Lahana Suyunun Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 7 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Lahana suyu, genelde zayıflama ile özdeşleştirilen ancak önemli hastalıkları önlemede de etkili bir doğal sebze suyudur. Beyaz ve kara olmasına göre etkisi değişen lahana suyu genel olarak değerlendirildiğinde kanser, ülser, stres, yorgunluk, iktidarsızlık ve çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenebilir. Vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasında etkili olan lahana suyu, farklı nedenler ile oluşan ödemlerin de atılmasında etkilidir. Daha çok faydaları ile bilinen lahana suyunun zararları ancak fazla tüketildiğinde ortaya çıkar. Genel zararı olmayan lahana suyunun hamilelik döneminde, emzirme döneminde ve hipotroid hastaları tarafından tüketilmemesi öneriliyor.

Lahana suyunun faydaları çoğu kişi tarafından bilinir. Beyaz ve kırmızı türü bulunan bu sebzenin suyunun yararları da türüne göre değişiklik gösterir. Merak edenler için maddeler halinde beyaz lahana suyunun faydaları aşağıda verilmiştir.

 • Kolon ve mide kanserinin ilerlemesini önler.
 • Havuç suyu ile karıştırıldığında sakinleştirici özelliği vardır.
 • Brokoli suyu ile birlikte iktidarsızlığa iyi gelir.
 • Bağırsaklarda kurtlanmaya ve farklı bağırsak hastalıklarına iyi gelir.
 • Kadınların kabusu haline gelen selülitlere karşı önemli bir sebze suyudur.
 • Kilo vermede etkilidir ve vücudu zararlı toksinlerden arındırır.
 • Kan şekerini düzenleyip şeker hastalığını önler.

Beyaz lahana suyunun faydalarından bahsettikten sonra şimdi de kara lahana suyu faydaları hakkındaki maddeleri sizlerle paylaşıyoruz.

 • Kara lahana kürü mide ve oniki parmak bağırsağı ülserine karşı tedavi edici özelliktedir.
 • İçeriğinde bulunan bol U vitamini sayesinde bağırsak kanserine karşı önleyici ve tedaviye yardımcı olma özelliği bulunur.
 • Bağırsaklarda biriken zararlı maddelerin mukozaya yapışmadan atılmasına yardımcı olur.
 • Beyaz lahana suyunda olduğu gibi kara lahana suyu da kilo vermeye yardımcıdır.

Lahana Suyu Neye İyi Gelir?

Lahana Suyu Neye İyi Gelir?

Lahana suyu lahananın iyi geldiği her türlü sağlık sorununa iyi gelir. Beyaz ve kara lahananın ayrı ayrı faydaları hakkında verdiğimiz kısa bilgilerden sonra şimdi de haşlanmış lahana suyunun faydaları konusuna değinmek istiyoruz. Lahana yapraklarının kaynar suda haşlanması ile elde edilen lahana suyunun iyi geldiği hastalıklar ve sağlık sorunlarını aşağıda maddeler halinde topladık.

 • Lahana suyu kötü kolesterole iyi gelir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre düzenli lahana suyu tüketildiğinde LDL kolesterol seviyelerinde düşüş meydana geldiği gözlemlenmiştir. Kötü kolesterolü düşürme özelliği bulunan lahana suyunun brokoli suyu ile birlikte günde 2 bardak tüketilmesi öneriliyor.
 • İçeriğinde bulunan bazı fitokimyasallar yüksek antioksidan özellikleri sayesinde bazı zararlı hormon ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Lahana suyunda bulunan bazı bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirici özellikte olduğu için başta kanser olmak üzere bazı hastalıklara karşı koruyucu niteliğindedir. Kanserli hücrelerin yayılmasını önleyici özelliği bulunan lahana suyu, tümörlerin büyümesini de engeller.
 • Lahana suyu mide asidinin oluşumunu engeller. Bu nedenle reflü ve ülsere karşı iyi gelir. Eğer sizde reflü ya da ülserden şikayetçi iseniz kara ya da beyaz lahana suyunu 10 gün boyunca günde 2-3 bardak olmak üzere tüketebilirsiniz. Daha ilk günden mide sorunlarınızın hafiflediğine şahit olacaksınız.

Lahana suyunun faydalarının yanında çok fazla zararının olmaması da bu doğal sebze suyunun tüketimini arttırıyor. Gaz yapıcı özelliği olduğu için günde 2-3 bardaktan fazla tüketilmemesi gereken lahana suyu, sade olarak ağızda acı bir tat bırakabilir. Bunun önüne geçmek için bir miktar havuç suyu ya da brokoli suyu ile lahana suyunu karıştırıp tüketebilirsiniz. Her ihtimale karşı lahana suyunun emzirme dönemi ve hamilelikte tüketilmemesi ya da doktora danışılarak az miktarda tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Lahana Suyu Neye İyi Gelir? 1

13 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...