuz.

1 Tabak Makarna Kaç Kalori?

Kepekli makarna kaç kalori? Kepekli makarna beyaz undan yapılan makarnaya göre hazmı daha kolay ve tok tutuculuğu fazladır. Şeker hastaları ve rejim yapanlar beyaz makarnaya göre daha çok tercih etmelidir. Ancak çok sık tüketilmemelidir. Sonuçta bu makarnanın da kalori değeri çok düşük değildir. 200 gr.’lık bir kepekli makarnanın kalori değeri yaklaşık olarak 270 kaloridir.

Yağsız makarna kaç kalori? Makarnayı haşlarken az su, bir tutam tuz ve bir kaç damla yağ ile birlikte haşlarlarsanız suyu süzmenize gerek kalmaz. Ayrıca da ilave olarak yağ ilave etmezsiniz. Küçük bir porsiyon yaklaşık 150 gr yağsız sade makarna 200 kaloridir.

14 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...