Keten Tohumu Ne İşe Yarar

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Keten tohumu, Linum Usitatissimum adı verilen bir bitkiden elde edilen ve son derece faydalı olan bir tohum çeşididir. Keten tohumundan elde edilen yağ içerisinde vücut için de son derece gerekli ve yararlı olan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri de bulunmaktadır. Keten tohumu içerisinde bulunan bu gibi yağ asitleri, insan sağlığı için oldukça yararlı olmak ile birlikte hemen herkes tarafından da alınması gerekmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından keten tohumu kullanılmaya devam etmektedir.

Son yıllarda hemen herkes tarafından büyük bir öneme sahip olmaya başlayan sağlıklı yaşam, birtakım besin ile de desteklenebilmektedir. Uzmanlar tarafından önerilen keten tohumu ise kişilerin gün geçtikçe çok daha büyük ilgi duyduğu bir besindir. Keten tohumu içerisinde bulunan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, kişilerin kalp ve damar sağlığı açısından son derece faydalıdır. Bütün bu yağ asitlerinin yanı sıra alfa linolenik asidi de bulunmaktadır. Bu yağ asidi ise, iyi kolesterolü arttırırken aynı zamanda kötü kolesterol ve trigliserit seviyesini de düşürmektedir. Damar sertliği problemini ortadan kaldırırken aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da oldukça başarılı bir şekilde sağlamaktadır.

Keten bitkisinden elde edildiği bilinen keten tohumunun %40’ı, yağdan oluşmaktadır. Yine bu yağın da %55 gibi yüksek bir oranı da Omega 3 yağ asidini oluşturmaktadır. Bu da kişilerin keten tohumu aracılığı ile vücudunun ihtiyaç duyduğu Omega 3 asidini alabilme imkânını da sağlamaktadır. Son zamanlarda uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda, keten tohumunun birbirinden farklı hastalığa karşı direnç sağladığı da ortaya çıkmaktadır. Bu denli büyük bir öneme sahip olmasından dolayı da oldukça fazla sayıda kişi tarafından keten tohumu neye iyi gelir? Sorusu da yöneltilmektedir.

Keten Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

Keten tohumlarında bulunan müsilaj, bağırsak içerisinde su çekip şişmekte ve mekanik müshil olarak tesir eder. Ketenin bu etkiyi göstermesi birazcık süre alır fakat tahriş yapmama şeklinde önemli bir avantaja haizdir. Gene bu özelliğiyle diğer müshillere göre daha uzun süre kullanılabilir. Ek olarak ihtiva ettiği yağda müshil yapıcı etkiye destek verir. Keten tohumu yağı neye iyi gelir? Sorusu da, kişiler tarafından sıklıkla yöneltilmektedir.

Keten Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

Eski Mısırlılar zamanından beri de oldukça fazla sayıda insan tarafından büyük bir merak ve de ilgi ile kullanıldığı bilinmektedir. Gene müsilajın yumuşatıcı etkisinden dolayı gastrit, mide ülseri gibi sindirim sistemi tahrişlerinde de kullanılır. Boğaz tahrişine, gribe ve  soğuk algınlığına karşı 2 tatlı kaşığı keten tohumu yaklaşık 3 fincan su içerisinde 10 dakika kaynatılır; yaklaşık 5 dakika kadar daha bekletilip süzüldükten ondan sonra içilir. Bu çayın buğu şeklinde burundan olacak teneffüs edilmesi de birbirinden farklı etkilere sebep olabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da özellikle de üst solunum yollarında problem yaşayan ya da nefes almada problem yaşayan kişilerin de keten tohumu tüketilmesi önerilmektedir. Akciğer hastalıkları ve zatürrede 2 yemek kaşığı keten tohumu ve bir yemek kaşığı kadar da rezene tohumuna karıştırılarak az miktarda sıcak suda lapa haline getirilir ve iki ince bez arasında koyularak sırt bölgesine yerleştirilir. Kolesterol düşürücü, felç, kanser, unutkanlık önleyici, bağırsakları çalıştırıcı ve temizleyici tesiri olan keten tohumunu uzmanlar, sıvı şeklinde, salataların üzerine serpiştirilerek veya günde bir çorba kaşığı şeklinde tüketmeyi öneriyor.

Keten Tohumu Yağı Neye İyi Gelir? 1

16 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...