Keten Tohumu Yağının Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Keten bitkisinin tohumları averaj 50-100 santim uzunluğundadır. Keten tohumu genel olarak Akdeniz iklimini sever. Uç kısımları sivri yaprakları vardır ve mavi renkli çekici çiçeklere haizdir. Yaz aylarında meyvelerini vermeye adım atar ve meyve yanında iki tane tohum verir. Keten tohumları oldukça fazla açıdan sağlığa yararlıdır. Keten tohumlarının ihtiva ettiği birbirinden farklı mineral ve vitaminler vardır. Keten tohumunun şekli oval, yassı ve serttir.

Keten tohumu C, E ve K vitaminleri içermektedir. Ek olarak, kalsiyum, bakır, demir açısından zengindir. Keten tohumu tam bir magnezyum deposudur.  Bunun haricinde Omega 3 yağları açısından çok zengindir. Bundan dolayı keten tohumu özellikle kilo vermek isteyen kişilerin ve vejetaryenlerin başlıca tükettiği gıdalardan bir tanesidir.

Keten Yağının Faydaları Nelerdir?

Tüm dünyada yapılan birbirinden farklı araştırmalar doğrultusunda, keten tohumu yağının kötü huylu kolesterolün düşürüldüğü ve dolayısıyla da kalp krizi gibi olumsuz bir hastalık ile karşı karşıya kalma riskini de azalttığı gerçeği ortaya çıkarılmaktadır. Keten tohumu yağının kullanımı yüksek gerilim, kolesterol ve anjini de önlemektedir. Boston’s Simmons College’ de meydana getirilen bir araştırma keten tohumu yağının ikincil kalp krizlerini ve dolaşım bozukluklarını engellediğini ortaya çıkarmıştır. Cilt hastalıklarında keten tohumu yağı yalnızca eklemlerdeki iltihabı azaltmakla kalmayıp bununla birlikte hastalığın yükselttiği kolesterol oranını da düşürür. Gut hastalığına sahip olan kişilerde, bu hastalığa sebep olan eklem ağrıları ve eklemlerdeki şişkinliklerin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Keten tohumu yağının faydaları ile birlikte kişiler bu besin ile birlikte birbirinden farklı sorunu da ortadan kaldırmaya devam etmektedir.

Keten Yağının Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu elyaflı yapısıyla bağırsaklardaki dışkının geçişini kolaylaştırarak kabızlık ve hemoroidi engeller. Vücut içerisinde oluşan ve oldukça da rahatsız edici olan safra taşı oluşumunu engellediği gibi aynı zamanda oluşan taşın ortadan kalkmasını da başarılı bir şekilde sağlamaktadır.  Kırmızı lekeler, sedef şeklinde deri hastalıkları, EFA’nın güçlü faydalarına dayanamayarak ortadan kalkabilmektedir. Güneşten dolayı ortaya çıkan cilt yanıkları üzerinde de keten tohumunun oldukça iyileştirici etkileri de bulunmaktadır. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından kullanılan keten tohumu yağı, birbirinden farklı faydaya da sahiptir. Bu gibi sebeplerden dolayı da keten tohumu yağı cilde sürülür mü? Sorusu da sürekli olarak yöneltilmeye devam etmektedir.

Keten tohumu yağında bol miktarda bulunan Omega–3 yağ asitlerinin saç ve tırnakların sağlıklı büyümesine tesir etmiş olduğu gözlemlenmiştir. Keten tohumu yağındaki EFA,  sinir hücrelerinin iletimini oldukça hızlandırır. Bu yağın sinir hücrelerini besleyici özellikleri Parkinson hastalığının tedavisinde ve diyabet, skleroz benzer biçimde hastalıklara karşı koruyucu olarak kullanılabilir.

Keten Yağının Faydaları Nelerdir? 1

Keten tohumu yağında bulunan lignanların göğüs, kolon, prostat ve hatta deri kanserine karşı koruma sağladığı düşünülmektedir. Toronto Üniversitesi’nde meydana getirilen çalışmalar, göğüs kanserine yakalanan hanımların, kanserin ilerleme derecesine bakılmaksızın, keten tohumu yağıyla meydana getirilen tedaviye yanıt verdiklerini saptamıştır. Keten tohumu yağındaki hormon dengeleyici lignanlar ve nebat östrojenleri, hanımların östrojen ve progesteron oranını dengelemeye yardımcı oldukları için tane problemlerı ve menopozla mücadele konusunda da çok yararlıdırlar. Keten tohumu yağı rahim fonksiyonlarını olabildiğince arttırır ve bu yüzden özellikle de kadınlarda görülen kısırlık sorunlarını ortadan kaldırır. Bütün bu sebepler de, keten tohumu yağının düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini de ortaya çıkarmaktadır.

Prostatın belirtisi olan idrar torbası şişmesi bu yağın kullanımından sonra azalır. EFA’lar hem de sperm sağlığını da korur ki bu da erkelerde kısırlık tedavisinde çok önemlidir. Böylelikle son yıllarda sıklıkla görülmeye devam eden erkek hastalıkları da, keten tohumu aracılığı ile ortadan kalkabilmektedir.

14 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...