Kardiyo Programı

Yayınlanma Tarihi: 8 Temmuz 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermek ya da kas yapmak isteyen birçok kişinin yöneldiği ilk yöntem kardiyo olmaktadır. Kardiyo da amaç kalp atışını ve nabzı hızlandırarak kilo vermek ya da kas yapmaktır. Kardiyo programı erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Bu noktada bir spor eğitmeni ile çalışılması kişiye ve vücut yağ oranına en uygun kardiyo’nun keşfedilmesi konusunda destek olacaktır. Kardiyo kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Bunlardan hangisinin yapılacağı kişinin spor geçmişi ile de alakalıdır. Yeni spora başlayan bir ağır kardiyo egzersizleri yerine daha hafif olanlarını tercih etmelidir. Vücuda bir anda yüklenilmesi yarardan çok zarar getirecektir.

En Popüler Kardiyo Şekilleri

Kardiyo kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar lıss ve hıtt kardiyo’dur. Bu iki kardiyo biçiminin birbirinden farkı birinin diğerinden daha çabuk etki etmesidir. Fakat her iki etkili kardiyo programı da kasların gelişmesini sağlayarak daha ince ve sağlıklı bir görünüm elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Lıss kardiyo: Bu kardiyo yeni başlayanlar için en ideal olanıdır. Diğer kardiyo programına oranla daha uzun süreli olsa da etkileri zamanla görülecektir. Vücudu çok yormayan bu kardiyo programı sayesinde adım adım hedefe ilerlemek mümkündür. Bu tarz hafif kardiyolar da kalori yakımı oranı çok da yüksek olmayacaktır. Etkili bir kalori yakımı için saatlerce çalışılması gerekmektedir.

Hııt kardiyo: Bu kardiyo ise hızlı ve etkili bir şekilde yağ yakılmasını sağlayan popüler kardiyo biçimlerindendir. Hıtt kardiyo programı kadın sporcular tarafından da yapılabilmektedir. Fakat aşırı kilolu kişilerin yapması tavsiye edilmemektedir. Ani kalp atışı artışları çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kardiyo Programı 1

Kardiyo antrenman programı etkilerinin görülebilmesi için düzen şarttır. Düzensiz bir şekilde yapılan kardiyolarda sonucun ortaya çıkması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple hangi kardiyo programının yapılacağı seçilmeli ve her gün düzenli olarak devam edilmelidir.

Kardiyo Programı 2 Kardiyo Programı 3

8 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...