Kilo Almamıza Neden Olan Bazı Bilmediğimiz Nedenler

Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Fazla kilolarından yakınıp yemeklerinden kısan sürüyle insan var günümüz zamanında. Sadece yeşilliklerle günlerini geçiren insanlar, bir haşlanmış yumurtayla gün boyu aç kalanlar ve daha niceleri.. Bu gibi fazlaca aç bırakan diyetleri yapanların aksine erteleyenler ve başladığının ertesi günü son bulduranlar elbet var. Az kalorili yiyecekleri yerken kendini spor salonuna atan, kilolarından yakınan insanlar, kilo almasının nedenini sadece metabolizmasının normale göre yavaş olduğunu düşündüğünden, fazla yemek yediğinden, pek hareket etmediğinden böyle olduğunu sanar. Oysa ki bu resmin görünmeyen kısmında bakın kilo almada yardımcı olan neler neler var.

Soğuk algınlığına sebep olan Adenovirüs 36 virüsü çocuklarda obazite olma ihtimalini artırır. Virüsü kapmayan çocuklar obez olma konusunda virüsü kapanlara göre %50 daha güvenli haldedir.
Yaşanan kötü olaylar sonucunda depresyona girebiliriz. Ve bu durum iki kat daha kilo aldırır. Hem bol kalorili yemeklere kendimizi sımsıkı sardığımız için hem de uyku düzeninin bozulması fazladan kiloya sebep olur. Fakat bazıları depresyon halinde daha az yemek yer vaziyete gelebilir. Bu, insandan insana değişim gösteren bir durumdur.
Soğuk şeyler yenilince şişen bademcikler bazı insanlarda çok şiştiğinden ameliyat ile alınabiliyor. Bu ameliyat sonrasında iştah artışı kulak burun boğaz doktorları tarafınca tespit edilmiştir. E iştah artması ile elbette ki kilo almaya kapı açmış olacaktır.

Vücudumuz ısıyı sıcak soğuk diye ayarlarken kalori yakarız. Yazın havaların ısınması ile kullanılmaya başlayan klimalar vücudumuzun ısı dengeleme görevini üstlediğinden dolayı vücudumuz ısı dengelemek konusunda bir uğraşa girmez. Ve hali ile kalori yakamamış oluruz.

Kilo Almamıza Neden Olan Bazı Bilmediğimiz Nedenler 1
“Az yemek yiyorum ama yine kilo alıyorum” diye düşünüp söyleniyorsanız muhtemelen hızlı yediğinizden kaynaklıdır. Hızlı yemek yemek doyma hissini çabuk verse bile çabucak acıkma hissi verecektir. Yemekleri bol bol çiğnemeli ve yavaş yediğimiz zaman bu gibi düşünceleri düşünmek durumunda kalmayacağız.
Uyku düzensizliği, gece geç saatte uyumak kilo almamıza neden olacaktır. Birde gece geç saatlere kadar otururken yemek yiyorsak koca bir eyvah!

Kilo Almamıza Neden Olan Bazı Bilmediğimiz Nedenler 2
Bazı ilaçlar fazladan kilo yapmakta. Bunlara örnek olarak depresyon hapları, doğum kontrol hapları verilebilir.
Uyurken ışıkların ya da ışığın açık olması kilo kaybını engeller. Karanlığa alışmaya çalışmak durumunda kalmayacağından kilo kaybı yaşanmaz.

Kilo Almamıza Neden Olan Bazı Bilmediğimiz Nedenler 3

25 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...