Kolesterol Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 16 Eylül 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kolesterol Düşürücü Diyet Yapmak İçin 2 Örnek Diyet Listesi

Yüksek kolesterol kalp krizinden felce kadar ciddi sıhhat problemlerine çağrı çıkaran tedavi edilebilir bir hastalıktır. Siz de yüksek kolesterolden mustaripseniz, işte Uzman Doktorlardan kolesterol düşürücü 3 diyet listesi;

Sabah Kahvaltısı

1 bardak portakal, greyfurt ya da havuç suyu, 1 bardak yağsız süt (150 gr).1 dilim ekmek (50 gr). 2 kibrit kutusu kadar az yağlı beyaz peynir (60 gr). 8-10 adet zeytin.1 domates, 1 salatalık, 1-2 yeşil biber. 1-2 bardak az şekerli çay.

Öğlen Yemeği

Tercihe göre 1 dilim ekmek, 2 kaşık pilav, 2 kaşık makarna, haşlanmış patates ya da 1 kase mercimek çorbası.

Akşam Yemeği

3 yumurta büyüklüğü kadar derisiz tavuk ya da balık eti (ızgara ya da buğulama). 1 porsiyon etsiz sebze yemeği. 1 su bardağı yoğurt. 1 porsiyon meyve. Yağsız salata 1 dilim ekmek.

Farklı Bir Şekilde Kolesterol Diyeti

Sabah Kahvaltısı

4 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 su bardağı az yağlı süt 2 adet ceviz, muz ya da elma. Yulaf ezmesi sevmeyenler ise 2 dilim kepek ekmeği, domates, salatalık, biber, 1 dilim az yağlı peynir,5 adet zeytin.

Öğle Yemeği

4 kaşığı bulgur pilavının yanına 4 kaşık sebze yemeği yeterli olacaktır.

İkindi Yemeği

Az peynirli şekilde yapılmış tostun yanında ayran içmeniz yeterli olacaktır

İlaçsız Tedavi

İki dilim beyaz sandviç ekmeği ve arasında köftelerin bulunduğu ekmeğin hayalini hepimiz kurarız. Bunlar gibi lezzetli yiyecekler kısa vakit de olsa kendinizi iyi hissetmeyi sağlayacaktır. Bunları sık sık yemek tansiyonu ve kolesterol civarını yükseltebilmektedir. Uzman hekimler söylediklerine göre kolesterolü ve kan basıncını düşürmek, kalp hastalığına yakalanma tehlikesini azaltmaktadır. Bazı bilim adamları ve eksperler ilaç kullanmadan da kolesterolü denetim altına tutabileceklerini savunuyorlardır.

Sigara muhakkak bırakılmalıdır. Kolesterol yüksekliği barındıran sigara da kardiyovasküler risk fazlasıyla mevcuttur. Tuzunda kesinlikle azaltılması gerekmektedir. Şeker hastalıkları denetim altına alınmalıdır. İnsülin kullanmak gerekiyorsa kesinlikle kullanılmalıdır. Şişman olanların ise kiloları korunma altına alınmalı. Düzenli egzersiz ile HDL

İlaçsız Tedavi

– Kolesterolü yükseltir, LDL Kolesterolü ise düşürmektedir. Hastalar derli toplu olarak egzersizlerini yapmalıdırlar. Haftada en az 3 ya da 5 defa 30 – 40 dakika yürüyüş, yüzme, koşu gibi sporları kendilerine bağımlılık duruma getirmelidirler. Alkol HDL – Kolesterolü yükseltir, ancak alkolün insan sağlığında ve sosyal yaşantılarında çok sayıda olumsuz tesiri bulunduğu unutulmamalıdır. Hasta olan şahıslara kesinlikle alkol alımı sınırlandırılmalıdır. Erkekler 30 ML, kadınlar da ise 15 ML olarak izin verilmektedir.

Beslenme

Kolesterol hastalarının olmazsa olmazlarındandır. Vücut ihtiyacı olan kolesterolü kendileri üretebilir çok gelişme yok ise diyet yapmalarına bir sebep yoktur. Beslenme uygulaması da eksper ile birlikte hazırlanmalıdır. Doymuş yağlardan ve kolesterol bakımından yoksul öğünler seçilmelidir. Sıvı yağlar genel olarak doymamış yağ bakımından varlıklıdır. Sebze, meyve ve hububat, kızartmalardan olası bulunduğunca kaçınılmalıdır, kırmızı et yerine kesinlikle beyaz et yenilmelidir, tuz kesinlikle azaltılmalıdır. Karaciğer beyin gibi kolesterolden varlıklı olan etlerden uzak durun. Gıdaların yağ ve kalorilere ilgi edilmelidir. Yağı az olan peynir sütleri tercihiniz olmalıdır. Diyet peynir gibi seçenek olan peynirleri az tüketmeye ilgi ediniz.

İlaçsız Tedavi 2

Öneriler

– Kolesterol düzeylerinizi kaydetmeyi kesinlikle bağımlılık durumuna getirmelisiniz.

– Bilinçsiz ilaç kullanan insanlar vakit gelen bir problem durumuna gelmiştir. Kolesterol ilaçları vakit gelen olarak yeni kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden hekimden tavsiye almadan ilaç kullanımından kaçının.

– Bir gezintiye çıktığınız da kesinlikle raporlarınızı ve ilaçlarınızı yanınızda bulundurmalısınız.

– İlaçlarını derli toplu kullanarak, ilaçlarınızı aksatmamalısınız.

– İlaçlarınız yalnızca ismine değil, dozuna da bakıp not ediniz.

Zayıflamak istiyorum diyorsanız ilaçsız tedavilerde kesinlikle verdiği önerilere uymalısınız. Doktorunuzdan da bilgi alarak hiçbirini es geçmeden uyguladığınız takdirde kolesterolünü denetim altında tutabilirsiniz. Sağlıklı olmak her kişinin hakkıdır. Bunu diğerlerinden evvelce sağlığınızı kendiniz düşünmeli ve tedbirlerinizi almalısınız.

İlaçsız Tedavi 3

16 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...