Kinoa Nasıl Pişirilir

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Son dönemlerin en çok tercih edilen ve besin değeri oldukça yüksek olan besinlerden biri de kinoa olmaktadır. Kinoa görünüş olarak tohuma benzese, bir bitki olmaktadır. Güney Amerika, Bolivya, Şili ya da Peru gibi ülkelerde yüzyıllardır yetiştirilip, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan kinoa Türkiye’de de yeni yeni adını duyurmaktadır. Kinoa, yüksek proteinli olduğundan dolayı astronot yiyeceği olarak da bilinmektedir. Bu yüzden de, Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı olarak ilan etmiştir. Yüzyıllardır tüm dünyanın karnını doyuran pirinç ve buğdayın yerini kinoa almaya başlamaktadır. Bunun nedeni de hem küresel ısınma hem de dünyadaki su kaynaklarının azalmasından dolayı pirinç ve buğday üretiminin eskisi kadar kolay yapılamaması olmaktadır. İçerisinde zengin miktarda protein, mineral ve vitamin olduğundan dünyadaki açlık sorununda bir numaralı çözümü olarak görülmektedir. 1 kilo kinoa içerisinde yer alan protein sayesinde 10 kilogram et ile eşdeğer olarak görülmektedir. Ayrıca kinoa, ete göre daha kolay emilmektedir.

Kinoa bitkisi, yetişen etli yaprakları sayesinde oldukça besleyici ve faydalı olmaktadır. Etli yapraklarının kullanılmasının yanı sıra çiçeklerinin döktüğü tohumlarda kurutularak tüketilmektedir. Bu tohumlar beyaz, siyah ve kırmızı olmakta, Türkiye’de sadece beyaz kinoa tohumu yer almaktadır. Bulgura çok fazla benzediğinden bulgur ile olabilecek her besin içerisinde kullanılmaktadır. Kinoa tohumunun çok keskin bir tadı ya da kokusu olmadığından dolayı yemeklerin tadını değiştirmemektedir.

Kinoa tohumu ezildiğinde un haline gelebilmektedir. Bu sayede pek çok tatlının ya da çöreğin içerisinde kullanılmaktadır. İçerisinde glüten bulunmadığından glütensiz besin yeme zorunluluğunda olan kişiler içinde fazlası ile yemek yapmak mümkün olmaktadır. Un haline gelmesinin yanı sıra tohum olarak kullanıldığından pilav, haşlandığında salataların ya da çorbaların içerisine konulmaktadır. Ayrıca kahvaltılık olarak bile kinoa sabahları tüketilebilmektedir. Önemli olan kinoa nasıl tüketilir onu bilmek gerekmektedir. kinoa pişirilmeden önce yarım saat sıcak suda bekletilmeli, sonrasında da soğuk su ile ovalanarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede hem temizlenmiş olmakta hem de içerisinde yer alan enzimler hareketlenmektedir. Daha sonrasında kinoanın pişme süresi ortalama 15 ile 20 dakika arasında değişkenlik göstermektedir.

Kinoa Nasıl Pişirilir 1

Genel olarak eğer kinoa yemeklerin içerisinde kullanılmayacak ise haşlandıktan sonra kinoa ile salata yapılması önerilmektedir. Haşlanmış kinoa salatası hem doyurucu olmakta hem de tokluk hissini koruma konusunda oldukça başarılı olmaktadır. Bu sayede kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir besin kaynağı olmaktadır. kinoadan çay yapmakta mümkün olabilmektedir. Bir fincan sıcak suyun içerisine konulan 1 tatlı kaşığı kinoa sayesinde kinoa çayı oluşmakta ve günde 2 kez içmek yeterli olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmasının ve yağ yakımını kolaylaştırmasının yanı sıra spor yapan kişilerin kaslarında ihtiyacı olan enerjiyi de sağlamaktadır. İçerisinde hiç kolesterol bulunmamakta ve en az yağ içeren besin olmaktadır.

Kinoa Nasıl Pişirilir 2

Kinoa ne kadar yenmeli sorusunun cevabı da aynı kinoa çayı gibi olmaktadır. Gün içerisinde 2 kez tüketmek yeterli olmaktadır. Henüz bir zararı ortaya çıkmasa da, çok fazla tüketmemekte fayda olmaktadır. kinoa tohumu sadece kilo vermek için kullanılmamaktadır. Çok fazla yararı olmak ile birlikte vücudun ihtiyacı olan bütün mineral, vitamin ve proteinleri karşılamaktadır. Bu sayede farklı farklı besinler tüketileceğine tek başına kinoa yemek yeterli olmaktadır. Özellikle hamilelik sürecinde olan kadınların hamilelik dönemi bittikten sonra da tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin besin ihtiyaçlarının hepsini karşılamak ile birlikte hamilelik bittikten sonra anne sütünü de % 25 oranında artırmaktadır.

Kinoa Nasıl Pişirilir 3

15 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...