Ketojenik Diyet Yemekleri

Yayınlanma Tarihi: 9 Ağustos 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Diyetler genellikle zayıflama ve kilo verme amacı ile uygulanan çoğunlukla zorlayıcı beslenme biçimleridir. Günümüzde birbirinde farklı amaçlara hizmet eden birçok diyet listesi bulunmaktadır. Fakat diyetler yalnızca kilo verme amaçlı kullanılmamaktadır. Çeşitli sağlık problemleri yaşayanlarında diyet uygulaması gerekmektedir. Kısacası diyet uygulamak için kilolu olmaya gerek yoktur. Ketojenik diyet bu tarz diyetlerden biridir. Zayıflamak içinde kullanılan bu diyet genellikle kanser ya da tümör gibi ağır hastalıklar geçiren kişilere verilmektedir. Bu diyetin uygulanması kanserli hücrelerin yenilmesine yardımcı olmaktadır.

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet nedir sorusu zayıflamak ya da sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından en merak edilen sorulardan bir tanesidir. Ketojenik diyette amaç az karbonhidrat tüketmektir. Bunun yanı sıra bol bol yağ ve protein tüketilmesine izin verilmektedir. Kanser hastalarına önerilmesinin sebebi karbonhidratın kanserli hücreleri artırdığı düşüncesidir.

Ketojenik beslenme sayesinde bu sorun ortadan kalkmaktadır. Bu sebeple diyet esnasında mümkün olduğunca az karbonhidrat tüketilmeli ve bol protein alarak kasların beslenmesi gerekmektedir. Ketojenik diyeti uygulayan birçok kişide enerji artışı ve fiziksel anlamda iyileşmeler görülmüştür. Ketojenik diyet yalnızca kanser hastalarına değil epilepsi hastalarına da önerilmektedir. Diyetin nöbetleri büyük oranda azalttığı düşünülmektedir. Tüm bu sebepler doğrultusunda yalnız hasta kişilerin değil herkesin bu diyeti bir kez de olsa denemesi tavsiye edilmektedir.

Ketojenik Diyet Yemekleri 1

Ketojenik diyet yemekleri denince akla birçok yemek gelmektedir. İçerisinde pilav, makarna ve ekmek gibi karbonhidratların bulunmadığı her yemek ketojenik diyet listesi kurallarına uygundur. Tavuk, balık ve et gibi proteinler ile yapılan karbonhidrat içeriksiz her yemek ketojenik diyet sürecinde rahatlıkla tüketilebilmektedir. Tavuk veya balık gibi besinler pişirileceğinde içerisine patates gibi karbonhidratların eklenmesi yerine havuç, domates gibi sebzelerin eklenmesi çok daha doğru olacaktır.

Ketojenik Diyet Yemekleri 2

9 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...