Kinoa Çayı

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Son dönemlerde pek çok kişinin hem sağlık açısından hem de kilo vermek için kullandıkları bitkilerden biri de kinoa olmaktadır. kinoa görünüş olarak tahıla benzese de, bitki olmakta ve yetiştirilmektedir. Kinoanın ekildikten sonra olgunlaşma süresi 4 yıl sürmektedir. Olgunlaşan kinoanın etli yaprakları besin olarak tüketilmektedir. Tohum haline getirilen bu yapraklar, kişilerin isteklerine göre yemeklerin içerisinde kullanıldığı gibi pişirilmeden de kullanılmaktadır. Ancak uzmanların önerdikleri tüketim şekli pişmiş kinoa olmaktadır. Pişirilmiş bir kinoada % 70 oranında su bulunmakta ve pişmemiş bir kinoaya oran ile daha az kaloriye sahip olmaktadır. Pişmemiş bir kinoa da ise sadece % 13 oranında su bulunmaktadır. kinoanın sayısız faydası bulunduğundan birleşmiş milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan etmiş ve kinoanın faydalarından bahsetmiştir. Tüm dünyada fazlası ile tüketilen kinoa son birkaç yıldız Türkiye’de de tüketilmeye ve ekilmeye başlanmaktadır.

Kinoanın en önemli özelliği içerisinde hiç kolesterol bulunmamasından kaynaklanmaktadır. İçerisinde kolesterol olmadığından dolayı kronik rahatsızlık yaşayanların tüketebileceği bir besin haline gelmektedir. Bunun yanı sıra kinoa doğal içecek olarak da tüketilebilmektedir. Vücudun gün içerisinde alması gereken vitamin ve mineraller olmaktadır. Bunlardan biri de protein olarak bilinmektedir. Kinoa bitkisi de içerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve protein içermektedir. Proteinlerin temel taşı olan aminoasitler ise vücutta kendini üretebilmektedir. Ancak vücudun ihtiyacı olan bu 20 aminoasitten sadece vücut kendi başına 11 tane aminoasidi üretebilmektedir. Geri kalan 9 aminoasidi dışarıdan farklı farklı besinler ile alabilmektedir. Ancak buna gerek kalmadan kinoanın tek başına tüketilmesi yeterli olmakta, çünkü kinoa bu aminoasitlerin tamamını içerisinde barındırmaktadır. Kinoanın içerisinde nerede ise bir et kadar aminoasit bulunmakta hatta ete göre daha kolay emilmektedir. Bu kadar aminoasit ve protein içermesinin bir diğer iyi yanı da vejetaryen ya da vegan olan kişiler et tüketemediğinden kinoa ile vücudun ihtiyacı olan bütün proteinleri almaktadır. kinoa tohumu yüksek oranda lif içerdiğinden dolayı da hem kolesterol hem de kilo vermek isteyen kişilerin de bir numaralı besin kaynağı olmaktadır. Ayrı ayrı birçok besin tüketmek yerine kinoa tek başına kullanıldığından kişilerin yaşam şekilleri daha da kolay bir hal almaktadır.

Kinoanın faydaları arasında; anne sütünü artırması, antioksidan özelliğe sahip olması, kalp ve damar sağlığını koruması, yüksek tansiyona iyi gelmesi, kanser oluşumunu engellemesi, yaşlanmayı geciktirmesi, kansızlığa iyi gelmesi gibi durumlar da yer almaktadır. Aslında kinoa hem vücut sağlığını hem de fiziksel görünüşe oldukça faydalı bir besin olmaktadır.

Kinoa Çayı Nasıl Yapılır?

Kinoa yemeklerin içinde olduğu gibi salata ya da garnitür olarak da kullanılmaktadır. Bunların yanında bir de kinoa çay olarak da içilebilen bir tohum olmaktadır. kinoa içeceği farklı şekillerde yapılarak, kişilerin damak zevklerine göre tüketilebilmektedir. Genel olarak tohumlar haşlanarak, normal bir çay yapılır gibi yapılmaktadır. Kinoa çayı genel olarak kişilerin diyet listelerinde ara öğünlerde yer almaktadır. Bunun nedeni de, içildiğinde içerisinde yer alan protein ve lifler sayesinde kişilerin tokluk sürelerini uzun süre korumaktadır.

Kinoa Çayı Nasıl Yapılır?

Kinoa Çayı Nasıl Kullanılır?

Kinoa çayı ile zayıflayanlar vücutlarından su ya da kas değil de, yağ gittiğini söylemektedir. Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırdığından vücudu dengelemektedir. Kinoa çayı gün içerisinde aç karnına 2 kere içilmesi gerekmektedir. 1 fincan sıcak suyun içerisine atılan 1 tatlı kaşığı demlenmekte ve daha sonrasında süzülerek içilmektedir. Bu sayede açlık oranının gün içerisinde daha az olması sağlanmaktadır.

Kinoa Çayı Nasıl Kullanılır?

15 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...