Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır, Karpuz Diyeti Listesi

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Yaz mevsimine en çok yakışan meyvelerden birisi de kuşkusuz karpuz. Bol su içeren, yazın terlemeyle kaybedilen mineralleri vücuda geri almamızı sağlayan, son derece ferahlatıcı ve lezzetli olan bu meyve aynı zamanda diyetlerin de baş kahramanı. Hanımların yaz başlangıcında deniz sezonuna hazırlık için kapısını çaldıkları karpuz- peynir diyeti de en meşhur karpuzlu diyetlerden. Karpuz seviyorsanız ve 3-5 kilo fazlanız da varsa bu diyeti deneyebilirsiniz. Tabii sağlık durumunuz elveriyorsa. Zira bu tip kısıtlayıcı diyetler tansiyonunuzun düşmesine sebep olabileceği gibi sizi halsiz de düşürebilir. Karpuz diyeti yapanlar için karpuzun şeker içerdiğini ve çok fazla tüketildiğinde kilo kaybını önleyeceğini de hatırlatalım. Karpuz diyeti hızlı kilo kaybı sağlayan diyetlerden; zira alınan kalori oldukça düşük. İçeriğinde pek çok vitamin ve mineral barındıran karpuz, kemik sağlığı için de oldukça faydalı bir meyve.Su miktarı da fazla olan karpuz vücudun su ihtiyacını da karşılıyor. Üstelik 150 gramında 45 kalori olan karpuz C vitamini içeriği ile de vücuda direnç veriyor. Bu arada meyve şekeri olan fruktoz da içeren karpuz aşırı miktarlarda tüketildiğinde kilo bile aldırabiliyor. Bilhassa şeker hastalarının karpuz tüketim miktarlarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Peynirle beraber tüketildiğinde kan şekerini yükseltme hızı da ayarlanmış oluyor. Yani karpuzun yanında tüketilen peynir, kan şekerinin daha yavaş yükselmesine ve daha yavaş düşmesine sebep olacağından sağlıklı bir öğün olacaktır.

Karpuz Diyeti Listesi

Karpuz diyeti listesinde karpuzun yanı sıra süt, müsli, şeftali, peynir, yoğurt, badem, ceviz, et gibi gıdalar da bulunmaktadır.

KARPUZ DİYETİ NASIL YAPILIR, KARPUZ DİYETİ LİSTESİ 1

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır?

İşte örnek bir karpuz diyeti listesi.

Kahvaltı:

*1 su bardağı süt

*8 çorba kaşığı müsli

Ara öğün:

*1 adet yahut 4 adet kayısı veya 1 adet incir

Öğle:

*1 büyük dilim karpuz (200 gram kadar)

*1 dilim beyaz peynir

*1 dilim tam buğday ekmeği

Ara Öğün:

*1 kutu süt yahut ayran. Veya 1 kutu meyveli yoğurt

15 adet fındık yahut badem. Veya 3-4 adet ceviz

Yahut yoğurtlu semizotu salatası ve 3 adet ceviz

Akşam:

*2 köfte büyüklüğünde ızgara et, tavuk yahut balık (Yaklaşık 100 gram)

*4 çorba kaşığı zeytinyağlı sebze ya da piyaz

*1 dilim tam buğday ekmeği

*Mevsim salatası

Ara öğün:

*1 büyük dilim karpuz (200 gram kadar)

*1 dilim beyaz peynir

Gece yatmadan en az 2 saat önce yemek yemeyi kesiniz.

Karpuz diyeti Maranki tarafından da önerilmiştir. Daha çok detoks tarzı bir diyet olan Maranki diyetinde 3 günde 3 kilogram verilmektedir. Ama bu bir detoks programı olduğundan giden 3 kilonun bir kısmı da sudur. Ay’ın hareketlerine göre yapılan bu detoksta amaç sindirim sistemini arıtmaktır. 3 gün boyunca sadece bitki çayları ve karpuz tüketilen bu detoks programı ile hem sindirim sistemi dinlenmiş hem de diyet için iyi bir başlangıç yapılmış olur.

KARPUZ DİYETİ NASIL YAPILIR, KARPUZ DİYETİ LİSTESİ 2

Karpuz Diyeti İle Kaç Kilo Verilebilir?

Karpuz diyeti 1 haftada 5 kilo vermeyi vaat eder. Yani bir şok diyettir. Bu aynı zamanda şu anlama gelir; diyeti ikinci sefer uyguladığınızda ilk haftada olduğu gibi 5 kilo veremeyebilirsiniz. Her metabolizma birbirinden farklı olduğu için 1 haftada 5 kilo kaybı herkeste aynı olmayabilir. Çok kilolu kişiler 1 haftada 7 kilograma kadar kilo kaybı yaşayabilirler. 3-4 kilo fazlası olan kişiler ise daha az kilo verebilirler.

Karpuz diyeti bir haftada 5 kilo verdirmeyi vaat eden bir şok diyettir. Diyeti ikinci kez uyguladığınızda ilk haftada olduğu gibi 5 kilo veremeyebilirsiniz. Karpuz diyeti yapan herkes bu sürede aynı kiloyu veremeyebilir. Kişilerin metabolizması farklı çalıştığından daha az ya da daha fazla kilo verenler olabilmektedir.

Karpuz diyeti yorumları genelde iyidir. Diyeti harfiyen uygulayan kişiler genellikle yüz güldüren sonuçlar almaktadır.

18 Mart 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...