Karbonatlı Su Nasıl Hazırlanır, Karbonatlı Suyun Zayıflamaya Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 12 Şubat 2019 Ekleyen: Suna KAYA


Karbonatı nasıl bilirsiniz? İlk akla gelen yanıt poğaça, kurabiye türü  hamur işlerini kabartan bir toz oluşudur. İkinci olarak da ekşiyen ve yanan mideleri teskin eden bir bileşim olduğunu söylenebilir. Peki ya daha fazlası?  Son dönemde adeta bir moda haline gelen karbonat ilave edilmiş suyun vücuttaki asit alkali dengesini sağladığı ve kilo vermeyi hızlandırdığı da iddia ediliyor. Peki gerçekten karbonatlı su ile zayıflama mümkün mü? Vücuttaki ph dengesini düzenlediği belirtilen karbonatlı su bakın neler iyi geliyor.

Karbonatlı Su Nasıl Hazırlanır Karbonatlı Suyun Zayıflamaya Faydaları 1

Karbonatlı Suyun Faydaları

 • Uzmanlar karbonatlı suyun böbrek taşlarını önlediğini ve şişkinliğe iyi geldiğini belirtiyor.
 • Karbonatın faydaları arasında en çok bilineni hazmı kolaylaştırmasıdır.  Karbonatlı su içmek yağlı ve ağır yemeklerden sonra midede oluşan şişkinlik, ekşime ve yanmaya iyi gelmektedir. Karbonatlı su midedeki asit oranını dengeler ve yemek borusundaki yanmaları azaltır.
 • Her gün tüketilen karbonatlı su idrardaki asit oranını düşürür ve oluşmuş taşlar varsa ufalanarak vücuttan tahliye edilmesini sağlar.
 • Sürekli kullanılan ilaçlar nedeniyle deformasyona uğramış hücreleri yenilemek için haftada birkaç kez tüketilmelidir.
 • Uyku sırasında tükürük ve idrarda bulunan ph değerini düşürür. Sabahları dil üzerindeki ve idrardaki sarılık, gece yatmadan evvel yarım çay bardağı karbonatlı su içerek önlenebilir.
 • Günde 1 bardak tüketilecek karbonatlı suyun metabolizmayı hızlandırdığı ve kilo vermeyi kolaylaştırdığı da söylenmektedir. Karbonatın faydaları arasında en hoşa gideni budur kuşkusuz.
 • Gargara olarak kullanıldığında boğaz ağrısı ve iltihaplanmaya iyi gelir.
 • Vücuttaki asidi kontrol eden karbonat kas yorgunluğu ve sertliğine de iyi gelir.
 • Kötü kolesterolü düzenlemek de karbonatın faydaları kapsamına alınabilir.

Karbonatlı Su Nasıl Hazırlanır?

 1. 2 litre yani 10 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyerek karbonatlı su hazırlayabilirsiniz.
 2. 3 litre suya 2 tatlı kaşığı karbonat da suyunuzu alkali yapacaktır. Daha fazla miktarda karbonat kullanmak yarar yerine zarar verir.
 3. Eczanelerde satılan İngiliz karbonatını da tercih edebilirsiniz.
 4. Suya karbonat eklediğinizde onu alkali hale getirmiş olursunuz. Yani suyun ph değeri 9-11 arasında değişiklik gösterir.
 5. 2 litre suya yarım limonun suyunu ilave ettiğinizde de alkali su elde etmiş olursunuz.
 6. Alkali suyu her gün taze olarak hazırlayıp tüketmelisiniz.
 7. Karbonat, içtiğiniz suyun ph değerini artırır. Tükettiğiniz asitli gıdaların vücutta bıraktığı toksinleri, alkali su içerek temizleyebilirsiniz. Asitten arınan vücutta kilo verme hızı da artar.

Karbonatlı Su Nasıl Hazırlanır Karbonatlı Suyun Zayıflamaya Faydaları 2

Karbonatlı su ile Kaç Kilo Verilebilir?

Karbonatlı su içmek tek başına kilo verdiren bir eylem değildir. Yanı sıra sağlıklı bir diyet ve hareketli bir yaşamı da içselleştirmelisiniz. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde kilo verme süreciniz hızlanacaktır. Ama bu tamamen kişinin bünyesiyle alakalı bir durumdur. Karbonat kürü ile1 ayda 3 kilo da verebilirsiniz, 10 kilo da. Bu tamamen sizin vücut yapınız ve metabolizmanızla ilintili olacaktır.

12 Şubat 2019

Yorumlarınızı bekliyorum...