Karbonatın Cilde Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017 Ekleyen: Suna KAYA


Halk arasında karbonat olarak isimlendirilen gerçek ismi sodyum bikarbonat olan madde çoğunluk ile hamur işlerinde kullanılsa da cilde çok fazla yararı bulunmaktadır. Karbonat etkili bir kimyasal maddedir. Sodyum açısından da oldukça zengin bir maddedir. Bu yüzden kozmetik sanayinde bakım ürünlerinde de oldukça tercih edilen bir maddedir. Özellik ile saç ve cilt bakımında çok etkili olduğundan sıkça tercih edilmektedir.

Karbonatın Cilt Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Bu kadar etkili olan karbonatın cilde faydaları nelerdir peki. Karbonatın cilt zerindeki faydaları çok fazladır. Sadece su ve karbonat ile kullanılıp belli yararlar sağlanırken aynı zamanda çeşitli bitkisel yağlar ile karıştırılarak bambaşka yararlar sağlanabilir. Aynı zamanda çeşitli ev malzemeleri ile karıştırılarak da harika bakım maskeleri elde edilebilir. Aynı zamanda karbonat ucuz bir malzeme olduğu için kolaylık ile ulaşılıp kullanılabilmektedir. Karbonat cildi sakinleştirme özelliği gösterir. Yorgun olan cildin dinlenmesini sağlar karbonat. Cildi etkili bir şekilde temizler ve arındırma özelliğine sahiptir. Arınan ve temizlenen ciltte beyazlama görülecektir. Cildinizi parlatmak istiyorsanız yoğurt ve karbonatın cilde faydaları kesinlik ile denenmeye değer. Evde kolayca hazırlanabilecek bu maska etkili bir sonuç verecektir. Bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı karbonatın karışımı cilde uygulanır ve soğuk su ile durulanarak kullanımı sağlanır.

Karbonattan Yarar Sağlamak İçin Etkili Kullanım Yöntemleri

  • -Karbonat ile su karışımı yüze uygulanarak, karbonatın etkisi ile ciltteki ölü hücrelerden kurtulmuş olunur. Ölü hücrelerden arındırdığı gibi aynı zamanda cildi gençleştirir.
  • -Saç bakımında en etkili maddelerden biridir karbonat. Saç diplerine uygulanan karbonat saçlara güç kazandırır ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırır.
  • -Sivilce tedavisinde oldukça etkilidir karbonat. Sivilce sorununa iyi gelir. Karbonatın belli bir miktar bal ile karışımı sivilceli bölgeye uygulandığında sivilcelerin kısa bir sürede yok olduğu görülecektir.
  • -Karbonat su ile karıştırılarak tırnak zerine uygulandığı zaman tırnak üzerindeki sarılık yok olacak ve sağlıklı bir görünüm kazanacaktır.
  • -Ayak bakımı içinde oldukça etkili bir özellik gösterir karbonat. Karbonat suyun içine karıştırılarak ayaklar yıkandığında ayakların yorgunluğunu alacaktır.
  • -Fazla aşırıya kaçılmadan karbonat ile dişler fırçalandığı zaman dişlerde beyazlama görülecektir.
  • -Böcek ısırmalarında da etkili bir çözüm sunmaktadır karbonat. Böcek ısırığı olan bölgeye karbonat ve su karışımı uygulanır. Problemli olan kısmın kaşıntı ve kızarıklığını alır.

Karbonatın Cilde Faydaları 1

Karbonatın cilde faydaları Suna Dumankaya çeşitli maskeler ile desteklemiştir. Karbonatın farklı şekillerde maskelerini yaparak kullanımını önermektedir. Bu maskelerden bir tanesi yoğurt ile karbonat maskesidir. Bir tatlı kaşığı yoğurt ile bir çay kaşığı karbonatın iyice karıştırılmasıyla yapılmaktadır. Yapılan karışım kabaracak ve krem şanti kıvamına geldiğinde kullanıma hazır hale gelecektir. Yapılan bu karışım göz çevresi ve dudak çevresi dışında tüm temiz yüze kullanımı yapılabilir.

-Diğer karbonat maskesi ise; bir yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı mısır unu karışımından yapılmaktadır. Malzemeler karıştırılarak cilde uygulanır.

Karbonatın Cilde Faydaları 2

Karbonatın Cilde Zararları

Karbonatın çok çeşitli etkileri olduğu gibi karbonatın cilde faydaları ve zararları da bulunmaktadır. Karbonatın zararları daha çok kullanım miktarının ayarlanmaması sonucu oluşmaktadır. Diş beyazlatma için kullanılan karbonatın miktarı ayarlanamaz ve çok fazla kullanım yapılırsa bir süre sonra diş minesini inceltir ve dişlere zarar verir. Cilt üzerindeki yararlarından faydalanmak için aşırı bir kullanım yapıldığı takdirde deri hastalıkları, tahriş ve kızarıklığa sebep olacaktır. Özellik ile hassas bir cilde sahip olan kişilerin kullanırken çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Sivilceleri bölgelere sivilcelerin geçmesi için uygulanan karbonat miktarı çok fazla olduğu zaman uygulanan kısmı tahriş edebilir.

Karbonatın Cilde Faydaları 3

18 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...