Kinoa Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 16 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Modası hiçbir zaman geçmeyen ve kilo verdirme konusunda son dönemlerde çok fazla tüketilen besinlerden biri de kinoa bitkisi olmaktadır. Yağ yakma ve metabolizmayı hızlandırıcı olmasının yanı sıra fazlası ile de besleyici olan kinoa, özellikle kadınların gün içerisinde bol miktarda tükettikleri besinler arasında yer almaktadır. Sağlıklı kalmak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için en uygun ürün kinoa olmaktadır. kinoanın içerisinde bol miktarda protein, mineral, vitamin ve diğer besinlere oran ile 2 kat daha fazla besin lifi bulunmaktadır. İşte bu sebepten pek çok kişi kinoa zayıflatır mı sorusu ile baş başa kalmaktadır. Kinoanın içerisinde vücudun alması gereken pek çok besin kaynağı yer almasının yanı sıra insanların daha sağlıklı bir hayat sürmelerine de yardımcı olmaktadır.

Anavatanı Güney Amerika olan kinoa, yüzyıllardır Şili, Peru ve Bolivya’da da yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Türkiye’de son zamanlarda yatkın bir şekilde market raflarında, aktarlarda ya da internet sitelerinde satılmaktadır. Besin değeri olan birçok besinin toplamı olarak görülmektedir. Yüksek miktarda protein içerdiğinden 1 kilogram kinoa 10 kilogram et ile eşdeğer olmaktadır. Ayrıca ete oran ile kinoanın emilimi daha iyi yapılmaktadır.

Vücudun alması gereken 20 aminoasit olmaktadır. Aminoasitler proteinlerin yapı taşı olmak ile birlikte vücut bu 20 aminoasidin 11 tanesini kendisi üretebilmektedir. Ancak geriye kalan 9 adet aminoasidi dışarıdan farklı besin kaynaklarından karşılamak zorunda kalmaktadır. Bu besin kaynakları genel olarak hayvansal besinler olan et, süt ya da yumurta olmaktadır. Ancak vejetaryen ya da vegan olan kişiler bu aminoasitlerin yine belirli bir kısmını karşılayamamaktadır. Hem vegan olanların sorununu gidermek hem de farklı farklı besinler tüketmek yerine kinoa tüketimi yeterli olmaktadır. Çünkü ihtiyaç duyulan 20 aminoasidin tamamını içermektedir. Bu sebepten astronot yiyeceği adı da verilmektedir. Protein bazlı olmasının bir diğer avantajı da kilo verilirken ihtiyaç duyulan tokluk hissini fazlası ile karşılamaktadır. Özellikle haşlanmış kinoa salatası kinoa diyetinin vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktadır. kinoa ile zayıflayanların tavsiyeleri arasında kinoanın pişmiş bir şekilde tüketilmesi yer almaktadır. Pişmiş bir kinoanın içerisinde % 70 oranında su bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, pişmiş kinoa pişmemiş kinoaya göre daha az kalori içermektedir.

Kinoa Diyeti 1

Kinoa bitkisinin içerisinde yer alan doğal bitkiler sayesinde metabolizma hızlanmakta ve yağ yakımı gerçekleşmektedir. Yüksek besin lifi sayesinde sindirim sistemi düzenlenmekte ve kabızlık sorunu da ortadan kalkmaktadır. İçerdiği demir sayesinde kalp ve damar sağlığı korunmakta, magnezyum ile de kronik migren yaşayan kişilerin damarlarını rahatlatmaktadır.

Kinoa Diyeti Nasıl Yapılır?

Aslında kişilerin gündelik hayatta yemeklerinin içine koydukları ya da kinoa tohumlarından yapılan çaylar sayesinde de kilo verimi başlamaktadır. Ancak daha hızlı ve daha düzenli kilo verebilmek için kinoa diyetini uygulamak gerekmektedir. kinoa diyetinde yapılması gereken tek şey, günde 12 saatte bir olmak üzere 2 kere kinoa çayı içmek yeterli olmaktadır. kinoa çayı bir kere içildiğinde yemeklerin içerisine konularak diyet yemekleri yapılmaktadır. Yapılan bu diyet yemekleri aslıda günlük yaşamdaki yemeklerden çok farklı olmamaktadır.

Kinoa Diyeti Nasıl Yapılır?

Bulgura benzediğinden dolayı tat olarak da değişkenlik göstermemektedir. Şekeri bol olan pirinç yerine kinoa ile pilav yapılması ya da mercimek yerine kinoa çorbası tüketilmesi yeterli olmaktadır. Haşlanmış kinoa diğer besinlere oran ile daha doyurucu olduğundan ve tok tuttuğundan tek başına yenilmesi bile kişilerin uzun süre tok kalmasına yardımcı olmaktadır. Yağsız bir yoğurdun içine konularak, ara öğün olarak da tüketilmektedir.

16 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...