Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır, Ketojenik Diyet İle Kaç Kilo Verilir?

Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Maksat yeter ki kilo vermek olsun. Diyet seçeneği öyle çok ki. Her bünye ve her damak zevki için diyet listesi mevcut. Protein sevenler için olanı ayrı, sebze meyve sevenler için olanı ayrı. Tek gıda diyetleri, sıvı diyetleri, ayırma diyetleri ve nicesi. Bugün sizlere anlatacağımız diyet ketojenik ya da kısa adıyla keto diyeti. Hayli popüler bir diyet olan ketojenik diyet, vücudun enerji kaynağını şekerden yağa çevirerek hızlı bir şekilde kilo verdirmesiyle ünlü. Ayrıca bazı hastalıklara da iyi geldiği söyleniyor. Vücudun fiziksel ve zihinsel performansını artırdığı da bilinen ketojenik diyet, bu diyeti yapan ve başarıya ulaşan kişilerce mucize diyet olarak da adlandırılıyor.

Kilo verme sürecindeki basit mantık şudur; metabolizma enerji kaynağı olarak glikozu kullanır. Glikoz ise şeker ve karbonhidrattan elde edilir ve vücut tarafından kolayca enerjiye dönüştürülür. Ancak glikoz, insülin seviyesini de artırdığı için kan şekeri sürekli oynar ve açlık atakları sebebiyle kilo vermek çok da mümkün olmaz. Hatta bu açlık ataklarına karşı konulamazsa kilo artışı bile mümkündür.

İşte burada ketojenik diyet nasıl yapılır sorusu gündeme gelir ve bunun cevabını yazımızı okuyarak bulabilirsiniz.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır Ketojenik Diyet İle Kaç Kilo Verilir 1

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet bedenin enerji kaynağı olarak glikoz değil yağ kullanmasını sağlıyor ve bu da kilo kaybını hızlandırıyor. Bu diyetteki fark, diğer diyetlerin aksine yağ tüketimini teşvik etmesi. Bir de tabii protein. Yağ kadar olmasa da protein tüketimi de gerekiyor. Karbonhidratlar mı? İşte onlara pek izin yok.

Temel mantık şu. Bu diyette karbonhidrat ve basit şeker tüketmediğiniz için, vücut enerji kaynağı olan glikozdan mahrum kalıyor ve enerji kaynağı olarak, biriktirdiği yağları harcamaya başlıyor. Buna “ketosis” deniyor. Beden ketosis haline geçince karaciğerde keton üretiliyor. Ketonlar glikozun yerini alıyor. Karbonhidrat aldığımızda vücut enerji olarak onları kullanıyor ve stoktaki yağlara dokunmuyor. Ama karbonhidrat kısıtlandığında vücut, biriktirdiği yağları enerji olarak kullanıyor. Bu da yağların erimesi demek.

Keton diyette ağırlıklı olarak yağ ve protein, çok az miktarda da karbonhidrat tüketerek kilo verme sürecine giriyorsunuz.

Ketojenik diyet listesinde;

 • Doğal tereyağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağları
 • Fındık, fıstık, badem, kaju gibi yağlu kuru yemişleri
 • Yumurtayı
 • Kırmızı ve beyaz eti
 • Mantarı
 • Lif kaynağı yeşil sebzeleri ve özellikle domatesi
 • Süt dışında bütün yağlı süt ürünlerini rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ketojenik diyet yapanlar karbonhidrat tüketmedikleri için listedeki gıdaları doyana kadar yiyebiliyorlar.

Ketojenik Diyetle Kaç Kilo Verilir?

Ketojenik diyetin ne kadar kilo verdiği; diyeti yapan kişinin cinsiyetiyle, kilosuyla ve yaşam tarzıyla yakından alakası vardır. Erkekler kadınlara göre, kilosu fazla olanlar az olanlara göre ve hareketli bir yaşamı olanlar daha hareketsiz bir yaşamı olan kişilere göre daha hızlı ve daha fazla kilo verir. Peki ketojenik diyet kaç kilo verdirir?  Kesin ve net bir rakam söylemek elbette zor. Ama ketojenik diyet yapanlar ayda 9 kilograma kadar kilo kaybı yaşadıklarını söylüyor.

ketojenik diyet nasıl yapılır ketojenik diyet ile kaç kilo verilir 2

Ketojenik Diyet Zararları Var mıdır?

Pek çok hekim ketojenik diyetin zararlı olduğunu söylüyor. Profesör Doktor Osman Müftüoğlu ketojenik diyetin zararlarını şöyle sıralıyor:

 • Kasların yanmasına sebep olur
 • Kanser riski, özellikle de kalınbağırsak ve rektum kanseri riskini artırır.
 • Vücuttaki asit baz dengesini bozar ve hızlı yaşlanmaya sebebiyet verir.
 • Cildin elastikiyetinin bozulmasına ve cildin kırışmasına sebebiyet verir.
 • Protein tüketimini tavsiye eden bir diyet olduğu için vücutta ürik asit, kalsiyum ve fosfat birikimine sebebiyet verir. Bu aynı zamanda böbreklere aşırı yük binmesi demektir.
 • Kemik erimesi riskini gündeme getirir.
 • Bedeni ketoza sokar. Bu da sağlığı tehdit eder.

İşte ketojenik diyetin analizi. Yapıp yapmamak elbette size kalmış. Ama yapmaya karar verdiyseniz de diyeti çok uzun süreye yaymamaya ve diyete başlamadan evvel mutlaka bir hekime danışmaya özen gösterin.

27 Şubat 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...