Keten Tohumu Yağı

Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Keten Tohumu Yağı, yüksek oranda doymamış, fazla olmasa da doymuş yağ, bol miktarda potasyum, ufak oranda magnezyum, çinko ve bir oldukça değişik vitaminler ihtiva eder. Bitkisel östrojen olarak malum lignanların en oldukça bulunmuş olduğu keten tohumu, diyetisyenler tarafınca çok sık önerilir. Keten tohumunda bulunan lignanlar, hormonlarla ilgili kanser çeşitlerinde örneğin prostat,  göğüs vb. Kanser türlerinde üreme hormonlarına baskı yaparak kansere karşı bir nevi koruma sağlar. Ek olarak tümör hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini durdurur ve gene bir hücre oluşmaması ve mevcut hücrenin büyümemesini sağlayarak kanser riskini azaltır. Keten tohumunun dış yüzünde selüloz tabakası bulunması sebebi ile direkt olarak kullanıldığında insan vücudun da selülozu eritecek ve parçalayacak enzim bulunmadığından dolayı içindeki birçok yararlı maddelerden kullanan kişiler yeterince yarar sağlayamaz. Bu nedenden dolayı soğuk presleme yöntemi ile üretilen kaliteli ve organik olan keten tohumunun tüketilmesi, uzmanlar tarafından da önerilmeye devam edilmektedir.

Keten Tohumu Yağı Faydaları

Beslenme uzmanlarına nazaran lüzumlu olan yağ asidini dengede tutmak için, kullanılan temel yağları doymamış yağ oranı yüksek olan soğuk sıkım olarak malum zeytinyağı tercih edilmeli. Doymuş yağ asit oranı fazla olan (hidrojene) trans yağları en aza indirilmeli. Keten tohumu yağı ne işe yarar? Sorusuna karşılık olarak çeşitli cevaplar verilebilmektedir. Tahıl ürünlerini özellikle ekmeğe bağlamlılığı en aza indirilmeli ve çoğunlukla yapraklı sebzeler tercih ederek evlerde keton tohumu yağı desteğinde bulunulmalıdır. Keten tohumu yağı, içinde bulundurduğu alfa-linolenik asit ve bundan dolayı gıdaların en zenginidir. Alfa –linolenik asidin belli bir bölümü vücutta uzun halkalar Omega 3 yağ asitleri EPA ve de DHA dönüşerek yüksek tansiyonu dengeler ve iyi kolesterolü yükseltir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu durumda mutfaklarda keten tohumu yağına yer verilerek rahatça hamur harcı işlerinde, salatalarda, tatlılarda, çorbalarda, sebzelerde ve her çeşit yemeklerde sağlıklı bir şekilde kullanılmalıdır. Keten tohumu yağının tüketimi anında yüksek ısıya maruz bırakılmaması gerekmektedir. Bundan dolayı kullanım esnasında salatalarda ve hazırlanan yemeklerde pişirildikten sonra ilave edilmelidir. Keten tohumu yağı, cilt rahatsızlıklarında yalnızca vücuttaki eklemler içerisinde bulunan iltihap miktarını azaltmanın yanı sıra bu rahatsızlığın sebep olduğu kötü kolesterol seviyesini düşürür. Keten tohumu yağı gut rahatsızlığından dolayı meydana gelen şişlikleri ve eklem ağrılarını giderir. Keten tohumu yağı içinde bulundurduğu yağ asidinin ciltte onarıcı ve iyileştirici etkisi bulunmuş olduğu bilinmektedir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumu Yağı Fiyatı

Piyasada oldukça fazla sayıda marka tarafından keten tohumu yağı üretilmekte ve kişilerin hizmetine de sunulmaktadır. Her geçen gün daha da büyük bir popülariteye sahip olmaya başlayan keten tohumu yağı, kişilerin bütçelerine de uygundur. Satın alınacak olan market ya da aktara göre farklılık gösterse de, kişilerin muhakkak kaliteli ve doğal olan keten tohumu yağını tercih etmesi gerekmektedir. Herhangi bir kimyasal işlem ya da ısıl işlem görmeden üretilen ve üretim aşamasında da soğuk pres yöntemi ile üretilen keten tohumu yağları tercih edilmelidir. Satın alındıktan sonra diğer doğal yağlara nazaran çok daha kısa bir süre içerisinde tüketilmesi de önerilmektedir. Kaliteli bir keten tohumu fiyatı, 250 ml halinde yaklaşık olarak 25 TL gibi bir rakam ile satışa sunulmaktadır. Böylelikle kişiler bu gibi uygun bir fiyata satılan keten tohumuna oldukça kolay bir şekilde ulaşabilme imkânına sahip olabilirken keten tohumunun faydasını da büyük bir ölçüde görebilmektedir.

Keten Tohumu Yağı Fiyatı

14 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...