Keten Tohumu Zayıflatır Mı

Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYAOmega 3 yağ asitleri bakımından varlıklı olan ve kalp hastalıkları, damar hastalıkları, eklem ağrıları, depresyon, bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılan keten tohumu yüksek lif içeriği, kan şekerini düzenleme tesiri ile aynı zamanda zayıflamak isteyenlere uyguladıkları rejimde daha başarılı olabilmeleri açısından destek olabilir.

Latince adı linum usitatissimum olan keten bitkisinden elde edilmiş keten tohumunun zamanı Eski Mısır’a kadar dayanmaktadır. Orijinali de Mısır olan bitki eski çağlarda lif içeriği nedeniyle maksimum müshil olarak kullanılmaktaydı. Ek olarak keten tohumu ve keten tohumu yağı yüksek oranda alfa-linolenik asit (omega 3 yağ asidinin bir türü) içerdiğinden hastalıklara karşı korunma ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için sıklıkla kullanılmaktaydı.

Keten tohumu zayıflatır mı sorusu özellikle yeni diyete başlamış olanların cevabını en çok merak ettikleri sorular içinde yer almaktadır. Çünkü bir kaç hafta idame eden sıkı rejim sonrası, programı bozmadan ve atıştırmalıkları arttırmadan programa bağlı kalmak iyice zorlaşıyor. Bu yüzden iştahı kesen, doğal ürünlere talep artıyor. Keten tohumu zayıflatır mı sorusuna “mutlaka evet” cevabını verilemez çünkü herhangi bir besin ya da ilaç tek başına size kilo verdirmez. Keten tohumu da tıpkı diğer bitkisel takviye ürünlerine göre zayıflama konusunda kişilere destek vermeye devam etmektedir. Bu özelliği de yüksek lif miktarına sahip olduğu ve kan şekerini dengelemesi ile tokluk hissi süresini uzatmasından kaynaklanmaktadır.  Yani rejiminiz esnasında öğün aralarında keten tohumu tüketerek daha uzun süre tokluk hissedilebilirken böylelikle yüksek kalorilere sahip olan atıştırmalıklardan uzak durulmasına da olanak tanımaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da, kişiler keten tohumu zayıflama imkânlarından faydalanmak istemekte ve sıklıkla tüketmeye de devam etmektedir.

Keten Tohumu Zayıflatır Mı 1

Keten tohumu kullanımı esnasında gaz, şişkinlik, karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ya da kabızlık benzer biçimde bazı yan etkisinde bırakır görülebilir. Bu yan tesirleri azaltmak için bol miktarda bol miktarda su içmeniz tavsiye edilir. Gebelik ya da emzirme dönemindeki hanımların keten tohumunun herhangi bir formunu takviye olarak kullanması tavsiye edilmez. Kan inceltici tesiri sebebiyle bu tip hastalıklar için düzenli olarak alınan ilaçların ve yüksek şeker seviyesi sebebiyle kullanılan ilaçların tesirini tehlikeli boyutlarda arttırabileceği için tüketilmemelidir. Ham ve olgunlaşmamış keten tohumu toksik etkiye yol açabileceği için bu şekilde tüketimden kaçınmalısınız.

Keten Tohumu Zayıflatır Mı 2

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu, tohum olarak ya da toz ve keten tohumu yağı şeklinde farklı formlar olarak satışa sunulmaktadır. Keten tohumları, tohum halinde olduğunda sert olduğu için iyi ve kuvvetli bir şekilde çiğnense dahi tam olarak öğütülmesi mümkün olmaz ve bu sebeple de yeterince sindirilmeden vücudun dışarısına atılır.  Buna rağmen toz haline getirilmiş yani öğütülmüş olan keten tohumunun sindirimi çok kolay olduğu gibi, şifalı özelliklerinden faydalanılması da daha mümkün olabilmektedir. Bundan dolayı keten tohumunun tane halinde alınarak evde öğütülüp, derhal tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Öğütülmesinin ardından 24 saat içerisinde tüketilmemiş olan keten tohumu, toksik madde üretmesinden dolayı sağlığa zararlıdır. Çünkü piyasadaki hazır öğütülmüş keten tohumu ürünlerinin kullanılmaması önerilir.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu kalori açısından kişilerin dikkatli ve ölçülü kullanması ile birlikte herhangi bir şekilde sorun teşkil etmemektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da özellikle de diyet programları içerisinde büyük bir gönül rahatlığı ile tüketilebilmektedir. Kalorisi ve besin değerleri gibi özelliklerinden dolayı, uzmanlar da kişilerin düzenli ve ölçülü bir şekilde keten tohumu tüketmesini önermeye devam etmektedir.

14 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...