Lifli Gıdalar

Yayınlanma Tarihi: 21 Ağustos 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Lif, çeşitli sebzelerde ve meyvelerde bulunan bir yapıdır. Lifin ana kaynağının ise, bitki hücre duvarı ile depo polisakkaritler olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda da tam bir diyet dostudur. Peki, bu kadar faydalı olan ve sindirim sisteminin çalışmasına katkıda bulunan diyet dostu lifli gıdalar nelerdir diye merak ederseniz, öncelikli olarak lifli yiyeceklerin neler olduğuna bir göz atmanız gerekmektedir.

Suda çözünen ve suda çözünmeyen olarak ikiye ayrılan lifli gıdalar, sağlığa dost yiyecekler olarak bilinir. Suda çözünen lifli gıdalar listesi içerisinde; tam tahıllar, meyveler, baklagiller ve bazı sebzeler yer almaktadır. Suda çözünmeyen sebzelere göz atacak olursak; pancar, şalgam, karnabahar, Brüksel lahanası ve havucu lif içeren; ancak suda çözünmeyen gıdalar listesine koyabiliriz. Kabuklu ve çekirdekli meyvelerin çoğu, buğday kepeği, çavdar ve kahverengi pirinç de suda çözünmeyen lifli gıdalardandır.

Yiyeceklerin lif oranları değişiklik gösterebilmektedir. En çok lif içeren lifli gıdalar hangileri diye sorarsanız, bunların içerisinde mısır, fasulye, siyah fasulye, nohut, avokado, barbunya fasulye ve kepekli makarnayı sayabiliriz. Lif açısından zengin olan bu gıdalar, sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Çoğu lifli gıdalar kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Tuvalet sorununu ortadan kaldıran bu gıdalar, bağırsaklarda da bir rahatlamaya neden olmaktadır. Tokluk hissi yaratması diyet yapan kişilerin yararına olmaktadır. Bu sayede yemek yeme isteği azalan kişilerin kilo vermesi de oldukça kolay olmaktadır.

Lifli Gıdalar 1

İçerisinde lif barındıran gıdalar, insanı sağlıklı beslenmeye yönlendirmektedir. Lifler, vücudun hem ihtiyacı olduğu hem de öğütmediği maddelerdendir. Badem, armut, bezelye, brokoli, bulgur, enginar, ahududu, elma, taze fasulye, mercimek, mısır, kepekli makarna ve avokado içerisinde lif barındıran gıdalardır. Bu gıdaları tükettiğinizde, vücudunuza gerekli lif alımını sağlamış olursunuz. Sağlıklı beslenmek ve sindirim problemlerine çözüm bulmak için lif içeren gıdaları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Lifli Gıdalar 2

21 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...