Kinoa ile Zayıflayanlar

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


2013 yılında Birleşmiş Milletler bu yılı kinoa yılı olarak ilan etmiştir. Güney Amerika’da yetişen ve kinoa faydaları bakımından hem cilde hem de sağlığa iyi gelmektedir. Kinoa, tahıla benzemekte ancak bitki olmaktadır. Ispanakgillerden biri olan kinoanın etli yaprakları tohum haline getirilmekte ve tohum haline gelen kısım tüketilmektedir. Güney Amerika halkı tarafından yıllardır kullanılmakta ve son zamanlarda da Türkiye’de tüketilmeye başlamaktadır. Besin değeri açısından bir besinin içerdiği vitamin ve proteinin neredeyse hepsini içermektedir.

Tüm dünyada buğday ve pirinç dünyanın tamamını besleyen önemli besin kaynaklarından ikisi olmaktadır. Pirinç üretilirken yüksek oranlarda suya ihtiyaç duyulmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu proteinde bu iki besin içerisinde yer almaktadır. Ancak son yıllarda dünyadaki su oranının azalması ve küresel ısınmanın oluşması ile bu iki besinin üretilmesi de zorlaşmaktadır. Hem üretimi açısından hem de faydaları açısından kinoa tercih edilmeye başlanmaktadır. Besin değerleri sayesinde kinoa zayıflama konusunda diyet yapan kişilerin kullandıkları bir besin olmaktadır.

Kinoa ile zayıflama içerdiği besin değerleri sayesinde kişilerin aç kalmalarını engellemektedir. 100 gram pişmiş bir kinoanın içerisinde; 120 kalori, 2 gram yağ, 11 gram besin lifi, 1,5 miligram demir, 4,4 gram protein ve % 0 oranında kolesterol yer almaktadır. Bunların yanı sıra daha birçok mineral, protein ve vitaminde yer almaktadır. Vücudun tüketmesi gereken 20 aminoasitten 9 tanesini vücut kendi üretememektedir. Bu 9 aminoasit hayvansal besin kaynaklarından olan et, yoğurt ve sütte yer almaktadır. Ancak kinoanın içerisinde bu 9 aminoasit yer almakta ve vücudun ihtiyacı olan bütün aminoasitleri karşılamaktadır. Bu faydasının yanı sıra vejetaryen ve vegan olan kişilerin kinoa tüketmesi alamadıkları proteini de et ürünlerini tüketmeden almalarını sağlamaktadır. Pişmiş bir kinoa yaklaşık olarak % 77 oranında su içerdiği gibi pişmemiş bir kinoanın içerisindeki su oranı sadece % 13 olmaktadır. Bu yüzden pişmemiş kinoanın kalori oranı pişmiş kinoaya göre daha fazla olmaktadır. Su oranları ile birlikte kinoa kalori bakımından pişmemiş olsa bile diğer besinlere göre daha az kaloriye sahip olmaktadır.

Kinoa ile Zayıflayanlar 1

Kinoa Zayıflatır Mı?

Filizlendirilmiş bir kinoa tohumu, kırmızı etten daha fazla emilime sahip olmaktadır. İçerdiği A, B, C, D ve K vitaminleri ile de vücudun ihtiyacı olan hemen hemen her vitamini içerisinde barındırmaktadır. Kinoanın faydaları;

  • Kansere karşı vücudu korumaktadır,
  • Cildin yaşlanmasını yavaşlatmaktadır.
  • İçerdiği besin lifleri sayesinde kabızlık sorununun çözülmesine ve sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
  • Yüksek tansiyon ve yüksek şeker oranını düzenlemektedir.
  • Kansızlığa iyi gelmektedir.
  • Anne sütünün artmasına yardımcı olmaktadır.
  • Antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklık sistemini korumaktadır.
  • İçerdiği magnezyum minerali damarların rahatlamasına yardımcı olduğundan kronik migren ağrısını rahatlatmaktadır.
  • Kilo vermek isteyen kişilerin düzenli kullanım sonucunda ciddi oranlarda kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

Kinoa Zayıflatır Mı?

Kinoa ile Zayıflayanların Yorumları

Kişiler kilo vermeye çalışırken kinoa ile nasıl zayıflanır sorusu merak uyandırmaktadır. Kinoa yüksek oranlarda protein içerdiğinden dolayı kişilerin tokluk hissine kapılmasına yardımcı olmakta ve kolesterolü dengelemektedir. Mineral bakımından zengin olması ve kalsiyum içermesi de metabolizmanın hızlı çalışmasında etkili olmaktadır. Vücutta oluşan ödemin atılmasına hatta oluşmasına engel olmaktadır. Hem spor hem de diyet yapan kişilerin kas ve kemik sağlıklarını korumak ile birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi de karşılamaktadır. Diyet yapan kişilerin kilo almasını engellemesinin yanı sıra vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok besinin bir kerede tüketilmesine yardımcı olmaktadır.

11 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...