Lahana Çorbası

Yayınlanma Tarihi: 9 Mayıs 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Lahana çorbası diyeti ile bir haftada yaklaşık 3-5 kilo verilebilir. Özellikle yazın yaklaştığı zamanlarda kadınları hızlı zayıflama telaşı sarar. Lahana çorbası diyeti birçok kişiye bu konuda yardımcı olmuştur. Gülben Ergen ve Sibel Can da lahana çorbası diyeti ile zayıflayanlar listesi içerisindedir. “Kimler lahana çorbası diyeti yapabilir? Diyet için lahana çorbası nasıl yapılır ve nasıl tüketilir? Çorbanın yanında neler yenebilir?” bu diyeti yapmak isteyenlerin ilk sorduğu konulardır.

Lahana çorbası yapmak zor bir iş değil. Öncelikle diyet boyunca bu çorbayı sık sık yapmak gerektiği bilinmeli. Orta boy bir top lahana 7 günlük diyet için yeterli olacaktır. Lahananın her seferinde çorba yapak için dörtte biri kadarı yeterli olur. Kalan kısım streç filme sarılarak dolaba kaldırılırsa uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

Lahana Çorbası Malzemeleri

 • – orta boy bir top lahananın dörtte biri
 • – 3 su bardağı su
 • – 1 baş soğan
 • – 3 ince dilim zencefil
 • – 1 büyük baş sarımsak
 • – 1 adet kırmızı kapya biber
 • – 1 tatlı kaşığı doğal tuz
 • – yarım limon suyu
 • – 1/2 çay kaşığı kimyon
 • – 1/2 çay kaşığı karabiber
 • – 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Diyet için lahana çorbası tarifi: Bir tencereye zeytinyağını koyup üzerine doğranmış soğanlar eklenir. Bir süre kavurduktan sonra tohumları çıkarılmış ve doğranmış kırmızıbiber de konur. Kavurmaya devam ederken sırası ile sarımsak, doğranmış lahanalar, kimyon, karabiber, zencefil, limon suyu ve son olarak da tuz eklenir. Üzerine 3 su bardağı su eklenir ( suyu göz kararı ayarlanması daha iyi olur). Tencerenin kapağı kapatılır. Kaynamaya başladıktan sonra ateş kısılır ve 15 dakika kadar kaynatılır. Bir blender yardımıyla malzemeler öğütülür.

Lahana Çorbası 1

Lahana Çorbası Nasıl İçilmeli

Lahana çorbası diyeti 7 gün için uygulanır. Çorba süzülmeden blenderdan çıktığı gibi içilmelidir. Çorbayı sabahları ve öğlenleri aç olarak tüketmek gerekir. Akşamları da içilebilir. Dolapta saklamak koşulu ile üç gün yetecek miktarda çorba yapılabilir. Beklemesi zayıflatma özelliğini arttırır. Lahana en düşük kalorili gıdalar arasındadır. Hazırlanan çorba lahana çorbası diyeti boyunca istenildiği kadar içilebilir.

Lahana Çorbası Nasıl İçilmeli 2

 Lahana Çorbası Diyetinin Özellikleri

 1. Lahana bitkisi su atıcı özeliğe sahiptir. Özellikle su toplayan bünyelerde zayıflamaya yardımcıdır.
 2. Lahana çorbası diyeti ilk olarak kalp hastalarının zayıflatılması amacıyla kullanılmıştır. Pek çok diyetin aksine bilimsel kökeni vardır.
 3. Bu diyetin yağ yakma özelliği vardır. Diyet, sporla desteklenir ise daha hızlı bir zayıflama sağlanır.
 4. Diyet boyunca hamur işleri, beyaz ekmek, şekerli gıdalar, meyve suları, gazozlar, cips gibi gıdalar ve yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır.
 5. Meyveler, yoğurt, sebze yemekleri, salatalar, ızgara balık ve başka çorbalar tüketilebilir.
 6. Diyet boyunca ekmekten uzak durmak gerekir ama bunu başaramayacaklar öğün başına 1 dilim kepekli ekmek tüketebilir.
   Lahana Çorbası Diyetinin Özellikleri
 7. Bu diyet sporcular için uygun değildir çünkü protein bakımından çok düşük değerlere sahiptir. Muz protein açısından takviye için tüketilebilir.
 8. Diyet sırasında aşırı baş dönmesi veya mide bulantısı olursa diyet bırakılmalıdır. Bir miktar halsizlik ise normaldir.
 9. Başka bir rahatsızlığı olan kişilerin tüm diyetlerden önce olduğu gibi lahana çorbası diyetinden önce de doktora danışması gerekir. Bu diyet aslen sağlıklı yetişkinler içindir.
 10. Lahana çorbası diyeti erkeklerde de etkilidir ama erkeklerin kalori ihtiyacı kadınlardan fazla olduğundan ek besin almaları gerekir.
 11. Bu diyetin diğer bir özelliği de detoks etkisi yaratmasıdır.
9 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...