Karbonhidrat Diyeti

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2016 Ekleyen: Suna KAYA


Kilo vermek ya da fazla kilolar ile uğraşmak, tüm dünyadaki her yaş ve her cinsiyetten kişinin en büyük problemi haline gelmiştir. Yalnızca görünüm açısından değil aynı zamanda sağlık açısından da, kişilerin ideal kilolarına sahip olmaları son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Her geçen gün çok daha büyük bir problem haline gelen kilo problemi, kişilerin günlük hayatlarını da ciddi ölçüde etkilemektedir. Fazla kiloya sahip olan kişiler, kendilerine olan güvelerini de hızla kaybetmekte ve sosyal hayatlarında da ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da kişiler, fazla kilo problemlerine karşı birbirinden farklı diyet programlarını denemeye de devam etmektedir.

Son yıllarda birbirinden farklı diyet programı ortaya çıkmakta olup, kişiler tarafından da denenmek istemektedir. Bu diyet programları arasında yer alan karbonhidrat diyeti de, çok sayıda kişinin ilgi odağı haline gelmektedir. Karbonhidrat diyeti yapanlar, diyetin koşullarına uymaları halinde sağlıklı bir şekilde kilo verebilmektedir. Böylelikle kişiler herhangi bir problem yaşanmadan fazla kilolarından kurtulabilme imkânına sahip olabilmektedir. Kilo vermeye olan faydası ve daha birçok özelliği sebebi ile kişiler tarafından karbonhidrat diyeti nedir? Sorusu sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Kişiler, aldıkları besinlerin besin değerlerine bakmadıkları ve bilinçsiz bir şekilde beslendikleri için kısa sürede hızla kilo almaktadır. Alınan bu kiloların geri verilmesi, kişilerin yaşları, cinsiyetleri ve metabolizma hızlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Vücuda alınan besinlerin gereği kadar olanı vücutta kalırken, fazlası vücut tarafından yakılmaktadır. Fakat karbonhidrat içerikli besinlerin yakılması, düşünüldüğünden çok daha zor ve kapsamlı olmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin aldıkları karbonhidrat miktarları, düzeli ve kontrollü bir şekilde olmalıdır. Aksi takdirde hızlı bir şekilde kilo almak kaçınılmaz bir gerçek olabilmektedir.

Karbonhidrat Diyeti 1

Kontrolsüz bir şekilde alınan karbonhidratlar, vücutta fazla olduğu takdirde direkt olarak yağa dönüşmektedir. Fakat bütün bunlara rağmen, kişilerin karbonhidrata da ihtiyaçları vardır. Bu sebeple de karbonhidrat tüketimi sırasında, kişilerin vücutları için gerekli miktarda karbonhidrat almalarına son derece büyük bir önem vermeleri gerekmektedir. Düşük karbonhidrat diyeti, fazla kiloya sahip olan kişiler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, düşük karbonhidrat diyetinin kimlerin yapmasının uygun olacağıdır. Bu diyet, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan kişiler tarağından uygulanmalıdır. Efor sarf eden ya da ağır spor yapan kişiler tarafından düşük karbonhidrat diyetinin uygulanması önerilmemektedir.

Karbonhidrat diyeti kapsamında kişilerin süt ürünleri, et ürünleri, kuruyemiş ve sebze çeşitlerini yemeleri serbesttir. Ekmek, şeker, şekerli gıdalar, tahıl ürünleri, meyve suları, Mısır ve bisküvi gibi besinleri tüketmeleri ise kesinlikle önerilmemektedir. Sabahları iki yumurta, kaşar ve domates salatalık gibi besinler tüketilmelidir. Öğlenleri yaklaşık olarak 150 gram köfte ve salata yenilmesi önerilir iken, akşamları da herhangi bir sebze yemeği, yoğurt ve salata yenmesi önerilmektedir. Gün boyunca kuruyemiş yenmesi de, kişilerin hem açlık krizlerini bastırmakta hem de enerji verme açısından etkili bir takviye olmaktadır. Bu kapsamda, kişilerin çok hareketli bir yaşam tarzları var ise gün içerisinde 150 grama kadar karbonhidrat almaları uygun görülmektedir. Fakat masa başı gibi bir işin yapılması ya da haftada en fazla 1-2 saat spor yapılıyorsa gün içerisinde 50 gramdan fazla karbonhidratın alınmaması gerekmektedir. Karbonhidrat diyeti sırasında kişilerin vücutlarında öncelikle yağ yakımı gerçekleşmektedir. Yağ yakım sürecinin daha da hızlanması için, uzmanlar tarafından önerilen takviye ürünlerin kullanılmasında da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

24 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...