Ketojenik Diyet Nedir

Yayınlanma Tarihi: 8 Ağustos 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Amacı sadece kilo vermek olmayan ketojenik diyet tarifleri kilo vermeni yanında birçok hastalığında ilerlemesini durdurmaktadır. Bu işlevinden dolayı son dönemlerin en çok tercih edilen popüler diyetlerinden biri olmayı başarmıştır. Ketojenik diyet yapanlar bu diyet sayesinde kısa sürede kilo vermektedirler. Bunun yanında kanser gibi ciddi rahatsızlığı olan kişilere de sağladığı faydalar yapılan araştırmalarla test edilmiştir. Kansere sebep olan hücreler, ketojenik diyet sayesinde hastalığın ilerlemesi durur ve kişi yavaş yavaş tedavilerle eski sağlığına kavuşur.

Hastalığa yakalanan kişiler ketojenik diyet listesi içinde yer alan talimatlara harfiyen uyduklarında hem kendilerini daha zinde hissederler hem de kilo vererek sağlığına kavuşur mutlu olurlar. Ketojenik diyet protein ağırlıklı olan bir diyettir.

Karbonhidrattan uzak durulmasını söyleyen ve bunun yerine protein ağırlıklı beslenmeyi öneren yapması biraz zor olan ancak kalıcı etkisi büyük olan son dönemlerin en iyi diyetidir. Diğer diyetlerin hepsi yağı yasaklarken ketojenik diyet örnek menü yağ eklenen bir menüdür. Ekmeği yasaklayan bu diyet, ekmek tüketmeden yemeklerden daha çok zevk alındığını savunur. Unlu mamüller, makarna, pirinç, patates ve ekmek gibi karbonhidrat yüklü besinler bu diyette tamamen yasaklanmıştır. Bunun yerine et, tavuk, yumurta, peynir, balık ve yoğurt gibi protein ağırlıklı ürünler diyet listesine eklenmiştir.

Ketojenik Diyet Nedir 1

Kullanılacak protein ürünlerinden yoğurt ve peynirin light olanları tavsiye edilmez. Çünkü bu ürünlerde yağlı olanlarına göre daha çok süt şekeri bulunmaktadır ve bu da kiloya sebep olmaktadır. Bu nedenle bu ürünlerde doğal yağlı olanlar tercih edilmelidir. Yağ konusunda ise doğru kullanılan yağın kilo aldırmadığını aksine zayıflamaya yardımcı olduğunu söyler. Bu nedenle özellikle salatalarda tuz yasaklanarak, yağ ve limon koyma serbest bırakılmıştır. Kullanılacak olan yağ donmuş yağ olup ısıtılmamalıdır.

Ketojenik Diyet Nedir 2

8 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...